Wskazania

Regeneracja wątroby

Charakterystyka regeneracji wątroby: komórki wątroby, hepatocyty, mają kształt okrągły i posiadają niewielką ilość chromatyny. Obfita cytoplazma posiada dużo organelli. Może się zdarzyć, że cytoplazma hepatocytów zawiera różne wtręty, pigmenty i wakuole. W prawidłowych warunkach mamy do czynienia z lipofuscyną i niewielkimi ilościami hemosyderyny oraz bilirubiny. Gdy występują warunki patologiczne, zostaje naruszony metabolizm i dochodzi do pojawienia się substancji takich, jak: ondensaty białkowe, wirusy, wakuole tłuszczowe oraz pigmenty (bilirubina, lipofuscyna, ceroid, hemosyderyna). Miąższ wątroby bardzo łatwo się regeneruje. Retikulum tkanki wątrobowej staje się szkieletem do regeneracji tkanki.

Regeneracja wątroby odbywa się w kierunku z przestrzeni Dissego (okołozatokowej). Z tego powodu procesy prowadzące do destrukcji szkieletu tkanki wątrobowej albo uszkadzające przestrzeń okołozatokową, naruszają zdolność regeneracji tkanki i powodują nierzadko trwałe następstwa. Istnieje bardzo duża skala czynników, które prowadzą do zwiększonego obciążenia wątroby i do jej uszkodzenia (wyróżnić tu należy zmiany metaboliczne związane z niezdrowym odżywaniem, zakażenia oraz zmiany toksyczne po narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych). Wiele substancji hepatoprotekcyjnych jest wykorzystywanych leczniczo, jednak kolejnym krokiem powinno być zapewnienie dobrej mikrocyrkulacji utlenowanej krwi z podażą tlenu i substancji odżywczych.

Wykorzystanie magnetoterapii

W celu regeneracji wątroby zaleca się zastosowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Metoda ta działa detoksykacyjnie, a gdy dojdzie do uszkodzenia wątroby, przyspiesza regenerację komórek wątrobowych.

Aplikacje magnetoterapii

W okolicach wątroby należy aplikować częstotliwości stymulacyjne 50-81 Hz w celu wsparcia regeneracji, wykorzystując w tym celu płaski aplikator. Terapię warto uzupełnić pijąc namagnetyzowaną wodę.