FAQ

Co zrobić, gdy klientka ma astmę, dnę moczanową, osteoporozę, cysty w kościach i bardzo niskie ciśnienie, a lekarz pierwszego kontaktu nie zaleca magnetoterapii.

Na wszystkie wymienione problemy można stosować magnetoterapię, należą one nawet do grupy podstawowych wskazań niskoczęstotliwościowej magnetoterapii pulsacyjnej. Nie wiem, jak długo i często klientka już stosowała magnetoterapię i jest pytaniem, czy pierwotnej reakcji tkanki na pulsacyjne pole magnetyczne, która może przejściowo zwiększyć jej wrażliwość, pomyłkowo nie traktuje się jako pogorszenia stanu zdrowia.

Nie widzę ani jednego powodu, dla którego nie należałoby zastosować magnetoterapii w leczeniu, przeciwnie – zalecam ją dalej (nawet pomimo początkowego subiektywnego pogorszenia) na bolące stawy i całe plecy – 2 – 3 razy dziennie. Mam wielu pacjentów, u których odpowiednia kombinacja magnetoterapii z preparatem ziołowym PhytoChi znacząco wpłynęła na likwidację bólu stawów i zwyrodnienia stawów, dny moczanowej i obniżyła problemy astmatyczne. Polecam tę kombinację.

 

2. Klientka – angina pectoris + 1 raz zawał, rozszerzanie naczyń sercowych, na razie nie było by-pasów. Klient – 3 lata po zawale mięśnia sercowego, uszkodzenie serca, od 3 lat ciężka cukrzyca, niestabilne ciśnienie krwi (170/120), kardiolog odrzucił stosowanie magnetoterapii.

Dla obydwu podobnych przypadków:

– w przypadku niedokrwienia serca także poprawa ukrwienia mięśnia sercowego jest podstawą leczenia. Magnetoterapia pulsacyjna poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen, działa przeciwzakrzepowo i przez to może mieć pozytywny wpływ na stan pacjentów. Jedynie w przypadku rozrusznika serca nie zalecamy magnetoterapii pulsacyjnej, ponieważ może dojść do zmian funkcji przyrządu prowadzących do zaburzenia rytmu. W wyżej wymienionych przypadkach chorób serca – jeżeli nie ma rozrusznika serca – nie ma powodu bać się magnetoterapii, wręcz przeciwnie – można oczekiwać obniżenia liczby ataków i bólów serca, wyregulowania rytmu i ogólnej poprawy stanu zdrowia.

3. Przy pytaniu pacjenta z chorobą Bechtera o używanie PPMNC reumatolog powiedział, że przy długotrwałym stosowaniu niskoczęstotliwościowego pola magnetycznego może dojść do rozpadu tkanki kostnej. Pacjent ma dobre doświadczenia z PPMNC – po 20 dawkach 2 miesiące bez bólu, nie trzeba stosować środków przeciwbólowych, w przeciwnym wypadku zażywa 2 – 3 tabletki. Nie wie, co ma dalej robić.

Pan doktor ma częściowo rację mówiąc, że przy pewnych warunkach i oddziaływaniu niekorzystnych pól magnetycznych może dojść do uszkodzeń. Ale musi sobie uświadomić, że chodzi o urządzenie zarejestrowane do celów leczniczych, które generuje swoiste niskoczęstotliwościowe pulsacyjne pole magnetyczne, które ma stymulujący wpływ na organizm i wspomaga leczenie wielu chorób. Z tego powodu metoda ta była zakwalifikowana jako oficjalna bezpieczna fizjoterapeutyczna metoda leczenia. Jeśli pan doktor w nią nie wierzy, jest to jego osobista opinia. Miesza biologiczne oddziaływanie poszczególnych rodzajów i typów promieniowania elektromagnetycznego. Pacjenci korzystający z BIOMAG po poprawie stanu zdrowia wytworzą sobie inne poglądy o korzystnym wpływie swoistych pulsacyjnych pól magnetycznych.

4. Pacjent już od dwóch miesięcy skarży się na codzienne bóle głowy. Często rośnie mu temperatura, był na badaniach lekarskich i CT – nie odkryto żadnego problematycznego miejsca na ciele. Pacjent od 5 lat uprawia TAKEWONDO. Nie wykryto także problemów kręgosłupa. Ma 22 lata.

Z powodu niejasnej przyczyny zachorowania magnetoterapia jest tu dobrą metodą, a klient może ją stosować przez długi czas zgodnie z instrukcją obsługi. Stosować na wszystkie bolące miejsca i miejsca skurczów mięśni. Objawi się działanie rozkurczowe, spazmolityczne i analgetyczne. Pomimo tego po odbyciu badań ortopedycznych i neurologicznych – jeżeli dalej nie będzie można znaleźć przyczyny – zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który jest w stanie dobrze ocenić ewentualne przeciążanie niektórych grup mięśni i zaproponować ćwiczenia lecznicze.

5. Pacjentka cierpi na zespół bolesnego stawu biodrowego, ramion i okolic kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Na wszystkie bolesne miejsca zalecam przykładanie aplikatora 2 razy dziennie po 30 minut przez ok. 1 – 1,5 miesiąca, potem tydzień przerwy i w razie potrzeby powtórzyć stosowanie. Można jeszcze dodać 1 raz dziennie stosowanie w okolicach nerek i nadnerczy w celu wspomożenia funkcji oczyszczających i wyregulowania hormonów. W przypadku uporczywych bólów stawów, można zwiększyć liczbę codziennego dawkowania.

6. Klientka ma cukrzycę i sztuczną żyłę. Boi się stosować – jak można odpowiednio wykorzystać magnetoterapię?

Nie ma się czego bać, nawet plastyka naczyniowa i protezy żył nie zmieniają pozytywnego działania PPMNC. Zalecam stosować w okolicach trzustki, okolicach kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego i ewentualnie na nogi (zakładam, że możliwe są problemy naczyniowe kończyn dolnych charakterystyczne dla cukrzyków).

7. Choroba Crohna – u klientki niedawno zdiagnozowana choroba, pyta, o jaką chorobę chodzi i czy może jej pomóc magnetoterapia.

Chodzi o chorobę zapalną atakującą układ trawienny w różnych częściach od przełyku do odbytnicy, która ma wyraźną tendencję do nawrotów. Przyczyna choroby pozostaje niewyjaśniona. Jako czynniki do niej prowadzące wymienia się urazy, infekcje, alergie i reakcje immunologiczne, zaburzenia hormonalne, czynniki neurogenne i psychogenne i dodatkowo skłonności dziedziczne. Śluzówka zaatakowanej części jelita jest silnie przekrwiona, przesiąknięta, z powłokami fibrynowymi, polipami i wrzodami. Proces zapalny ma tendencję atakować otoczenie. Do objawów należą bóle, rozwolnienia lub zaparcia z mdłościami i wymiotami, krew w stolcu, temperatura. Leczenie – dieta niedrażniąca, bezpozostałościowa, leki hormonalne i imunosupresywne, antybiotyki, spazmolityki, interwencja operacyjna – resekcja jelita. Nawroty u 30 do 50% chorych. Możliwość wykorzystania niskoczęstotliwościowej magnetoterapii pulsacyjnej: mogą się tu dodatnio objawić działania przeciwzapalne i stymulujące system immunologiczny oraz stymulacja procesów gojenia. Korzystniej jest rozpocząć stosowanie w okresie uspokojenia choroby i to długotrwale. Rozpocząć 2 razy dziennie po 20 minut, a po ok. 3 tygodniach przejść na 3 razy dziennie po 30 – 45 minut. W przypadku rozpoczęcia magnetoterapii w stanach ostrych korzystać z krótkich zabiegów aż do poprawienia stanu zdrowia, a później z czasem zwiększać dawki. Można stosować kilka cykli

8. Kobieta, ur. 1949, przed czteroma laty operacja kolana – endoproteza, przed rokiem upadła, od tego czasu duże bóle kolana. Inne problemy – dna moczanowa, zwyrodnienie stawów, osteoporoza, problemy żołądkowe.

Niskoczęstotliwościowa magnetoterapia pulsacyjna jest wskazana także przy rozluźnianiu endoprotez w celu poprawy stanu tkanki kostnej i wzmocnienia protezy. Podobnie jest zalecana przy wszystkich złamaniach, przy których użyto metalowego materiału łączeniowego – śruby, szyny itd. W tym przypadku nie powstaje efekt termiczny i niepożądany wpływ na eksponowaną tkankę. Niskoczęstotliwościowa magnetoterapia pulsacyjna to oficjalna metoda rehabilitacyjna, z której można w pełni skorzystać także w przypadku endoprotezy (patrz. literatura fachowa). Zalecamy wielokrotne stosowanie na kolano przy jednoczesnej kontroli ortopedycznej ze względu, że z powodu upadku mogło dojść do mechanicznego uszkodzenia stawu i protezy. Jeśli chodzi o pozostałe problemy zdrowotne, nie ma tu przeciwwskazań, a klientka może stosować urządzenie na wszystkie bolesne i zwyrodniałe stawy.

