Wskazania

Paradontoza

Charakterystyka paradontozy: Paradontoza jest przewlekłym zapaleniem, uszkodzeniem aparatu wieszadłowego oraz kostnego zębów. Wśród objawów najczęściej wymienianym jest obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Często jednak mogą występować takie objawy, jak: nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie oraz ból podczas szczotkowania. Przy tych dolegliwościach może się też pojawić ból związany z próchnicą zębów.

 

Jaki jest cel stosowania magnetoterapii

Dzięki aktywizacji tkanek po zastosowaniu pulsacyjnej magnetoterapii o niskiej częstotliwości, zauważalna jest poprawa dopływu utlenowanej krwi do chorych dziąseł, co wspiera proces gojenia, likwiduje obrzęki, działa przeciwzapalnie oraz łagodzi ból. Jeszcze jedną zaletą stosowania magnetoterapii jest uzupełnienie kompleksowego leczenia stomatologicznego.

Opis i korzystanie z magnetoterapii w przypadku paradontozy

Powodem wystąpienia parodontozy jest nieleczony, przewlekły stan zapalny dziąseł. Początkowymi objawami schorzenia są krwawienie z dziąseł oraz nadwrażliwość. Jeśli nie podejmie się leczenia, z czasem dojdzie do stopniowego ustępowania dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych oraz przesuwania się i wypadania zębów. Za przyczynę parodontozy uważa się kamień nazębny oraz żyjące w nim bakterie. Jeśli nie stosuje się odpowiedniej higieny jamy ustnej, może dojść do wystąpienia parodontozy. Niekiedy predyspozycje genetyczne przyczyniają się do szybszego rozwoju choroby. Leczenie schorzenia trwa długo i jest kompleksowe. Najważniejszym punktem leczenia jest doskonała higiena jamy ustnej oraz specjalistyczna opieka stomatologiczna. Ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia oraz działanie profilaktyczne.

Idealnym uzupełnieniem kompleksowego leczenia może być magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag. Ważne jest zastosowanie działania przeciwzapalnego przeciwobrzękowego oraz mobilizującego procesy gojenia, które spowodują spowolnienie twardnienia i postępu zniszczeń w tkance kostnej.

Bóle zębów są często spowodowane uszkodzeniami zębów (np. próchnicą lub odłamaniem kawałka zęba), uszkodzeniami szkliwa, upośledzeniem nerwów zębowych przez zapalenie, uszkodzeniem tkanek miękkich w okolicy zęba oraz kamieniem nazębnym. Może dojść do promieniowania bólu z miejsca uszkodzenia do innych części głowy. Pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Uzupełnieniem leczenia przeciwbólowego w ostrej fazie może być magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości. Po opatrzeniu dodatkowo przyspieszy ona wchłanianie obrzęku i zapalenia oraz gojenie. Nie aplikuje się magnetoterapii, gdy występuje krwawienie z zębodołu po wyrwaniu zęba. Na początku należy złagodzić ból przy użyciu niskich częstotliwości 4-6 Hz, natomiast w czasie rekonwalescencji stymuluje się gojenie za pomocą większych częstotliwości 65-79 Hz. Najlepszy w tym celu jest mały aplikator miejscowy (szczególnie, gdy borykamy się z większym bólem) albo solenoid.