Efekty stosowania magnetoterapii z wykorzystaniem urządzeń Biomag

Przeciwbólowy (analgetyczny) oddziaływania pola magnetycznego

Pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości indukuje prąd elektryczny we włóknach nerwowych, hamując przepływ bodźców bólowych poprzez rdzeń kręgowy do mózgu, stymulując inne procesy (wytwarzanie endorfin, leczenie zapaleń i obrzęków, rozluźnienie mięśni), a w rezultacie łagodząc ból. Zintensyfikowana produkcja endorfin oraz regulacja przenikania jonów wapnia poprzez błonę komórkową skutkują także wazodylatacją, efektem przeciwbólowym i uspokojeniem. Przy oddziaływaniu pulsacyjnym polem magnetycznym niskich częstotliwości zaobserwowano również wzmożoną dehydrogenazę mleczanową w mięśniach poddanych oddziaływaniu (efekt rozkładu kwasu mlekowego, oddziałującego na receptory komórek nerwowych i powodującego ból). Wyjątkowo pozytywne efekty przeciwbólowe aparaty Biomag® dały w zespołach bólowych korzeniowych i pseudokorzeniowych – dotyczy to takich schorzeń, jak rwa kulszowa (ucisk nerwów o różnych przyczynach). Efekt przeciwbólowy jest główną przyczyną, dla której większość osób stosuje magnetoterapię w leczeniu rwy kulszowej. Metoda ta jest powszechnie stosowana w leczeniu wielu chorób zwyrodnieniowych narządów ruchu, także przy stanach pourazowych oraz pooperacyjnych.

Miorelaksacyjny (polegający na rozluźnieniu mięśni gładkich) efekt działania pola magnetycznego

Działanie miorelaksacyjne to przede wszystkim rozluźnienie mięśni szkieletowych i osłabienie napięcia mięśniowego. Poprzez oddziaływanie polem magnetycznym niskiej częstotliwości, generowanym przez urządzenia Biomag, usprawniamy usuwanie kwaśnych produktów metabolizmu (poprzez lepszą perfuzję, wzmocnioną dyhydrogenazę mleczanową), powodujących podrażnienie mięśni oraz w obszarach przewlekłych stanów zapalnych. Powoduje to spadek natężenia bólu i redukcję bolesnych skurczów mięśni, np. przy schodzeniu rwy kulszowej. Zaobserwowano również znaczące ograniczenie przewodzenia nerwowego, zwłaszcza w kończynach dolnych – to zjawisko również ma swój udział w rozluźnieniu mięśni. Efekt miorelaksacyjny aparatów marki Biomag® na mięśnie pleców (przede wszystkim poprzecznie prążkowane mięśnie okołokręgosłupowe) pomaga łagodzić szereg dolegliwości, np. sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty i bóle głowy, ograniczoną ruchomość, niedosłuch, bóle z promieniowaniem do kończyn itp. Działanie miorelaksacyjny przynosi również ulgę w kolkach, a rozluźnienie mięśni szkieletowych to podstawowy warunek leczenia wszelkich dolegliwości bólowych narządów ruchu.

Przeciwobrzękowy efekt oddziaływania polem magnetycznym

Dzięki lepszej przemianie materii, do czego przyczynia się pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości, możliwe jest szybsze wchłanianie się obrzęków połączone z efektem przeciwbólowym i przeciwzapalnym w obszarze dolegliwości. Aplikatory pola magnetycznego urządzeń Biomag® umieszcza się blisko leczonego miejsca (np. obok zwichniętej kostki) i po serii 30-45-minutowych sesji dochodzi do ustąpienia obrzęku i bólu. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe obserwujemy również w przypadku nieżytu górnych dróg oddechowych, zapaleniach dziąseł, zapaleniach zatok i katarach siennych.

Wazodylatacyjny (polegający na poprawie ukrwienia) efekt działania pola magnetycznego

Pole magnetyczne oddziałuje na ładunek elektryczny krwinek. Nie dopuszcza do łączenia się ich w podłużne pakiety, zwane także rulonami. Doprowadza do ich ponownego rozproszenia, zwiększając tym samym powierzchnię, która może być wykorzystana do wiązania i transportu tlenu. Krew, która płynie przez oddziałujące pole magnetyczne, lepiej wiąże tlen. Polaryzacja krwinek zmniejsza napięcie mięśniowe tętnic i naczyń, także włosowatych – powoduje ich rozszerzenie (wazodylatację), co z kolei umożliwia lepsze zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze i utlenioną krew oraz szybsze wydalanie toksyny z komórek. Zauważalnie podnosi się ciśnienie parcjalne tlenu. Pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości wpływa dobroczynnie na plastyczność krwinek. Elastyczne krwinki łatwiej pokonują „przeszkody” w układzie krwionośnym. Pole magnetyczne redukuje zarazem ryzyko powstawania skrzepów. Stymuluje jednocześnie układ parasympatyczny i przyspiesza odpływ jonów wapniowych, co również skutkuje rozluźnieniem mięśni naczyń (przede wszystkim zwieraczy naczyń przedwłosowatych) i do pogłębienia efektu wazodylatacji. Wszystkie te zjawiska mają wpływ na usprawnienie pracy serca, regulacji krążenia i ciśnienia krwi. Pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości generowane przez urządzenia Biomag daje dobre rezultaty w leczeniu choroby niedokrwiennej serca oraz niedokrwistości kończyn dolnych i górnych, przy trudno gojących się wrzodach bercowych, a także wszystkich zaburzeniach ukrwienia. Działanie pola nie powoduje rekanalizacji zamkniętych wcześniej naczyń, ale wpływa na znaczące rozszerzenie obocznych naczyń krwionośnych w skórze oraz tkance mięśniowej. Efekt wazodylatacyjny to warunek poprawy we wszystkich zaburzeniach układu naczyniowego połączonych z zaburzonym przepływem utlenowanej krwi, czyli zaburzeń niedokrwiennych serca, kończyn i mózgu. Lepsze zaopatrzenie w tlen ułatwia gojenie i usprawnienie funkcji tkanek i całych narządów, a jednocześnie działa przeciwzapalnie.