9. Padaczka Mężczyzna, 73 lata, całe życie bez problemów, ostatnich 5 lat padaczka (ataki ok. 3 razy w roku).

Padaczka jest zaliczona do relatywnych przeciwwskazań przy magnetoterapii, tj. nie należy jej stosować w okolicach głowy i kręgosłupa szyjnego. Na inne stawy i problemy (np. biodro, kolano, zaburzenia ukrwienia kończyn i inne) można normalnie stosować. W przypadku padaczki ogólnie nie zaleca się stosowania pulsacyjnego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości na okolice głowy z powodu możliwego aktywowania płatów mózgu, które mogą być odpowiedzialne za ataki. Należy jednak uświadomić sobie, że przyczyna padaczki może być różna (naczyniowa, posttraumatyczna i inne) i wspomaganie gojenia i odnowy tkanek mogłoby mieć pozytywne skutki dla chorego. Ale w ciągu dalszym należy pamiętać, że jeśli nie ma pewności, co do powodów powstania padaczki i uszkodzenia mózgu, lepiej nie zalecać magnetoterapii. Spokojnie u epileptyka magnetoterapię można stosować na inne problemy zlokalizowane z dala od głowy, tj. stawy kończyn, kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy itp. Myślę, że to samo należy brać pod uwagę u dzieci i dorosłych.

10. Padaczka dziecięca.
Klientka jest lekarzem i ma dziecko cierpiące na padaczkę, która powstała z przyczyn migrenowych. Pyta, czy może stosować magnetoterapię bezpośrednio do leczenia takiej padaczki? Dziecko nie ma innych problemów.

W tym konkretnym przypadku od osobistej decyzji matki – lekarza zależy jak oceni przyczynę powstania padaczki i jak oceni ryzyko sprowokowania ataku. Można przypuszczać, że dojdzie do przejściowego podrażnienia tkanki mózgu i z czasem do zmian pod względem rozszerzenia naczyń, lepszego przepływu krwi, zwiększonego zaopatrzenia w składniki odżywcze, tlen i do poprawy wydalania produktów przemiany materii, pojawi się także działanie przeciwobrzękowe. Po ewentualnej decyzji matki o zastosowaniu magnetoterapii zalecam krótkie dawki – do 10 minut, przez pierwsze 2 tygodnie 1 raz dziennie, później z czasem zwiększać liczbę dawek i dopiero później przedłużać czas. Np. w przypadku lekkich dysfunkcji mózgu magnetoterapia sprawdziła się doskonale. Wg doktora Chvojki (cytat za słowackim czasopismem EuroRehab 1/2001 str. 22) w ciągu wielu lat nie doszło do wywołania ataku, jeżeli pacjent był leczony przeciwpadaczkowo.

11. Porażenie dziecięce
Dziecko, 4 lata, dotknięty aparat ruchowy, stosowana jest metoda Vojta.

Chodzi o zaburzenia centralnego układu ruchowego i rozwoju ruchowego wynikającego z uszkodzenia nierozwiniętego mózgu we wczesnym okresie rozwoju, czyli przed porodem, w czasie porodu i krótko po nim. Znamy formy spastyczne i niespastyczne.

Pole magnetyczne w tych stanach wprowadza normotonię. Bardzo ważne jest rozpocząć terapię natychmiast po stwierdzeniu stanu, bardzo często już u noworodków. Zadziwiające efekty opisał doktor nauk medycznych Chvojka w przypadku choroby Wernig-Hoffmana, czyli atrofii (niedorozwoju) komórek nerwowych w przednich częściach rdzenia. Dochodziło tu do znacznej słabości mięśniowej, ponieważ impulsy nerwowe, które u zdrowej jednostki kierowane są z mózgu przez rdzeń i przez te komórki do każdego mięśnia, nie przechodziły przez te niedorozwinięte komórki i mięsień nie mógł być napięty. Choroba ta objawia się klinicznie w większości przypadków pod koniec pierwszego roku życia, ponieważ do tego czasu komórki w rdzeniu funkcjonują, ale później nie rozwijają się tak, jak u zdrowego osobnika, dlatego choroba objawia się dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Pozytywne wyniki magnetoterapii były prezentowane w telewizji już w 1987 roku oraz w czeskiej pediatrii. Zalecam stosować długookresowo i wielokrotnie na cały kręgosłup i głowę oraz wszystkie partie ciała, gdzie zachodzą skurcze.

12. Endoproteza i podwyższona wrażliwość na stosowaną magnetoterapię. Klientka (wiek: 70 lat), obydwa biodra endoproteza, bóle kręgosłupa lędźwiowokrzyżowego, problemy z chodzeniem, głównie zanim się rozrusza, chodzi o kulach. Przez pierwszych 14 dni stosowała 3 razy dziennie na 6 miejsc po 20 minut (spód lewej i prawej nogi, między kolana, na lewe i prawe biodro, kręgosłup lędźwiowokrzyżowy). Reakcja silna, bolesna, pogorszenie stanu, zalecono tydzień przerwy w stosowaniu i rozpoczęcie 1 raz dziennie na kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy. Znów pogorszenie stanu, ból w plecach i biodrach, ciemnienie lewej nogi aż do samego dołu, ból promieniuje do obydwu ud, pogorszenie chodzenia. Zalecone stosowanie po 10 minut na obydwie stopy w celu lepszego ukrwienia (zimne nogi). Prosimy o radę na jakie miejsca przykładać, jak często i jak długo?

Zalecam stosowanie 2 do 3 razy dziennie po 10 – 15 minut, ale maksymalnie na 1 do 2 miejsc. Najlepiej rozpocząć stosowanie na kręgosłup – siedząc w fotelu 3 razy dziennie po 10 – 15 minut a potem po dwóch tygodniach dodawać kolejne miejsca. Nie stosować na raz na więcej niż dwóch miejscach. Chodzi prawdopodobnie o bardzo wrażliwy organizm i podwyższone odczuwanie bólu, który w większości i tak by był obecny, ale przy stosowaniu pola ból jest wiązany z nim. Dlatego stosować tylko na 1 – 2 te same miejsca przez 2 tygodnie, a wszystkie pozostałe bóle w innych partiach ciała nie będą mogły być wiązane z działaniem przyrządu. Konieczne jest stopniowe zwiększanie zakresu stosowania i stosowanie długotrwałe. Dlatego że chodzi o zbyt rozległe i wielokrotne uszkodzenia aparatu ruchowego, a leczenie rozpoczęto dość późno. Aż do złagodzenia bólu stosować tylko częstotliwości przeciwbólowe (5-8 Hz), dopiero później będzie można dodawać częstotliwości gojące i regeneracyjne.

13. Nadczynność tarczycy

(Dyfuzyjna struma toksyczna, choroba Graves-Basedowa). Choroby są wywoływane nadmierną produkcją albo podawaniem hormonów tarczycy. Chorzy skarżą się na nerwowość, pocenie, nadmierną wrażliwość na ciepło, silne bicie serca, wypadanie włosów, zbyt duże pragnienie i inne. Występuje wyraźne chudnięcie, problemy ze wzrokiem i inne. Możliwości wykorzystania magnetoterapii: nie można jej stosowaniem obniżyć podwyższonej aktywności tarczycy. Nie zalecamy magnetoterapii w przypadku nadczynności tarczycy.

14. Niedoczynność tarczycy

Chodzi o obniżone wydzielanie tarczycy z koniecznością leczniczego uzupełniania hormonów. Dorośli chorzy skarżą się na zmęczenie, ospałość, gęsią skórkę, zaparcia, ulotne nieokreślone bóle, impotencję, naruszenia cyklu miesięcznego u kobiet, anemię, grubszy głos i inne. Użycie magnetoterapii: można wykorzystać działanie gojące i stymulacyjne w celu wsparcia naturalnego wydzielania hormonów, jeżeli jest zachowane przynajmniej częściowe wydzielanie.

15. Zawał

Klientka po 2 zawałach mięśnia sercowego (1997, 2001), ma niższe ciśnienie
krwi, operacyjnie rozszerzane tętnice brzuszne, zwyrodnienie stawu biodrowego.

