Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów na blogu Biomag zdj2

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane także gośćcem, to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Jest jedną z chorób reumatycznych, grupy schorzeń, które w Polsce dotykają ok. 20 % społeczeństwa, a w całej Europie przeszło 100 milionów osób. Najczęściej ujawnia się między 30 a 50 rokiem życia i trzykrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. W Polsce z chorobą zmaga się ok. 400 tysięcy osób. Po 10 latach od zachorowania 35-50 % chorych traci zdolność do pracy, a po 20 latach odsetek ten dochodzi już do 75 %. Ponieważ choroba dotyczy głównie osób w średnim wieku, nierzadko rozpoczynając się już u młodych dorosłych, statystyka ta jest szczególnie alarmująca.

Objawy choroby

Choroba objawia się głównie zapaleniem stawów, poczynając od rąk i stóp, a w późniejszym okresie dotyka także inne stawy, zwykle kolanowe i biodrowe. Chorzy doświadczają również poważnych zaburzeń pozastawowych, jak zaniki mięśni, zmiany w obrębie skóry, serca, naczyń krwionośnych, oczu oraz układu oddechowego i moczowego. W zaawansowanym RZS w wyniku długotrwałego stanu zapalnego dochodzi do zniszczenia struktur budujących staw, a w konsekwencji charakterystycznych deformacji stawów, utrudniających lub czasem uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie pacjenta.

Autoagresja organizmu

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, w której organizm zaczyna zwalczać własne komórki. W przypadku RZS choroba dotyczy tkanki łącznej, będącej głównym budulcem organizmu człowieka, dlatego choroba dotyka wiele narządów i układów ciała, mogąc skrócić życie chorego nawet o 10 lat.

Leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów

Obok leczenia farmakologicznego podstawową składową procesu leczenia jest odpowiednio prowadzona fizjoterapia. Choroba jest praktycznie nieuleczalna, ale dzięki fizjoterapii pacjenci zachowują sprawność i znacznie dłużej mogą uniknąć konieczności poddania się operacji.

Domowe leczenie RZS

Wyjątkowo skutecznym sposobem wspomagania leczenia jest terapia Pulsującym Polem Magnetycznym Niskich Częstotliwości. Obok silnych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych magnetoterapia wykazała zdolność spowolnienia destrukcji stawów oraz działanie regulujące pracę układu odpornościowego, a zatem bezpośrednio na przyczynę powstania choroby. Może także wspomagać działanie glikokortykosteroidów – hormonów podawanych w leczeniu RZS, w naturalny sposób produkowanych przez nadnercza.

 

Powrót do bloga