Aparaty i metody bazujące na oddziaływaniu polem elektromagnetycznym i energię elektryczną. Magnetoterapia firmy Biomag

Jest duży wybór aparatów medycznych wykorzystujących pole elektromagnetyczne oraz prąd elektryczny. Również spektrum promieniowania elektromagnetycznego generowanego przez urządzenia jest bardzo szerokie – stąd też taka różnorodność fizjologicznych efektów oddziaływania. Nasz krótki przewodnik charakteryzuje urządzenia i metody, które stosowane są najczęściej.

Magnesy stałe

Najprostszą i najdłużej używaną formą magnezu są magnesy stałe. Do ich produkcji używa się całej gamy stopów (obecnie przeważają stopy baru i żelaza, czasem samaru, kobaltu albo neodymu). Magnesy stałe stosuje się poprzez przykładanie do ciała.

Magnesy ferrytowe

Magnes ferrytowy (używany często do zawieszania kartek na tablicy) generuje pole magnetyczne o wartości 30 do 70 mT (militesli) o zasięgu ok 1 cm od jego powierzchni, czyli aż tysiąc razy większe niż pole ziemskie. Wartość zbliżoną do pola Ziemi przybiera w odległości około 30 cm od powierzchni.

Magnetofory

Magnetofory to folie z tworzywa sztucznego, z zatopionymi w nich namagnetyzowanymi cząstkami w kształcie szachownicy. Indukcja na powierzchni takiego magnesu sięga 40 mT, zarazem ze względu na małą grubość tego materiału już w odległości 5 cm od powierzchni indukcja jest szczątkowa.

Biolampy

Biolampy wykorzystują spolaryzowane światło, które – w przeciwieństwie do lasera – nie jest koherencyjne czy monochromatyczne. Mimo to ich działanie oraz indukcja przypominają działanie lasera. Różnią się także wydajnością i zakresem penetracji w głąb tkanek. Przenikanie do tkanek jest w przypadku biolampy bardzo nikłe.

Prądy niskiej częstotliwości

Prądy niskiej częstotliwości (od 0 do 1000Hz), które wykorzystuje się w fizjoterapii, generowane są poprzez przerywanie prądu galwanicznego, zmianę parametrów sieciowego prądu zmiennego lub modyfikację pracy generatora. Prądy o niskiej częstotliwości oddziałują za pośrednictwem przymocowanej do ciała elektrody.

Prądy dynamiczne

Prądy dynamiczne to niezwykle popularna metoda fizjoterapii wykorzystująca niskie częstotliwości. Opiera się na oddziaływaniu prądem galwanicznym w połączeniu z prądem impulsowym. Prądy dynamiczne aplikuje się za pośrednictwem elektrod przymocowanych do ciała. Prądy takie podnoszą temperaturę tkanek.

Prądy o wysokiej częstotliwości

Prądy zmienne o częstotliwości z zakresu od 100 kHz do 300 GHz. To m.in. diatermia krótkofalowa, kondensatorowa oraz indukcyjna. Działanie tej metody terapii opiera się na zamianie energii elektromagnetycznej w cieplną i rozgrzewaniu tkanek.

Elektroterapia bezkontaktowa

Metoda ta bazuje na prądzie elektrycznym, wytwarzanym głęboko w tkankach za sprawą indukcji elektromagnetycznej. Mechanizm ten sytuuje metodę pomiędzy elektroterapią i magnetoterapią. Inaczej niż w magnetoterapii, której zasadą jest pole magnetyczne, tak forma terapii opiera we lecznicze właściwości na elektryczności

Magnetoterapia

Magnetoterapia to jedna z bezkontaktowych form elektroterapii. Składnik elektryczny pola elektromagnetycznego docierającego do tkanek (napięcie i prąd elektryczny) jest w jej przypadku około 100 razy mniejszy niż w elektroterapiach klasycznych.

Magnetoterapia bazuje na efektach leczniczych pierwiastka magnetycznego pola elektromagnetycznego. Pole magnetyczne budzi się wokół dowolnego przewodu, w którym płynie prąd, a właściwości pola magnetycznego są silnie związane z parametrami prądu elektrycznego. To zjawisko nosi nazwę indukcji elektromagnetyczej.

Rodzaje i częstotliwości pola magnetycznego

Wyróżniamy pole magnetyczne statyczne, zmienne i pulsacyjne. Dla tych ostatnich istotne są częstotliwości, które podzielić można na:
niskie (0 do 100/150 Hz)
wysokie (9 do 250 MHz – połączone do grup niskiej częstotliwości (40 do 640 Hz)

Magnetoterapia niskich częstotliwości nie wykorzystuje efektów cieplnych, tym właśnie różni się od magnetoterapii wysokich częstotliwości. Stąd wniosek, że magnetoterapia pulsacyjna niskiej częstotliwości jest wskazana dla osób, używających metalowych protez albo implantów. Na świecie powstaje wiele urządzeń do magnetoterapii Duża część z nich wyróżnia się wysoką jakością, oferując całą gamę programów leczniczych. W większości są to jednak aparaty duże i skomplikowane w obsłudze.

Postawiliśmy sobie za cel stworzenie generatora, który wytrzymałby porównanie z najlepszymi urządzeniami zagranicznymi i który byłby zarazem łatwy w obsłudze. Możemy dziś zaprezentować nową serię aparatów do magnetoterapii firmy BIOMAG. Pozwalają na domowe zabiegi polem magnetycznym; można je zatem zastosować już przy pierwszych objawach choroby, nie czekając na jej rozwój. Terapia pulsacyjnym polem magnetycznym niskich częstotliwości we wczesnym stadium choroby daje możliwość zatrzymania jej rozwoju , np. w przypadku narządów ruchu – pozwala powstrzymać chorobę zanim spowoduje unieruchomienie. Najważniejszą zaletą naszych urządzeń jest długi czas lub częstotliwość pracy bez ryzyka przegrzania cewek, co mogłoby prowadzić do przerw w zabiegach.