Pulsacyjne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości (PPMNC) między innymi wpływa na polaryzację czerwonych krwinek. Krew, która przepłynie przez powstałe pole magnetyczne wykazuje większą zdolność do wiązania tlenu. Polaryzacja krwinek wpływa na napięcie mięśniowe żył, tętnic i naczyń włosowatych – zachodzi wazodylatacja i dzięki temu doskonałe zaopatrzenie tkanek w utlenowaną krew i substancje odżywcze oraz szybsze odprowadzenie substancji toksycznych poza komórki. Wyraźnie rośnie ciśnienie parcjalne tlenu w tkankach. PPMNC wpływa dodatnio na plastyczność krwinek. Pod wpływem PPMNC jednocześnie spada ryzyko powstawania zakrzepów. Wszystko to wpływa na harmonizację czynności serca, krążenia i ciśnienia krwi. Podczas działania PPMNC dochodzi do odpływu jonów Ca2+, co prowadzi do rozluźnienia mięśni żył (zwłaszcza zwieraczy prekapilarnych) i w następstwie do rozszerzenia naczyń krwionośnych. PPMNC sprawdza się zwłaszcza w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych oraz górnych. Znacznie poszerza się przepływ krwi w skórze i tkance mięśniowej. Przyspieszenie przemiany materii umożliwia szybsze wchłanianie obrzęków i w danej partii zachodzi wyraźne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. ICHS, nadciśnienie, stp. IM są wskazaniami przy stosowaniu PPMNC. Można oczekiwać wyżej wymienionych efektów. Doświadczenia wykazują wyraźne złagodzenie niedokrwienia, likwidację stanów zapalnych i ogólne zwiększenie wydolności.

16. Niedokrwienie

Niedokrwienie mięśnia sercowego, nadciśnienie, niskoczęstotliwościową magnetoterapię pulsacyjną chce stosować ze względu na bóle stawów – biodra, między innymi zażywa Warfarin.

Antykoagulacyjne działanie Warfarinu jest wzmacniane stosowaniem PPMNC (działanie przecizakrzepowe). Z tego powodu należy starannie przestrzegać regularnych kontroli u lekarza i regulacji leczenia antykoagulacyjnego. Przy regularnych kontrolach wewnętrznych pacjent może zacząć stosować PPMNC na bolące stawy.

17. Kolano, uszkodzenie łękotki

Klientka (rocznik 1955) – ma długotrwałe bóle w kolanach, w kości udowej,
bolesne klękanie, przykucanie – rzepka nie bolesna. Z rozpoznania lekarskiego:

ASK – nie naruszony kompartment wewnętrzny, okolice rzepki bez negatywnych zmian, wyraźne zmiany ścięgnowe wewnątrzrzepkowego fałdu błony maziowej, w okolicy przedniego rogu zewnętrznej łękotki drobne zmiany, drobne zmiany na consulu zewnętrznym ok. 5 mm, nie sięga do kości podchrzęstnej TER: resekcja fałdu błony maziowej, opatrzenie łękotki i chondropatia.

DG wniosek:

  • Plica intrapatelaris gen. l. dx
  • Ruptura corn. ant. men. ext. gen. l. dx
  • Fre. Subchondralis cond. lat. tem. l. dx

Czy można stosować magnetoterapię pulsacyjną (14 dni stosowano 3 razy dziennie na kolano bez zmian)?

Chodzi o przewlekłe uszkodzenie chrząstek stawowych z perspektywą pogarszania się z czasem i postępu procesów zwyrodnieniowych. Magnetoterapia pulsacyjna przyspiesza gojenie i spowalnia procesy zwyrodnieniowe oraz łagodzi ból. Należy stosować przez dłuższy czas (miesiące) i wielokrotnie, codziennie 2 – 3 razy. Stosować na kończyny i okolice kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Uzupełnić w diecie wapń, magnez a zwłaszcza krzem oraz dodać Condrosulf itp.

18. Rozrusznik serca

Klient – ma wszczepiony rozrusznik serca i cierpi przy tym na zaburzenia naczyniowe i metaboliczne kończyn w wyniku cukrzycy.

Magnetoterapia pulsacyjna mogłaby mu znacznie pomóc przy problemach naczyniowych. Problem wiąże się z rozrusznikiem serca, który może przy zbliżeniu do pola magnetycznego aplikatora przyrządu wykazywać zaburzenia prowadzące do znacznych zmian rytmu serca, co jest niepożądane i po prostu niebezpieczne dla pacjenta. Z tego powodu lepiej nie stosować magnetoterapii – kardiostymulator jest przeciwwskazaniem dla tej metody. Nie ma pewności, że przy przyłożeniu aplikatora do nogi, klient nie schyli się i nie zbliży rozrusznika serca do aplikatora itp.

19. Kleszczowe zapalenie mózgu a możliwości stosowania magnetoterapii

Kleszczowe zapalenie mózgu typu zachodniego (tj. zapalenie mózgu wywołane wirusem przenoszonym przez kleszcze) odkryte na terytorium Republiki Czeskiej pod koniec lat czterdziestych jest u nas wciąż poważnym problemem zdrowotnym. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci liczba przypadków wahała się w granicach 300 – 400, a w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła do 600 – 700. Kleszczowe zapalenie mózgu jest sezonową chorobą wirusową. Występuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni w zależności od pogody. Wirus dobrze rozmnaża się nie tylko w tkankach owadów, ale i w różnych rodzajach komórek kręgowców. Wirusy zapalenia kleszczowego są typowymi arbowirusami, tj. wirusami przenoszonymi przez stawonogi. Jest dla nich charakterystyczne, że zakażenie cyrkuluje niezależnie od człowieka w naturalnych ogniskach w biotopach. Zbiornikami wirusów kleszczowego zapalenia mózgu są zwłaszcza drobne gryzonie, ale także inne dziko żyjące ssaki przenoszące kleszcze, które zarażają się przez ssanie krwi zarażonych zwierząt w fazie zakażania. Przenoszenie wirusa u kleszczy z samicy na potomstwo zapewnia odnowienie i cyrkulację zakażenia po przerwie zimowej. Zakażone kleszcze występują praktycznie na całym terytorium Republiki Czeskiej z wyjątkiem wyżej położonych regionów górskich. Największe ryzyko zakażenia zagraża w lasach mieszanych i krzaczastych zaroślach. Kleszcze do człowieka zwabia zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. W obecnych czasach renesansu mniejszych prywatnych posiadłości wiejskich i modnego trendu hodowli kóz należy przypomnieć, że zwierzęta są często na pastwiskach zakażane i w fazie zarażania wirus znajduje się w ich mleku. Po spożyciu niepasteryzowanego mleka koziego i sera człowiek może zarazić się nietypowo – drogą przez układ pokarmowy. Niżej wymienione powiaty służby sanitarne oznaczają jako regiony ognisk naturalnego występowania kleszczy (endemiczne występowanie zakażonych kleszczy). Chodzi o powiaty: Benešov, Brno-miasto, Brno-okolice, Bruntál, České Budějovice, Český. Krumlov, Jindřichův Hradec, Olomouc, Opava, Ostrava, Pelhřimov, Písek, Plzeň-północ, Praha-miasto, Praha-wschód, Praha-zachód, Prachatice, Přerov, Příbram, Rakovník, Strakonice, Šumperk, Tábor, Znojmo, Žďar nad Sázavou. Wykorzystanie magnetoterapii pulsacyjnej przy kleszczowym zapaleniu mózgu jest korzystne. Zalecam stosować dopiero w stadium rekonwalescencji, nie w stadium ostrym – kiedy najważniejsza jest odpowiednia opieka lekarska i hospitalizacja. Oczekiwać działania przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego, szybszej regeneracji i złagodzenia możliwych skutków wtórnych choroby. Magnetoterapię stosować zgodnie z podstawowym schematem, przedłużyć łączny czas magnetoterapii w zależności od objawów klinicznych aż do kilku miesięcy. Początkowo rozpocząć 1 – 2 razy dziennie po 15 – 20 minut i następnie przedłużać czas. W przypadku innych przewlekłych problemów, w tle których obecne było zapalenie mózgu – często nieznanego pochodzenia, zalecam podobne postępowanie.

20. Krew w stolcu

Z krwią w stolcu mogą wiązać się najróżniejsze choroby jelit albo odbytu. Bardzo często źródłem krwawienia bywają wewnętrzne hemoroidy. Oprócz tego, że wiążą się z przewlekłymi problemami, mogą w pewnych okolicznościach doprowadzić do dużych zagrażających życiu krwotoków. Innym źródłem krwi w stolcu może być wrzodowe zapalenie jelit i choroba Crohna. W mniej rozwiniętych przypadkach krew w stolcu jest jedynym widocznym objawem choroby. Najpoważniejszym źródłem krwi w stolcu jest jednak nowotwór jelit i odbytu, zarówno złośliwy jak i niezłośliwy. Dlatego każde pierwsze pojawienie się krwi w stolcu powinien zbadać lekarz. Kolor krwi w stolcu może podpowiedzieć, z której części układu trawiennego pochodzi krew. Krew z żołądka przy krwawieniu z wrzodu ścina się pod wpływem kwasu żołądkowego i w stolcu ma kolor smoliście czarny. Krew z dolnych partii układu trawienia jest czerwona. W przypadku udowodnienia, iż przyczyną pojawienia się krwi w stolcu jest zapalenie wrzodowe jelit, choroba Crohna albo hemoroidy można wykorzystać magnetoterapię. Mogą się tu dodatnio przejawić działania przeciwzapalne, stymulujące system immunologiczny oraz stymulujące procesy gojenia. W przypadku krwawienia z wrzodów, nowotworów itp. – nie zalecam stosowania magnetoterapii pulsacyjnej z tego powodu, że pole magnetyczne wywołuje rozszerzenie naczyń, lepsze ukrwienie i zwiększa przez to krwawienie, w przypadku nowotworów metoda nie jest zalecana.

