Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka na blogu Biomag zdj2Jest to jedna z najczęściej występujących neuropatii, czyli chorób nerwów obwodowych, przekazujących impulsy z mózgu i rdzenia kręgowego do odpowiednich części ciała. W tym przypadku, w wyniku ucisku, uszkodzony zostaje nerw pośrodkowy, odpowiadający za unerwienie dłoni, oraz ścięgna mięśni ręki. Coraz częściej występujące niekorzystne warunki pracy, np. długotrwała obsługa komputera, sprawiają, że problem pojawia się coraz częściej. Zwykle z powodu cieśni kanału nadgarstka cierpią kobiety.

Choroba zawodowa

Zespół cieśni kanału nadgarstka bardzo często dotyczy osób pracujących przy komputerze, pracowników fizycznych czy grających na instrumentach muzycznych. Związane jest to z długotrwałym przeciążaniem, utrzymywaniem niekorzystnej dla struktur w okolicy nadgarstka pozycji oraz stale powtarzającym się wykonywaniem tego samego ruchu. Chorują osoby w średnim i podeszłym wieku, najczęściej kobiety, co może wynikać ze zmian hormonalnych, osłabiających delikatne struktury nadgarstka. Choroba często jest także związana z otyłością, coraz bardziej powszechną w krajach europejskich.

Objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka

Schorzenie powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe w obrębie nadgarstka i ręki, a także zaburzenia czucia i ruchów.  Z czasem ból może promieniować także do innych części kończyny. Początkowo dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie wykonywania określonych czynności, wraz z postępem choroby zaczynają pojawiać się także przy innych ruchach, a potem również w nocy, utrudniając pacjentowi sen.

Sposoby leczenia choroby

Stosuje się leczenie farmakologiczne, a w zaawansowanych stanach nawet operacyjne. Duże znaczenie ma jak najwcześniej podjęta fizjoterapia, ponieważ we wczesnych stadiach choroby ma ona największą skuteczność.

Stosowanie Pulsującego Pola Magnetycznego Niskich Częstotliwości zmniejsza występujące dolegliwości, a także ma wpływ na hamowanie dalszego postępu choroby. Pacjenci zauważają wyraźne zmniejszenie bólu, zaburzeń czucia, ruchu, poprawę jakości snu i sprawności ręki. Magnetoterapia przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek poprzez stymulację komórek oraz poprawę przepływu odżywczej krwi w całym organizmie. Działa także  przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk, a przez to ucisk na uszkodzone struktury.

Powrót do bloga