Wskazania

Bóle stawu skroniowo-żuchwowego

Charakterystyka bólów stawu skroniowo-żuchwowego: za przyczynę powstawania choroby i bólów stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej uważa się urazy, artrozę oraz stres, a także jakiekolwiek zmiany zgryzu, np. po usunięciu zęba, błędnie wypełnionym zębie czy jednostronnym przeciążaniu stawu podczas żucia.
Jeżeli za zaburzeniami stawu stoją przyczyny strukturalne, możliwe jest łagodzenie objawów choroby. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami funkcjonalnymi (w przypadku uczucia, że wyskoczyła główka stawu lub pojawił się ból z przeciążenia mięśni), fizjoterapia pozwala wyleczyć przyczyny dysfunkcji. W skład terapii przy bólach stawu skroniowo-żuchwowego wchodzą zabieg palpacyjny tkanek miękkich w okolicy głowy i kręgosłupa szyjnego stawu skroniowo-żuchwowego, mobilizacja stawu, a w szczególności specjalne ćwiczenia.

Stosowanie magnetoterapii

Dzięki magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości możliwe jest uzyskanie efektu przeciwbólowego i działania spazmolitycznego, a to rozluźnia skurcze i łagodzi bóle mięśni żwaczy. Do tego terapia może przynieść działanie przeciwzapalne w przypadku stanów ostrych, jak i w czasie rekonwalescencji).

Aplikacja magnetoterapii

Magnetoterapia aplikowana jest miejscowo na bolesne miejsce przy pomocy małego aplikatora solenoidu. Na początku stosuje się częstotliwości tłumiące w zakresie 2-6 Hz i rozluźniające mięśnie 8-14 Hz. Warto stosować powtórne aplikacje do czasu aż ból ustąpi. W dalszej kolejności dokonujemy aplikacji programami regeneracyjnymi.