21. Psychoza poporodowa. Klientka – wiek 54 lata – 30 lat leczona psychoza poporodowa.

Należy do psychicznych zaburzeń poporodowych. Najczęściej objawia się w ciągu pierwszego miesiąca po porodzie, najpóźniej do pół roku. Prognozy są całkiem pozytywne, ale u ok. 10% może się rozwinąć przewlekła psychoza. Większe ryzyko jest tam, gdzie kobiety były osłabione psychicznie jeszcze przed ciążą, ew. zaburzenia występowały już w rodzinie. Leczenie zwłaszcza objawowe. Stosowalność metody PPMNC – nie znalazłem w literaturze informacji o stosowaniu tej metody, nie dysponuję także własnymi doświadczeniami przy tej diagnozie. PPMNC może pomóc uregulować biorytmy, uspokoić, usprawnić przepływ krwi w mózgu. Można spodziewać się pozytywnego wpływu.

22. Lekka dysfunkcja mózgu. Dziecko lat 7, rozproszenie uwagi, zła pamięć, ma 5 problemów dysfunkcyjnych. Czy można przynajmniej częściowo pomóc tym przyrządem?

Lekka dysfunkcja mózgu – wywołana jest problemami ośrodkowego układu nerwowego dziecka w czasie życia płodowego, a także pod wpływem porodu, niedokrwienia i całego szeregu dalszych czynników. Z zakresu uszkodzenia wynika także szeroka skala patologicznych objawów – od naruszenia zdolności do poruszania się, przez zakłócenia skupienia uwagi, niemożność uczenia się i inne. Podstawą leczenia jest długotrwała rehabilitacja. Magnetoterapia pulsacyjna jest odpowiednią fizjoterapeutyczną metodą prowadzącą do wyregulowania napięcia mięśniowego, do poprawy i przyspieszenia odnowy. W literaturze fachowej są opisane zaobserwowane efekty także i w ciężkich stanach problemów aparatu ruchowego. Zalecam stosowanie na całych plecach – kręgosłup i głowa, a w przypadku problemów ruchowych należy dodać jeszcze ekspozycję dotkniętej okolicy.

23. Leukemia. Klient ma nowotworową chorobę krwi (leukemię) po leczeniu i transplantacji szpiku kostnego z komplikacjami i niejasnym dalszym rozwojem.

Niestety w tym przypadku nie można zalecać magnetoterapii. Choroba ta jest
w spisie przeciwwskazań dla pulsacyjnej magnetoterapii.

24. informacje od lekarza
… w stosunku do arytmii, nadciśnienia i u astmatyków magnetoterapię uważam za nieodpowiednią

Magnetoterapii pulsacyjnej nigdy nie stosujemy u pacjentów z rozrusznikiem serca z powodu możliwego naruszenia funkcji rozrusznika i wynikających z tego fatalnych następstw. W przypadku arytmii serca leczonej lekarstwami i nadciśnienia magnetoterapia pulsacyjna za pomocą przyrządu BIOMAG jest korzystną i polecaną metodą fizjatryczną, gdzie dodatnio przejawia się głównie efekt wazodylatacyjny oraz poprawa parametrów cyrkulacji krwi wraz z efektem przeciwzakrzepowym. U astmatyków dochodzi dodatni efekt spazmolityczny i ogólnie stymulujący układ odpornościowy. Z tych powodów (w przypadku, gdy pacjent nie ma wszczepionego rozrusznika serca) zalecam używanie magnetoterapii pulsacyjnej za pomocą przyrządu BIOMAG, który spełnia wymagania
dotyczące biotropowych parametrów generowanego pola magnetycznego.

25. Łuszczyca a możliwości wykorzystania PPMNC

Łuszczyca to choroba atakująca skórę, ma ona wiele rodzajów i charakteryzuje się łuszczącymi się kolistymi lub pierścieniowatymi plamami, podrażnieniem, zaczerwienieniem i wysuszeniem skóry. Najczęściej występuje na łokciach, kolanach, nogach i korpusie, ale może także występować w okolicy łonowej, pod pachami, na organach płciowych lub zaatakować łokcie. Dość często choroba atakuje także owłosioną część głowy. Przy łuszczycy komórki skóry reprodukują się w o wiele większym stopniu niż normalnie, co wywołuje nieustanne narastanie i łuszczenie się zaatakowanych okolic. Przyczyna choroby pozostaje nieznana, ale przypuszcza się, że nadmierny stres, złe nawyki żywieniowe, zła czynność wątroby i nerek, infekcje, przewlekłe podrażnienia, poparzenia, nieregularne wydalanie, alergie na określone jedzenie, niedobór kwasów tłuszczowych, zwiększone braki substancji odżywczych zwłaszcza cynku i betakarotenu wywołują tę chorobę i pogarszają stan chorego. Duże znaczenie ma także dziedziczność. Klasyczne leczenie za pomocą lekarstw, maści i roztworów może tymczasowo złagodzić niektóre objawy, ale nie może wyleczyć. W niektórych przypadkach stosuje się maści kortykosteroidowe, które wywołują szereg negatywnych reakcji ubocznych i należy ich używać rozważnie. Inną możliwością leczenia jest klimatoterapia – leczenie słońcem i stosowaniem okładów z błota i soli z Morza Czarnego oraz terapia PUVA – terapia za pomocą miękkiego promieniowania ultrafioletowego. Poprawę przynosi wspomaganie oczyszczania i odtruwania organizmu, które przynosi ulgę wątrobie, nerkom, skórze i jelitom podczas pracy nad wydalaniem odpadów i “trucizn” z ciała. Stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej przy łuszczycy jest korzystne tak w stadium objawów skórnych, jak i przy objawach stawowych. Stosuje się tu działanie przeciwzapalne, gojące, uspokajające, ograniczające swędzenie, stymulujące system immunologiczny oraz odtruwające. Magnetoterapię stosujemy przy łuszczycy w okresie aktywności objawów skórnych oraz w okresie wyciszenia w celu utrzymania stanu i zapobiegania pogorszeniu się choroby. Oprócz przykładania aplikatora na zaatakowane miejsca, magnetoterapię można stosować w okolicach wątroby i brzucha w celu wspomagania procesów odtruwających i metabolicznych w wątrobie oraz w celu regulacji procesów trawienia i wchłaniania. Stosujemy wielokrotnie – właściwie przez całe życie – w zależności od rozwoju i przebiegu choroby. Sprawdziła się kombinacja PPMNC z mieszanką ziołową PhytoChi, która wyraźnie ogólnie wzmacnia procesy odtruwania i gojenia.

26. Nerki

Mężczyzna – 48 lat, 3 razy w tygodniu jeździ na dializę, nerki nie funkcjonują, dwukrotnie operowany.

Magnetoterapię u pacjentów dializowanych można stosować bez ograniczeń przy tych samych wskazaniach jak u innych pacjentów. Samych problemów nerkowych nie może rozwiązać, ale może poprawić ogólną jakość zaopatrzenia tkanek, ich utlenowanie, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i działa przeciwzapalnie.

27. Choroba z Lyme – borelioza

Jest zakażeniem z naturalnych skupisk. Chorobę wywołuje spirocheta Borrelia burgdorferi i przebiega w trzech stadiach. Nosicielem choroby są najczęściej kleszcze, ale także inne żądlące owady. Zakazić się można na całym terytorium Republiki Czeskiej ze względu na powszechne występowanie kleszcza. Leczenie choroby realizuje się antybiotykami, ale ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia. W późniejszych stadiach choroba nie ustępuje i po leczeniu antybiotykami występuje szereg klinicznych problemów, które mogą przerodzić się w stany przewlekłe, kiedy staje się konieczne leczenie objawowe oraz długotrwała rehabilitacja. Wykorzystanie magnetoterapii pulsacyjnej w przypadku borreliozy: Magnetoterapia jest odpowiednią metodą stosowania opieki w przypadku przewlekłych skutków przebytego zakażenia. Może mieć dodatni wpływ na szereg problemów stawowych, poprawić ruchomość, złagodzić ból, złagodzić przebieg procesów zapalnych, wesprzeć gojenie i przez stymulację systemu immunologicznego organizmu złagodzić postęp problemów klinicznych. Zaleca się stosować na poszczególne bolesne stawy oraz długotrwale na cały kręgosłup i głowę.

28. Mastopatia

U klientki występuje włóknista mastopatia piersi, bez widocznych guzków – to znaczy, że badanie ultradźwiękowe nie wykazało występowania guzków, które mogłyby oznaczać istnienie nowotworu.

