Astma – kiedy trudno o oddech

Astma - kiedy trudno o oddech zdj2Jedna z najczęstszych chorób przewlekłych – w Polsce na astmę choruje nawet 5% mieszkańców kraju. W najmłodszych grupach wiekowych częściej zapadają na nią chłopcy, później proporcje się wyrównują, a wśród osób dorosłych, chorujących na astmę, przeważają kobiety. Niestety, ryzyko zachorowania nie znika wraz z wiekiem, może się to zdarzyć w każdym momencie życia.

Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest chorobą zapalną atakującą górne drogi oddechowe. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są napady duszności, których przyczyna nie jest do końca jasna. Wiadomo, że spowodowane są przeszkodą w przepływie powietrza przez oskrzela. Może nią być skurcz mięśni gładkich oskrzeli, powstawanie czopów śluzowych lub obrzęk błony śluzowej. Ogólny mechanizm powstawania choroby ma naturę immunologiczną, ma również związek z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego współczulnego. Najczęstszą przyczyną napadów są alergie – odpowiadają za 90% przypadków u dzieci i około połowy u dorosłych. Szczególnie niebezpieczne dla astmatyków są roztocza, będące wyjątkowo silnym alergenem. Niedawne badania naukowe dowiodły również, że istnieje związek pomiędzy otyłością u dzieci a częstotliwością przypadków astmy. U dzieci z nadwagą obserwowano również częstsze i poważniejsze ataki, wymagające interwencji medycznych oraz intensywnej farmakoterapii. Względne ryzyko zachorowania na astmę rośnie o 55% wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI) o każdą kolejną jednostkę.

Astma może mieć różne postacie w zależności od przebiegu. Może być łagodna – o sporadycznych, względnie łagodnych atakach, łatwych do zażegnania; może być też przewlekła lekka z narastającymi objawami w długim okresie czasu; może wreszcie mieć postać przewlekłą ciężką z długotrwałymi, ciężkimi atakami.

Astmy, jako choroby przewlekłej, wyleczyć nie można. Istnieje jednak szereg metod terapeutycznych i leków, umożliwiających kontrolę nad stanem chorego. Ważna jest również profilaktyka i dbałość o właściwe warunki. Ciekawą propozycją dla osób chorujących na astmę jest włączenie do leczenia terapii Pulsacyjnym Polem Magnetycznym Niskich Częstotliwości. Działanie spazmolityczne i przeciwobrzękowe pola poprawia drożność dróg oddechowych, a jego dobroczynny wpływ na stan naczyń krwionośnych, zwłaszcza włosowatych i przedwłosowatych usprawnia krążenie utlenowanej krwi w tkance płuc, poprawiając saturację krwi w tlen.

Powrót do bloga