Wskazania

Mononukleoza

Charakterystyka mononukleozy zakaźnej: Mononukleozę wywołuje wirus Epstiena-Barra. Schorzenie powoduje pojawienie się zmęczenia, gorączki, bólu gardła, zajęcia migdałów oraz powiększenie węzłów chłonnych. Przez te objawy choroba często jest mylona z anginą. Aby postawić właściwą diagnozę, należy wykonać badanie serologiczne. W przypadku mononukleozy podobnie jak przy wystąpieniu żółtaczki typu B oraz C, wirus atakuje narządy miąższowe (wątrobę). Choroba dopada najczęściej dzieci i młodzież, ale u osób w starszym wieku pojawia się większe ryzyko wystąpienia powikłań, do których zaliczamy najczęściej uszkodzenie wątroby, zespół zmęczenia zaburzenia neurologiczne). Mononukleozę leczy się objawowo, stosując leki przeciwgorączkowe, włączając oszczędny tryb życia oraz dietę oszczędzającą wątrobę. Gównie w przypadku dzieci najlepszą profilaktykę stanowi szczepienie wykonane w odpowiednim czasie.

Aplikacje magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości firmy Biomag jest zalecana w przypadku stwierdzenia mononukleozy. Leczenie takie stosuje się w czasie rekonwalescencji i w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań choroby. Aplikacji dokonuje się na obszar wątroby za pomocą aplikatora płaskiego i częstotliwości stymulacjnych 60-81 Hz celem wsparcia regeneracji.

Neurodegeneracyjna choroba mózgu, rdzenia kręgowego
Charakterystyka neurodegeneracyjnej choroby mózgu, rdzenia kręgowego: Jest to szereg schorzeń w przypadku których dochodzi do uszkodzenia i zaniku neuronów bez pojawienia się stanów zapalnych, zatruć lub problemów metabolicznych.

Do tego rodzaju schorzeń należy zaliczyć: eurodegeneracyjne choroby dotykające korę mózgową (choroba Picka, choroba Alzheimera), neurodegeneracyjne choroby upośledzające zwłaszcza układ piramidowy (np. choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), neurodegeneracyjne choroby rdzenia kręgowego (amiotroficzna lateralna skleroza, neuropatia motoryczna i sensoryczna, bezład Friedreicha, postępujący zanik mięśni u dorosłych, atrofia mięśni) oraz neurodegeneracyjne choroby móżdżku. Neurodegeneracyjna choroba mózgu, ew. rdzenia kręgowego jest schorzeniem, które często pojawia się u kilku członków rodziny, u której następuje upośledzenie jednego lub większej liczby układów funkcjonalnych oraz morfologicznych.

Stosowanie magnetoterapii

Rehabilitacja, w ramach której można zastosować pulsacyjną magnetoterapię o niskiej częstotliwości, jest częścią leczenia uzupełniającego w przypadku zdiagnozowania neurodegeneracyjnej choroby mózgu, ew. rdzenia kręgowego. Magnetoterapia poprawia dopływ tlenu i składników odżywczych do centralnego układu nerwowego, a to za sprawą rozszerzenia naczyń i działania przeciwzapalnego. Terapia ta wpływa też na spowolnienie postępu choroby i stabilizację stanu zdrowia. Do stymulacji aktywności nerwowej prowadzą bezpośrednio wyższe częstotliwości stymulacyjne.

Aplikowanie magnetoterapii

Należy stosować codzienne pogramy w zakresie 2-25 i 50-81 Hz, które mają działanie wazodylatacyjne i stymulacyjnce. Do aplikacji używamy solenoidu na głowę oraz płaskiego aplikatora na okolice kręgosłupa.

Niedoczynność tarczycy – obniżone wydzielanie hormonów tarczycy
Charakterystyka niedoczynności – Poprzez termin niedoczynność tarczycy rozumiemy obniżone wydzielanie hormonów tarczycy. Jest to obniżenie funkcji wydzielniczej tarczycy wiążące się z koniecznością terapeutycznego uzupełniania hormonów. Osoby, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy są zmęczone, senne, jest im stale zimno, cierpią na zaparcia, przelotne nieokreślone bóle, dysfunkcje erekcji, zaburzenia cyklu (u kobiet) oraz anemię. Mają także zmienioną barwę głosu na bardziej szorstką.

Jaki jest cel stosowania magnetoterapii

Gdy zastosujemy magnetoterapię pulsacyjną o niskiej częstotliwości marki Biomag, możliwe będzie wykorzystanie działania gojącego oraz stymulacyjnego do wsparcia naturalnego wydzielania hormonów (w przypadku zachowania częściowego wydzielania). Efekt regeneracyjny i przeciwzapalny, dzięki poprawie obrotu metabolicznego, daje lepsze warunki do odnowy uszkodzonej tkanki i prawidłowych funkcji.

Jak stosować aplikacje magnetoterapii

Przy obniżonej aktywności tarczycy należy dokonywać aplikacji codziennie częstotliwościami 36 – 44 Hz w okolicy gruczołu, wykorzystując do tego solenoid.