Przy stosowaniu niskoczęstotliwościowego pola magnetycznego można zakładać efekty w postaci działania przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego oraz ogólnej poprawy metabolizmu prowadzącej do aktywizacji procesów gojenia i odnowy. Zalecam stosowanie magnetoterapii w kombinacji z enzymoterapią (Wobenzym, Wobe-Mugos itp.). Oczywiście konieczna jest stała kontrola mammologa.

29. Zespół Meniera

Mam diagnozę: zespół Meniera, objawił się przed około 2 laty, obecnie się nie przejawia, od tego czasu nie słyszę na lewe ucho.

W przypadku choroby typowe objawy to zawroty, szelesty w uchu i zaburzenia słyszenia. W chorobie Meniera zostaje zaatakowane ucho wewnętrzne i układ utrzymania równowagi. W przypadku zespołu Meniera chodzi o takie same objawy kliniczne, ale ich przyczyna może być różna (np. zaburzenia hormonalne, zaburzenia gospodarki wodnej, niedobór witamin, substancje toksyczne, zaburzenia kręgosłupa szyjnego, stany pourazowe itp.). Zalecam stosowanie PPMNC na obydwa uszy + okolice kręgosłupa szyjnego. W przypadku znanych przyczyn występowania zespołu, dodatkowo oddziaływać na odpowiednie organy, np. okolice wątroby, nadnerczy, trzustki.

30. Mononukleoza – dziecko 5 lat, kobieta 30 lat.

Chodzi o podobne infekcyjne wirusowe problemy migdałków i organów parenchymatycznych (wątroba) jak w żółtaczce typu B i C i obowiązują tu takie same zasady. Wykorzystanie niskoczęstotliwościowej pulsacyjnej magnetoterapii – nie, w ostrym stadium, tak – podczas regeneracji i usuwaniu skutków choroby. Podawać preparaty ogólnie stymulujące system immunologiczny (PhytoChi, przeciwutleniacze).

31. Problemy mózgowo naczyniowe

Klient – zdiagnozowane problemy mózgowo naczyniowe, zamykanie się naczyń, widzi podwójnie, zawroty głowy podczas chodzenia i przy wstawaniu, zażywa Agapurin retard, Pirabene, Vasocarin i Warfarin. Po około 5 minutowym stosowaniu w okolicach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego na początku odczuwał lekkie gniecenie w okolicach ciemienia, lekki ból całej głowy, stosowanie natychmiast przerwane, po 5 minutach odczuwa wielką ulgę, bóle odeszły, pacjent lepiej koordynował swoje ruchy i przy wstawaniu nie odczuwał wcześniej zgłaszanych problemów. Jak efektywnie stosować PPMNC, do których okolic ciała najlepiej przykładać aplikator, jak długo stosować pole, czy nadal stosować lekarstwa?

Magnetoterapia jest korzystna dla pacjenta. Ze względu na większe i szybsze reakcje pacjenta zalecam rozpocząć od krótkich dawek – do 15 minut 2 razy dziennie aż do tego czasu, kiedy pacjent przestanie odczuwać natychmiastowe reakcje po zabiegu. Zakładam, że po około tygodniu można będzie przedłużyć czas ekspozycji albo rozpocząć stosowanie 3 razy dziennie. Jednoczesne stosowanie lekarstw – bez problemów.

32. Nowotwory płuc

Klient od 1999 roku leczony na zaawansowany nowotwór płuc. Pomimo ciągłego leczenia onkologicznego utrzymuje się pogarszanie stanu. Przy nowotworach nie zalecamy stosowania magnetoterapii. W instrukcji stan ten jest podawany jako przeciwwskazanie.

33. Osteochondroza

Klientka (61 lat), problemy zdrowotne 32 lata. Rozpoznanie: Osteochondroza L4-S1, średnio zaawansowana def. spondilosa w tej okolicy, średnia w odcinku proksymalnym. Wyraźne sklerowacenie podchrzęstne płytek pokrywających oraz zmiany zwyrodnieniowe połączeń międzykręgowych L4-S1, drobne przednie osteofity (wyrośla kostne) L1, L2. Stosowała PPMNC urządzeniem BIOMAG Laguna 1 – 2 razy dziennie. Po 8 – 9 dniach olbrzymi ból nie do zniesienia, największy ból w nocy. Przerwano stosowanie. Ból trwał 3 dni od pleców, przez biodra aż do kolana (po urazie). Lekarka zaleciła Diclofenac duo, Indometacin 100, Ibalgin 600. Bóle powoli odeszły (3 dni).

W pierwszych dniach po stosowaniu pola za pomocą urządzenia BIOMAG Laguna może nastąpić przejściowe pogorszenie stanu, które jest częścią reakcji adaptacyjnej, ale zwykle nie jest aż tak ostre, jak w przypadku pacjentki. Najprawdopodobniej chodziło o współgranie następujących reakcji adaptacyjnych z innym czynnikiem, który mógł wywołać ból – często przeziębienie, rozpoczynająca się infekcja wirusowa, niezwykła aktywność ruchowa. Zalecamy kontynuowanie stosowania pulsacyjnego niskoczęstotliwościowego pola magnetycznego przez długi czas i bez względu na tymczasowy wzrost bólu w okolicach bioder i krzyża. Stosować częstotliwości 5 – 8 Hz – przeciwbólowo i nie bać się dawki 2 – 3 razy dziennie po 45 – 60 minut.

34. Osteoporoza

Starsza pani cierpi na osteoporozę i wysychanie rdzenia. Czy może stosować
PPMNC?

Osteoporoza jest jednym ze wskazań stosowania aparatu BIOMAG Laguna, który generuje pulsacyjne niskoczęstotliwościowe pole magnetyczne. Pole to przeciwdziała zrzeszotnieniu tkanki kostnej, wspomaga i wzmacnia procesy metaboliczne prowadzące do poprawy zaatakowanych kości i stawów. Z urządzenia można korzystać przy całym szeregu chorób zwyrodnieniowych (i wyżej wymienionym problemie ze rdzeniem), gdzie dochodzi do procesów zwyrodnienia i dodatnio wpływa się na zdolność gojenia i regeneracji. Dlatego zalecam Pani stosowanie pola zgodnie z instrukcjami podanymi w broszurce, tj. przynajmniej 2 razy dziennie po 30 – 60 minut w okolicach kręgosłupa i bolących miejsc.

35. Operacja bioder

Pacjent po operacji biodra, cukrzyca, nadwaga, duże obrzęki nóg, lekarz odrzucił elektroterapię – zalecił chłodne okłady.

Chłodne okłady stosuje się w większości w przypadku ostrego zapalenia. Magnetoterapia działa przeciwzapalnie, łagodzi ból, zmniejsza obrzęki i przyspiesza zagojenie endoprotezy – chodzi więc o stan, kiedy magnetoterapia jest jednoznacznie korzystna. Lekarz miał najprawdopodobniej na myśli inne działanie prądu (diatermia), gdzie dochodzi do ogrzewania tkanki – co oczywiście nie jest dobre dla tego pacjenta

36. Polineuropatia

Klient, 50 lat, postawiona diagnoza POLINEUROPATIA TOKSYCZNA. Stan po operacji by-pasów, prawa dolna kończyna bez czucia, palce skręcone, ciągły ból 24 godziny na dobę, nie ma cukrzycy. Czy należy stosować magnetoterapię i z jakim spodziewanym skutkiem?

Polineuropatia tworzy różnorodną grupę zaburzeń nerwów peryferyjnych. W większości chodzi o wielokrotne zaburzenia systemowe, które powstają przez oddziaływanie różnych wewnętrznych i zewnętrznych czynników (zapalne, metaboliczne, imunopatogenne, toksyczne, niedobory witaminowe i żywieniowe, zwyrodnieniowe i inne). Podstawowe objawy to drżenie, pieczenie, bóle, obniżona wrażliwość, niepewność przy chodzeniu, osłabienie mięśni, bóle i skurcze mięśni oraz szereg dalszych objawów. Najczęstsze polineuropatie to:

– ostra i przewlekła zapalna polineuropatia demielinizacyjna (tu stosuje się swoiste leczenie imunoglobuliną, kortikoidami),
– reumatyczne zapalenie stawów,
– neuropatia diabetyczna (u cukrzyków z zaburzeniami systemu naczyniowego),
– polineuropatia alkoholowa (wywołana głównie brakiem tiaminy i witaminy B12 oraz wpływami toksycznymi),
– polineuropatia przy borreliozie z bolesnymi objawami w aparacie ruchowym,
– polineuropatia toksyczna – np. po zatruciu benzenem, siarkowodorem, ołowiem, rtęcią i in.),
– i inne.

We wszystkich przypadkach stosuje się leczenie objawowe i wspomagające w celu wpłynięcia na częściowe objawy choroby, jest to głównie leczenie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, wazodylatacyjne, przeciwzakrzepowe i inne.

