Leczenie niedoczynności tarczycy – domowe sposoby

Leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynnością tarczycy nazywamy stan, w którym nie wydziela ona dostatecznej ilości hormonów oraz skutki tej sytuacji. Tarczyca jest gruczołem położonym w okolicy szyi. Wydzielane przez nią hormony regulują metabolizm, a ich niedostateczna ilość wpływa na zaburzenia metabolizmu całego organizmu. Najczęściej dotyka kobiet, a częstość występowania tego zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Najczęściej choroba niedoczynności tarczycy wynika ze stanów zapalnych, zwykle choroby Hashimoto. Może być także skutkiem usunięcia tarczycy, niedoborów lub nadmiernej ilości jodu, chorób przysadki mózgowej, przyjmowania niektórych leków lub być chorobą wrodzoną.

Spowolnienie metabolizmu, zaparcia

Objawy niedoczynności tarczycy wynikają ze spowolnienia przemiany materii. Zmiany dotyczą całego organizmu. Chorzy doświadczają wzrostu masy ciała, osłabienia, zmęczenia i senności. Pojawiają się zaburzenia pamięci, trudności w skupieniu uwagi czy stany depresyjne. Skóra często jest sucha, blada i zimna, o żółtawym zabarwieniu, włosy stają się suche i łamliwe. Pacjenci często zmagają się z obrzękami. Z powodu zgrubienia strun głosowych zmienia się głos chorego, dochodzi także do zmniejszenia wydolności oddechowej. Często występują zaparcia, a także zaburzenia miesiączkowania i erekcji.

Sposoby leczenia niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy sprowadza się do podawania choremu leków zawierających hormony tarczycy lub uzupełnianie jodu – o ile przyczyną choroby jest jego niedobór. Leczenie jest długotrwałe, wielu pacjentów musi przyjmować leki do końca życia. Do naturalnych sposobów leczenia należą też zmiany nawyków żywieniowych, wspomagające walkę z chorą i jej skutkami, przede wszystkim przybieraniem na wadze. Najczęściej naturalne leczenie sprowadza się do zasad zdrowego żywienia, które powinny być przestrzegane również przez osoby zdrowe, jednak dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy jest to szczególnie ważne.

Naturalne leczenie – zmiana diety

W przypadku tego schorzenia specjaliści proponują także zwiększenie spożycia produktów bogatych w jod, np. ryb morskich, i ograniczenie produktów zmniejszających jego wchłanianie, np. kalafior, brukselka, kapusta czy niektóre rośliny strączkowe. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu.

Magnetoterapia a tarczyca

Zauważono także istotne działanie wspierające leczenie za pomocą innych terapii. Jedną ze skuteczniejszych jest stosowanie Pulsacyjnego Pola Magnetycznego Niskich Częstotliwości. Magnetoterapia działa regenerująco i stymulująco na tarczycę, a także reguluje metabolizm. W badaniach klinicznych zauważono zwiększenie masy i wydzielania hormonów tarczycy po zastosowaniu zabiegów z zakresu magnetoterapii. Ze względu na bezpieczeństwo metody jest ona godna polecenia dla większości pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Powrót do bloga