Detoksykacyjny (oczyszczający) efekt oddziaływania pola magnetycznego

Oddziaływanie polem magnetycznym niskiej częstotliwości stymuluje przemianę materii. Pole równomiernie przenika przez tkanki do każdej z komórek, indukując niewielkie ładunki elektryczne. Prowadzi to do zmian właściwości komórek, do zmian w przepuszczalności błon komórkowych, do lepszego ukrwienia, utlenowania, zaopatrzenia w substancje odżywcze i sprawniejsze usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. To wszystko składa się na istotę procesu zdrowienia. Szybszy metabolizm, wydalanie toksyn to pierwszy etap procesów gojenia i regeneracji. Dobrym przykładem jest oddziaływanie na obszar wątroby przy użyciu aparatu do magnetoterapii Biomag®, które stymuluje funkcje wątroby, przyspieszając jednocześnie oraz poprawiając wydajność procesów detoksykacyjnych. Najlepszy efekt miejscowo osiągniemy przykładając aplikator do odpowiedniej części ciała – może to być mięsień, staw, kręgosłup itp. Stosując aplikator miejscowy, o większej indukcji, osiągniemy silniejsze działanie lokalne. Wykorzystując zaś aplikator o większej powierzchni działania – i mniejszej indukcji – zoptymalizujemy działanie metaboliczne. To właśnie takie działanie daje pozytywne efekty przy wielu schorzeniach i dolegliwościach, np. przy chorobach metabolicznych, jak cukrzyca czy dna moczanowa, przy regeneracji po zakażeniach, np zapaleniu wątroby, mononukleozie, ale także przy zmianach skórnych (wypryskach) czy alergii.

Szybszy proces gojenia i regeneracji dzięki polu magnetycznemu

Szybsze gojenie i regeneracja tkanek oraz kości pod wpływem pulsacyjnego pola magnetycznego niskiej częstotliwości zostało udowodnione. Kluczem do wyjaśnienia tego zjawiska jest niespecyficzne podrażnienie błony cytoplazmatycznej, które prowadzi do aktywacji łańcucha metabolicznego i zmian proporcji cAMP do cGMP, a w przypadku kości także zwiększenia aktywności osteoklasów. Działanie pola magnetycznego znacząco przyspiesza gojenie, stymuluje tworzenie się nowej tkanki (zjawisko znane jako błyskawiczna odbudowa tkanki kostnej wraz z mineralizacją) i podnosi wrażliwość na parathormon. Z tego też powodu wykorzystywana jest do pomocy przy gojeniu złamań, stawów rzekomych, do poprawiania stabilności poluzowanych i sprawiających ból endoprotez. Pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości wpływa na wzrost stężenia proteoglikanów w chrząstce do 22% (zgodnie z badaniami doktora Chvojky), ułatwiając gojenie i regenerację chrząstki, która jest wyjątkowo trudna w leczeniu. Szybsze gojenie dotyczy nie tylko kości, ale także tkanek miękkich. Aparaty Biomag wpływają korzystnie na zapalenia jałowe (choroby reumatyczne) oraz wywołane przez drobnoustroje – w tym wypadku pomagają również w gojeniu. Wzmagają aktywność fagocytarną, m.in. produkcję nadtlenku, likwidującego drobnoustroje. Może to być niekiedy powodem chwilowego pogorszenia stanu, choćby w przypadku stanów reumatycznych przy pierwszych aplikacjach pola. Aktywacja dysmutazy ponad tlenkowej łagodzi ten stan i przyspiesza zmiany o charakterze gojącym. Szczególnie dobre efekty daje leczenie zespołów korzeniowych i pseudokorzeniowych (m.in. rwa kulszowa, ucisk nerwów o różnych przyczynach). Działanie gojące i regeneracyjne to suma wszystkich efektów częściowych i duże wsparcie dla naturalnych mechanizmów gojenia i regeneracji organizmu.