Zalety magnetoterapii:
Z przeglądu leczenia objawowego i wspomagającego widać, że zmiany w tkankach, które powstają po zastosowaniu pulsacyjnego pola magnetycznego, to dokładnie te najbardziej pożądane efekty, które staramy się osiągnąć w leczeniu, i którymi dodatnio wpływamy na wiele objawów neuropatii.

Magnetoterapia jest optymalnym leczeniem wspomagającym dla wszystkich typów polineuropatii. Modyfikuje system immunologiczny i reakcje organizmu, działa przeciwzapalnie, łagodzi ból, poprawia ukrwienie i przemiany metaboliczne w tkankach, poprawia utlenowanie tkanek i wspomaga ich regenerację. Zalecam wielokrotne eksponowanie 2 – 3 razy dziennie po 20 – 45 minut zaatakowanych miejsc (np. ręce, nogi itp.) oraz całego kręgosłupa.

37. Półpasiec – herpes zoster

Jest to wirusowa choroba infekcyjna. Choroba w większości przebiega atakując jeden nerw, rzadziej jako forma generalizowana. Miejscowo choroba rozpoczyna się od swędzenia, pieczenia skóry, później następuje wysiew drobnych pęcherzyków, z których powstają większe. Mogą także spuchnąć węzły limfatyczne. Pojawiają się wyraźne bóle neuralgiczne, które mogą nie ustąpić także i po zniknięciu pęcherzyków jeszcze przez szereg tygodni. Może utrzymywać się także paraliż mięśnia twarzowego itp. Przy generalizacji choroby – zaatakowaniu dużej powierzchni ciała i kończyn – pojawiają się wysokie temperatury i ataki. Wykorzystanie pulsacyjnego pola magnetycznego: wpływa korzystnie. Stosować od początku choroby na zaatakowaną część i przedłużyć stosowanie przez jeszcze, co najmniej 2 tygodnie do miesiąca po ustąpieniu choroby. Wyraźnie zachodzi przeciwzapalny i przeciwbólowy efekt działania pola. Przedłużenie stosowania może ograniczyć ryzyko powtórnych wysiewów.

38. Moczenie – klient, 11 lat – moczenie nocne.

Choroba należy do tych, na które może wpływać cały szereg mechanizmów patologicznych. W tym przypadku jest wskazana magnetoterapia pulsacyjna (patrz Możliwości wykorzystania magnetoterapii), ale nie może mieć wpływu na wszystko (mogą tu być wyraźne problemy psychiczne itp.). Stosować PPMNC na okolice kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i pęcherza moczowego 2 razy dziennie przez długi czas. Dobrze jest dodatkowo stosować w okolicy kręgosłupa szyjnego i głowy. Walczyć z infekcjami, odpowiednio pić, spać i przestrzegać instrukcji pediatry.

39. Moczenie – chłopiec, 12 lat – moczenie, stosuje krople do nosa ADIURETIN.

Zażywa hormon antydiuretyczny, który wpływa na wsteczną resorpcję wody w nerkach i przez to obniża wydalanie. Moczenie nocne może mieć wiele przyczyn. Można się spodziewać dużego udziału psychiki. Magnetyczne pole pulsacyjne jest dobrą metodą w ramach leczenia ogólnego moczenia nocnego. Stosować zgodnie z zaleceniami (patrz rysunek postaci z możliwościami stosowania + dodatkowo ekspozycja w punkcie 2).

40. Wypadnięcie dysku

Klient – według jego słów: ma wpadnięty dysk, który już jest zwapniały. Częste bóle pleców. Po stosowaniu 3 razy dziennie po 20 minut po trzech dniach pogorszenie bólów, po piątym dniu z powodu bólu przestał chodzić. Przestał stosować.

Na początku stosowania pulsacyjnej magnetoterapii u wielu pacjentów występują przejściowe stany pogorszenia problemów klinicznych, które są związane z rozpoczynającymi się zmianami w eksponowanych tkankach. Dochodzi do tego najczęściej przy niewłaściwym stosowaniu pola, kiedy od początku przeprowadza się ekspozycję wyższymi częstotliwościami, które mają stymulujące, drażniące i regeneracyjne działanie. Zachodzi wyraźna poprawa przepływu krwi w eksponowanym miejscu, wspomaganie procesów gojenia, które same przez się wiążą się ze zwiększoną wrażliwością tych “przegojonych” tkanek. Zalecam kontynuować 2 razy dziennie, ale przez pierwsze dni aż do zaniku ostrych bólów stosować częstotliwości analgetyczne (5 – 8 Hz 3 razy dziennie po 30 – 60 min.) i następnie przechodzić na częstotliwości gojące. Według starej informacji, którą miałem możliwość widzieć, lekarz proponował leczenie operacyjne. W przypadku, gdy chodzi o “zwapnienie wpadniętego dysku” według słów pacjenta, trwałe rozwiązanie widzę w zabiegu operacyjnym, który uwolni nerw, a magnetoterapia pulsacyjna pomoże regenerować nerw, przyspieszyć gojenie i powrót do normalnego stanu. Magnetoterapia nie może jednak usunąć już istniejących zmian anatomicznych. Im dłużej będzie trwał ucisk nerwu, tym gorsze skutki na przyszłość może to mieć. Zalecam rozważyć nowe badania i ewentualną operację. To nawet w przypadku dłuższego stosowania BIOMAGU większość bólów przejdzie i będzie się Pan czuł relatywnie dobrze. W każdym razie na pewno należy się zbadać i następnie, jeśli będzie konieczne, dać się zoperować.

41. Problemy z kręgosłupem

Jest to jeden z najczęstszych problemów pacjentów. Aplikator stosujemy na cały kręgosłup i działamy polem magnetycznym 3 – 4 razy dziennie do zaniku bólu. Czasami jednak ból promieniuje w jedną stronę albo tylko do stawu biodrowego lub tylko w kierunku uda i na zewnętrzną stronę łydki. Takie stany są już poważniejsze. Jeżeli ból jest zlokalizowany w kręgosłupie, do bolącego miejsca przykładamy mały płaski aplikator. Jeżeli jednak ból promieniuje, konieczne jest przykładanie aplikatora nie tylko na kręgosłup, ale także na całą długość kończyny dolnej. Jeżeli jednocześnie podaje się lekarstwa typu niesteroidowych antyreumatyków, co jest podstawowym sposobem leczenia (Diclofenac, Voltaren, Surgam itp.), ich działanie zostaje wzmocnione przez pole magnetyczne. Jednoczesna rehabilitacja jest bardzo korzystna.

42. Paradentoza

Klient, 40 lat, 14 dni używał magnetoterapię na paradentozę zębów – doszło do pogorszenia – luzowania się zębów i aż do zapalenia. Lekarz badający zastosował antybiotyki. Jak kontynuować – jak stosować aplikator?

Zalecam dalej stosować pulsacyjne pole magnetyczne za pomocą małego aplikatora południową stroną 3 razy dziennie bez względu na chwilowe pogorszenie stanu. Przejściowe pogorszenie może być częściowo spowodowane adaptacyjną reakcją po PPMNC, ale częściowo także przez ukrytą przewlekłą infekcję. Aktywizacja tkanki po PPMNC wywołuje przejściowe podrażnienie, a następnie wspomaga procesy gojenia, likwidację obrzęków, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból. Nic innego nie można zalecać, tylko – wytrzymać. Antybiotyki nie powstrzymają paradentozy, rozwiążą tylko problem ostrego zapalenia wywołanego przez mikroorganizmy.

43. Palenie zgagi

Klientka, rocznik 1946 – przepuklina hiatowa z esofagitydą refluksyjną (bóle przełyku i żołądka). Przeprowadzono gastroskopię, zażywa lekarstwa Buscopan 20 mg i Dormicum 5 mg iv.

Zgodnie z przedłożoną informacją, u pacjentki mamy do czynienia z przepukliną i refluksyjną esofagitydą. Chodzi o zaburzenia przejścia między przełykiem a żołądkiem, który skutkuje zaburzeniem funkcji zamykającej przejścia kardioesofagealnego (miejsce między przełykiem a górną częścią żołądka). Skutkiem jest możliwość przenikania soków żołądkowych – kwasów do przełyku, jego drażnienia i poparzenia. Leczenie jest albo chirurgiczne albo podaje się antacydy, leki przeciwspazmatyczne, dieta. Stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej pozytywnie może się przejawić zwiększona regeneracja tkanki po zastosowaniu magnetoterapii, regulacja kwasoty żołądka, działania przeciwzapalne, przeciwspazmowe i łagodzące ból. Od magnetoterapii nie można się spodziewać naprawy zaszłych zmian patologicznych na przejściu przełyk – żołądek. Aplikatory magnetoterapii przykładać nad dolną część przełyku oraz żołądek 2 – 3 razy dziennie.

44. Przerwanie nerwów

Dwa lata po wypadku, na lewej ręce przerwanie nerwów.

PPMNC znacząco przyspiesza gojenie i regenerację nerwów peryferyjnych po przecięciu czy urazie. Im wcześniej rozpocznie się stosowanie PPMNC, tym lepszych efektów można oczekiwać. Ale i w tym okresie można osiągnąć pewną poprawę.