Magnetoterapia – aparatura i aplikatory

Do przeprowadzenia zabiegu niezbędny jest nie tylko generator pola magnetycznego – zazwyczaj niezwykle skomplikowany – ale także aplikatory, czyli specjalne cewki. Bardzo skuteczne są aplikatory płaskie, skonstruowane z przewodów, generujące pole homogenne oraz solenoidy, przypominające kształtem wydrążone w środku walce. To właśnie takie aplikatory legitymują się – według przeprowadzonych testów – najwyższą skutecznością w przenikaniu w głąb tkanek. To właśnie takie aplikatory wykorzystujemy przy zabiegach magnetoterapii prowadzonej w oparciu o urządzenia marki Biomag. Nasze aplikatory mają jeszcze jedną ważną funkcję: generują pole magnetyczne, które trafia do właściwych tkanek.

Opisywaliśmy wcześniej tzw. biotropowe właściwości pola magnetycznego, które warto znać, by doskonalić efekty leczenia. Wśród właściwości takich najbardziej istotne są trzy. O najważniejszej z nich, o indukcji, już wspominaliśmy. Następnym parametrem jest częstotliwość impulsów, mierzona ich liczbą przypadającą na jedną sekundę.

Magnetoterapia niskich częstotliwości

Magnetoterapia, w której się specjalizujemy, tzw. magnetoterapia niskich częstotliwości bazuje na częstotliwościach od 1 do 25-81 impulsów/sek. W naszych aparatach zaprogramowaliśmy optymalną z punktu widzenia leczniczego kombinację częstotliwości impulsów. Impulsy pojawiają się w regularnych odstępach czasu bądź w wiązkach. Można to scharakteryzować jako sekwencje krótkich impulsów oddzielonych krótką przerwą.

Ostatnią i zarazem najważniejszą ze wspomnianych właściwości jest kształt impulsów. To ten parametr decyduje o fizjologicznej reakcja tkanek. Najskuteczniejsze kombinacje impulsów o potwierdzonym działaniu wykorzystaliśmy projektując aparat do magnetoterapii BIOMAG.

Magnetoterapia – Pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości – Peter Bednarčík, CSc. Lekarz medycyny

Po 30 latach funkcjonowania gdzieś na uboczu terapii stosowanych w szpitalach, sanatoriach i poradniach pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości stało się pełnoprawną formą rehabilitacji, metodą, której procedury dostosowano do nowoczesnych wymagań. Dzisiaj zdobywa prawdziwą popularność: dociera do domów pacjentów, którzy są już w stanie stosować ją samodzielnie, kierując się jedynie instrukcją.

Już Chvojka, jeden z pionierów czeskiej magnetoterapii, przewidywał, że właściwie stosowana magnetoterapia wskaże nowe drogi samoregeneracji oraz autoregulacji organizmu, ułatwiając tym samym leczenie. Tym właśnie kierowali się twórcy nowoczesnych urządzeń. Pojawiły się nawet pionierskie prywatne gabinety rehabilitacyjne wyspecjalizowane w magnetoterapii.

Skuteczność magnetoterapii zależy od indywidualnych przypadków. Według niezależnych źródeł przy właściwym stosowaniu sięga aż 75%. To imponujący wynik w kontekście innych form fizjoterapii.

Aparatura do magnetoterapii firmy Biomag, przeznaczona do użytku domowego, to urządzenia sterowane zwykle procesorem, a ich zadaniem jest generowanie impulsu o kształcie optymalnym dla leczniczych właściwości pola magnetycznego. Aplikator nadaje kształtom częstotliwość przypisaną poszczególnym programom z zakresu od 1 do 25 Hz (wersja „rehab“) oraz od 1 do 81 Hz (wersja “special”). Pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości penetruje ludzkie ciało nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Terapia wykorzystująca aparaty do magnetoterapii firmy Biomag jest naturalną, naukowo uznaną metodą, która pozytywnie wpływa na stan zdrowia: koi ból, stymuluje przemianę materii, wzmacnia system odpornościowy oraz potencjał regeneracyjny organizmu. Dobroczynne efekty oddziaływania impulsów magnetycznych podzielić można na sześć głównych grupach oddziaływań:

    • usprawnienie przemiany materii oraz detoksykacja,
    • działanie przeciwbólowe (analgetyczne),
    • działanie przeciwobrzękowe.
    • miorelaksacja (rozluźnienie mięśni gładkich),
    • wazodylatacja (poszerzenie naczyń krwionośnych),

gojenie, regeneracja, działanie przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne,

Magnetoterapia od lat znajduje się wśród sprawdzonych – z punktu widzenia praktyki lekarskiej – metod leczenia dolegliwości ortopedycznych, stanów zapalnych czy zaburzeń krążenia od lat. Mimo to jeszcze do niedawna, metoda ta była lekceważona. Głównie z powodu nieznajomości pozytywnych efektów leczniczych.

Łatwo się jednak przekonać, że stosując tę formę terapii można – naprawdę niewielkim kosztem – znacząco podnieść skuteczność kompleksowego leczenia. Magnetoterapia potwierdziła swą skuteczność również w warunkach domowych, dowodząc, że właściwie aplikowana jest znakomitym uzupełnieniem leczenia bólu aparatu ruchu i zaburzeń krążenia.

Dlatego bardzo się cieszę z rosnącego zainteresowania metodą i polecam korzystanie z jej dobroczynnych właściwości. Peter Bednarčík, CSc. Lekarz medycyny.