Wskazania

Kolka nerkowa

Charakterystyka kolki nerkowej: O kolce nerkowej mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z ostrym bolesnym zespołem objawów chorobowych, który jest spowodowany zablokowaniem odpływu moczu przez moczowód. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy złóg, który przemieszcza się w odprowadzających drogach moczowych, a który powstaje przy “pełnym zdrowiu”. Aby poznać diagnozę, należy wykonać RTG lub USG. Jeśli kolka nerkowa nie zostanie wyleczona w odpowiednim czasie, w nerkach może zgromadzić się mocz lub wodomocz i schorzenie może doprowadzić do niewydolności tych narządów. Stosuje się leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, a polega ono na usunięciu kamienia bądź innej przeszkody z dróg moczowych (gdy pojawia się zakrzep krwi lub ropa). W przypadku leczenia zachowawczego aplikuje się leki przeciwbólowe i spazmolityczne, a także zwiększa się podaż płynów. Można też zastosować terapię dożylną celem wsparcia spontanicznego wydalenia kamienia.

Wykorzystanie magnetoterapii

W wypadku kolki nerkowej warto skorzystać z leczenia za pomocą pulsacyjnej magnetoterapii o niskiej częstotliwości marki Biomag. Jest to leczenie uzupełniające zachowawcze analgetyczno-spazmolityczne. Manetoterapię można również zastosować po wypadnięciu kamienia w celu wspomagania gojenia uszkodzonej śluzówki.

Aplikowanie magnetoterapii

Zaleca się wykonywanie aplikacji nad nerkę i przebieg moczowodu za pomocą częstotliwości analgetycznych 4-6 Hz. Następnie warto skorzystać z długofalowego stosowania częstotliwości spazmolitycznych 8-14 Hz do czasu usunięcia złogu. Częstotliwości 2-25 Hz można używać w celu wyleczenia i zapobiegawczo.