45. Stwardnienie rozsiane

Klientka cierpi na nieleczone stwardnienie rozsiane (od jakiegoś czasu nie zażywa lekarstw). Proszę o opinię w sprawie stosowania magnetoterapii pulsacyjnej.

Możliwości stosowania magnetoterapii na stwardnienie rozsiane: – stwardnienie rozsiane tworzy osobny rozdział wśród chorób ośrodkowego układu nerwowego. Leczą ją zarówno neurolodzy, jak również wielu innych specjalistów. Stwardnienie rozsiane to zapalna zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, przy której zachodzą procesy demielinizacyjne w ośrodkowym układzie nerwowym, a kliniczne formy dzieli się w zależności od przeważającej części ośrodkowego układu nerwowego, która została najbardziej zaatakowana. Przy tej chorobie zaatakowany zostaje nie tylko mózg, ale i rdzeń, tzn. cały ośrodkowy układ nerwowy. Jest to stosunkowo częsta choroba, występująca w każdym wieku (najczęściej między 20 i 40 rokiem życia) i przez to bardziej zdradliwa, ponieważ jej objawy mogą być na początku tak drobne, że pacjent nawet ich nie zauważa, szybciej zmiany zauważa jego otoczenie. Choroba może przebiegać na kilka sposobów – bądź w postaci ataków, tzn. okresów, kiedy zachodzi pogorszenie stanu, po którym (okres czasu różnej długości) stan ulega poprawie i następuje okres remisji (okres uspokojenia – miesiące a nawet lata). Jednak przy każdym pogorszeniu, ataku choroby pozostają małe, czasami trudno zauważalne pozostałości neurologiczne. Jeżeli przebieg jest taki, że choroba nieustannie powoli się pogłębia, przewidywania nie są dobre. Bardzo rzadko zdarza się błyskawiczny przebieg za wszystkimi skutkami i szybką śmiercią albo ogólnym szybkim zajęciem całego organizmu. Może jednak dojść do wygaśnięcia procesu chorobowego z trwałym efektem. Objawy są początkowo nierzucające się w oczy, potykanie się, zmęczenie chodzeniem, nietrzymanie moczu, uciążliwe drobne drżenie palców, rosnące zmęczenie, zaburzenia ostrości wzroku, czy spowolniona akomodacja (dostosowanie wzroku do patrzenia w dal i po chwili na niewielką odległość) z niemożliwością szybkiego ustawienia ostrości, zawroty, drżenie i inne objawy aż po paraliże i inne ciężkie problemy nerwów ośrodkowych i peryferyjnych. Stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Pacjent wymaga spokoju, aplikuje się środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, zapobiega się chorobom infekcyjnym, wysiłkom psychicznym i fizycznym, które komplikują przebieg stwardnienia rozsianego. Należy starać się za pomocą niskoczęstotliwościowego pulsacyjnego pola magnetycznego złagodzić niektóre problemy pacjentów, za co ci są bardzo wdzięczni. Stosowanie niskoczęstotliwościowego pulsacyjnego pola magnetycznego wykonuje się aplikatorem na przemian na cały kręgosłup i głowę. Stosować kilkakrotnie na dzień, w większości 4 – 5 razy. Jeżeli występuje także zapalenie, jak już wspomnieliśmy wyżej, spodziewamy się efektu takiego samego jak przy wskazaniach z nim związanych.

Zdecydowanie, nie można wywoływać iluzji twierdząc, że choroba jest prawie wyleczona, że wynaleźliśmy cudowną metodę. Pacjenci są niezwykle wdzięczni za każdą poprawę i utrzymanie ich stanu zdrowia. Jako że we wszystkich przypadkach poza mózgiem zaatakowany jest także móżdżek, który znajduje się w tylnej części czaszki, pacjenci ci często cierpią także na problemy z chodzeniem, ponieważ w tej okolicy znajduje się centrum utrzymania równowagi. Przy działaniu polem magnetycznym na móżdżek i mózg wykorzystuje się istotną rolę przenoszenia jonów wapnia z wnętrza komórki na zewnątrz (przeciwny kierunek przepływu jonów miałby dla pacjenta bardzo złe skutki). Przyrząd BIOMAG Laguna emituje pożądaną częstotliwość impulsów i intensywność pola magnetycznego, które wpływa pozytywnie i przez to znacznie poprawia jakość życia chorego człowieka. Celowe drażnienie mózgu polem magnetycznym powoduje także zwiększenie wydzielania specjalnego hormonu o nazwie melatonina. Hormon ten znacznie poprawia stan pacjentów, zwłaszcza tych, którzy cierpią na zaburzenia mowy, problemy z odpowiadaniem na pytania i zacinanie się przy mówieniu, reguluje biorytmy człowieka, sen, umożliwia regenerację mózgu. Pulsacyjna magnetoterapia za pomocą urządzenia BIOMAG Laguna jest, wśród wyżej wymienionych, dobrą metodą fizjoterapeutyczną uzupełniającą ogólną opiekę zdrowotną u pacjenta ze stwardnieniem rozsianym i można ją stosować przez cały czas choroby równolegle z pozostałymi procesami leczenia. Korzystnie wpływa również ciągłe przyjmowanie lecytyny (najlepiej w preparacie Novolecithin 5 do 10 gram dziennie).

46. Zespół Raynauda

Chodzi o lokalną wazoneurozę – ataki skurczów naczyń palców z klasycznym blednięciem (“białe, martwe palce”) wywołanym przez chłód, wilgoć i przeciąg albo zmęczenie. Chodzi o objaw przy chorobie naczyń, w przypadku kolagenoz, przy patologiach nad obojczykami itp. Należy odróżnić ją od choroby Raynauda, przy której mamy do czynienia z całkowitą wazoneurozą – objawy są takie same jak w przypadku zespołu Raynauda. Częściej na tę chorobę chorują kobiety – palaczki. Pulsacyjną magnetoterapię zalecamy – przy zespole należy aplikować zarówno na zaatakowane palce, jak i w okolicy obojczyka oraz kręgosłupa szyjnego.

47. Zrzeszotnienie kości

Klientka (rocznik 1929) zażywa lek FOSAMAX przeciw zrzeszotnieniu kości, ale bardzo ją pali zgaga – po przerwaniu leczenia zgaga ustępuje. Czy można FOSAMAX zastąpić innym, aby nie szkodził na żołądek?

W przypadku rzeszotnienia kości (osteoporoza) konieczna jest kompleksowa opieka zdrowotna, którą poprzedza szczegółowe badanie kliniczne pacjenta i następnie zaproponowanie leczenia, które może polegać na przykład na podawaniu lekarstw hormonalnych, uzupełnianiu substancji mineralnych, witamin, lekarstw typu FOSAMAX i wielu innych leków. Leczenie to uzupełnia się dodatkową rehabilitacją i ćwiczeniami. Niepożądane skutki uboczne niektórych lekarstw należy skonsultować z lekarzem fachowcem, który zadecyduje o zmianie leku. Można uzupełnić leczenie o cały szereg wspomagających dodatków spożywczych, dzięki czemu osiągnie się dobre wyniki. Odpowiednie dodatki można następnie skonsultować. Jako element wspomagania odnowy i utrzymania jakości tkanki kostnej oraz w celu łagodzenia bólu można stosować magnetoterapię pulsacyjną, która wspiera procesy metaboliczne w kościach prowadzące do lepszego wykorzystania podawanych substancji i do wyraźnego obniżenia ewentualnych stanów bolesnych.

48. Gruźlica

73 letnia pacjentka przeszła przez leczenie gruźlicy, stan po operacji cysty płucnej (prawdopodobnie etiologia gruźlicy), w ciągu jednego roku 3 udary mózgu, 3 razy operacje przepukliny, a obecnie jej nawrót. Cierpi na anginę pectoris, glaukom i dnę moczanową.

Gruźlica to choroba infekcyjna, która wyraźnie osłabia organizm, wymaga regularnego odżywiania się, odpowiedniej diety i aktywności ruchowej. Problemy mózgowo naczyniowe, angina pectoris i glaukom świadczą o złym stanie i złej jakości systemu naczyniowego, możliwym braku przeciwutleniaczy i bioflawonidów oraz ewentualnie o zaburzeniach metabolizmu tłuszczów i innych problemach metabolicznych prowadzących do powstania dny moczanowej i problemów stawowych. Wszystkie te choroby i problemy pozytywnie reagują i łagodzą się przy lepszym zaopatrzeniu naczyniowym tkanek (mózg, serce, oczy i inne) w potrzebne substancje odżywcze i odpowiednią ilość tlenu. Magnetoterapia poprawia przemianę materii oraz wyraźnie wpływa na poprawę ukrwienia. Może dodatnio wpłynąć na choroby anginalne, wyraźnie zmniejszyć bóle stawów, poprawić ogólne krążenie krwi i utlenowanie tkanek, przyspieszyć procesy gojenia i poprawić ogólną odporność organizmu na infekcje. Zalecam stosowanie w siadzie na całe plecy, kręgosłup szyjny i głowę. Poza tym należy stosować na bolące stawy.

