Wskazania

Przewlekła choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – leczenie

Przewlekła choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to z defekt śluzówki (wrzód) sięgający do utkania podśluzowego, a także głębiej albo ubytek – defekt śluzówki ograniczony tylko do błony śluzowej. W przypadku choroby mamy do czynienia z przynajmniej jednym wrzodem znajdującym się na ścianie żołądka lub dwunastnicy oraz z nawrotami, które się powtarzają przez kilka lat. W odróżnieniu od wrzodów żołądka, wrzody dwunastnicy są 4 x częstsze i częściej krwawią.

Przyczyny powstawania wrzodów

Zakażenie Helicobacter pylori, nadmierne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, brak równowagi między protekcyjnymi i agresywnymi czynnikami działającymi na śluzówkę – to najczęściej wymieniane przyczyny choroby. Zakażenie Helicobacter pylori, dotyczy w szczególności wrzodów żołądka, natomiast w przypadku wrzodów dwunastnicy najczęstszą przyczyną jest nadmierne wydzielanie HCl.

Jak wyleczyć wrzody żołądka i dwunastnicy?

Terapia dotyczy leczenia skojarzonego, polegającego na eliminacji zakażenia, farmakoterapii celem ograniczenia agresywnych czynników oraz wsparcia czynników protekcyjnych.

Wykorzystanie magnetoterapii w celu leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy: do czynników protekcyjnych zalicza się również dobra zdolność regeneracji śluzówki, czynnikiem agresywnym natomiast jest niedokrwienie ściany. Dzięki swemu działaniu magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag pozwala wzmacniać czynniki protekcyjne – wazodylatację, daje też efekt przeciwzapalny, wpływa na odżywianie śluzówki i jej gojenie, a także pozwala eliminować niebezpieczne niedokrwienie ściany. Magnetoterapii nie stosuje się w przypadku krwawienia z wrzodu.

Aplikacje magnetoterapii

Po zdiagnozowaniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy zaleca się aplikację częstotliwości przeciwbólowych i spazmolitycznych 4-6 Hz, później, dla osiągnięcia lepszego ukrwienia, regeneracji śluzówki i zapobiegania nawrotom choroby, stosujemy częstotliwości 44-56 Hz.