49. Złamanie kręgów

Klient, 69 lat – złamanie kręgów, cierpi na demencję starczą. Czy można stosować magnetoterapię? Lekarz nie zaleca.

W przypadku złamania kręgów i demencji przy zastosowaniu magnetoterapii niskoczęstotliwościowej nie doszło do żadnej pomyłki, przy tym stanie jest po prostu wskazane stosowanie magnetoterapii – tu informacje lekarza są mylne prawdopodobnie z powodu nieznajomości biologicznych skutków pulsacyjnych pól magnetycznych o niskiej częstotliwości. Z punktu widzenia możliwości wpływu na demencję, wykorzystanie pulsacyjnych pól magnetycznych o niskiej częstotliwości jest niezwykle korzystne – wpływa na lepsze naczyniowe zaopatrzenie i utlenowanie mózgu oraz znacząco przyspiesza procesy gojenia.

50. Złamanie

Klientka – złamanie prawej nogi nad kostką przed 4 laty, bolesne. Przy przyłożeniu aplikatora reakcja bardzo bolesna – trwająca 3 miesiące. Czy w ogóle można stosować magnetoterapię? Gdzie przykładać i jak często? Uzdrowiciele, do których chodzi, powiedzieli jej, że w miejscu złamania jest zapalenie i dlatego nie należy używać magnesów.

Uzdrowiciel się myli. Pulsacyjna niskoczęstotliwościowa magnetoterapia działa przeciwzapalnie – dlatego jest korzystna we wszystkich procesach zapalnych, nawet w przypadku kości i ich okolic oraz znacząco przyspiesza gojenie i budowę nowej tkanki kostnej po złamaniu. Na początku może wystąpić przejściowa nadwrażliwość eksponowanej tkanki, ale nie powinno to być przeszkodą przy stosowaniu PPMNC. Stosować na problematyczne miejsce najlepiej 3 razy dziennie aż do zagojenia. Na początku stosować więcej częstotliwości analgetycznych, później gojących.

51. Żółtaczka typu C.
Czy można stosować PPMNC?

Chodzi o wirusową chorobę atakującą tkankę wątroby (podobnie jak pozostałe typy żółtaczek wirusowych – najczęstsza jest żółtaczka typu A i B). W ostrych chorobach wirusowych nie zalecamy magnetoterapii. W okresach rekonwalescencji po przejściu przez chorobę i w przypadku przewlekłych problemów z wątrobą po żółtaczce magnetoterapię stosujemy w celu wsparcia procesów gojących i regeneracyjnych. W przypadku ok. 10 – 12% chorób, przechodzą one w formy przewlekłe, prowadzące do coraz większych uszkodzeń wątroby. Dlatego w okresie rekonwalescencji i w późniejszym okresie przy pomocy magnetoterapii poprawiamy czynność wątroby i zapobiegamy dalszemu uszkodzeniu. Konieczna jest abstynencja oraz odpowiednia dieta i tryb życia.

52. Zespół cieśni kanału nadgarstka

Cieśnia kanału nadgarstka to szczerbina na wewnętrznej stronie nadgarstka ograniczona stawem nadgarstka a z zewnątrz ścięgnem. W tej szczerbinie przechodzą ścięgna mięśni przedłokci, które poruszają palcami oraz nerw – nervus medianus. Przez wzrost ucisku na nerw dochodzi do bolesnych i zwyrodnieniowych objawów. Przyczyną większego nacisku są zmiany zapalne, zmiany po zmęczeniu, u kobiet dochodzą do głosu także wpływy hormonalne. Niskoczęstotliwościową magnetoterapię pulsacyjną można skutecznie stosować
w każdym stadium. Prowadzi do wyraźnego ograniczenia bólu i powrotu ruchomości. Zachodzi głównie działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, gojące i przeciwbólowe. Zalecam rozpocząć stosowanie 2 razy dziennie 60 minut przy częstotliwości 5 do 8 Hz i 1 raz dziennie program PA, po ustąpieniu silnych bólów dalej jeden raz dziennie PA i 2 razy dziennie częstotliwość 15 do 20 Hz aż do ustąpienia zespołu i dalej prewencyjnie
w zależności od potrzeb.

53. Kobieta, rocznik 45, od 13 lat ciężkie migreny, stosuje Convulex, Lexaurin i Voltaren. Boi się używać zakupiony przyrząd do magnetoterapii.

Przyrząd BIOMAG LAGUNA generuje niskoczęstotliwościowe pulsacyjne pole magnetyczne, które skutecznie wykorzystuje się w rehabilitacji i leczeniu wspierającym oraz przy prewencji szeregu chorób. Migrena może być spowodowana całym szeregiem przyczyn – najczęściej są to anomalie naczyniowe w mózgu (zwiększona drażliwość, obrzęk itp.), ponadto zmiany z powodu zaburzeń w okolicach kręgosłupa szyjnego. Ale także istnieje szereg migren, które nie wykazują żadnej z wyżej wymienionych przyczyn, ale dobrze reagują na ogólne odtruwanie organizmu i na leczenie ukierunkowane na wsparcie funkcji wątroby. Chodzi prawdopodobnie o proces prowadzący do ograniczenia ilości substancji w obiegu, które mogą być katalizatorem reakcji naczyniowych w mózgu. Pulsacyjne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości (PPMNC) w znaczący sposób wspomaga zmianę metabolizmu przez odtrucie organizmu, wyraźnie wspomaga regenerację eksponowanych tkanek i ma zasadniczy wpływ na jakość zaopatrzenia w eksponowanym rejonie. Poprawia dopływ krwi i tlenu oraz wypłukuje niepożądane produkty metabolizmu. Dla pani zalecam stosowanie PPMNC rosnąco – najpierw 2 tygodnie 1 raz dziennie 10 minut na okolice głowy i kręgosłupa szyjnego oraz kolejne 10 minut na okolicę wątroby, z czasem należy przedłużać ekspozycję. Po dwóch tygodniach stosować tak samo, ale 2 razy dziennie, po tym okresie przedłużyć czasy ekspozycji do 20 minut dziennie.

54. Bóle fantomowe po amputacjach

To bolesne doznania w tej części ciała, która została amputowana. Występują aż u jednej trzeciej osób po amputacji i bardzo trudno podlegają procesom leczenia. Zalecamy PPMNC w częstotliwościach przeciwbólowych stosować 2 – 3 razy dziennie w okolicach odpowiedniego segmentu kręgosłupa i na głowę.

55. Pytanie :  w jakiś sposób magnetoterapia Biomag wpływa na leczenie mukowiscydozy ?

Mukowistydoza
– jest śmiertelną dziedziczną chorobą ludzką…

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości nie rozwiązuje istotę tej choroby. Aplikacje warto przeprowadzić w celu stłumienia przejawów choroby, zwłaszcza zapalenia dróg oddechowych i regeneracji wątroby. Pozytywnie ujawni się działanie przeciwzapalne, regenerujące i lecznicze. Aplikacje i programy powinny być dobrane do konkretnego problemu, na który chcemy zadziałać. Można dobrze wykorzystać np. program medikal, regeneracja, itd.

dr. Peter Bednacik

56. Pytanie : w jakiś sposób magnetoterapia Biomag wpływa na leczenie sarkoidozy ?

Sarkoidoza
– jest ziarniniakową chorobą wielonarządową o nieznanej etiologii…

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości nie rozwiązuje istotę tej choroby autoimmunologicznej. Aplikacje terapii magnetycznej wykorzystujemy, aby tłumić niektóre objawy choroby, szczególnie zapalenie dróg oddechowych, do regeneracji wątroby, doleczenia objawów skórnych, w celu zmniejszenia bólu w stawach dotkniętych itp. Aplikacje i programy powinny być dobrane do konkretnego problemu, na który chcemy zadziałać. Można dobrze wykorzystać np. program medikal, regeneracja, programy przeciwbólowe itd.

dr. Peter Bednacik

57. Pytanie : w jakiś sposób magnetoterapia Biomag wpływa na leczenie wrodzonej łamliwości kości ?

Wrodzona łamliwość kości
– wrodzona łamliwość kości należy do rzadkich schorzeń tkanki łącznej uwarunkowanych genetycznie, spowodowanych różnymi mutacjami kolagenu…

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości nie rozwiązuje istotę tej choroby dziedzicznej. Aplikacje terapii magnetycznej wykorzystujemy, aby tłumić niektóre objawy choroby głównie w celu wspomagania gojenia złamań, do łagodzenia bólu stawów itd. Aplikacje i programy powinny być dobrane do konkretnego problemu, na który chcemy zadziałać. Można dobrze wykorzystać np. program medikal, regeneracja, programy przeciwbólowe itd.

dr. Peter Bednacik