Wskazania

Stany po udarze mózgu

Charakterystyka udaru mózgu (incydentu mózgowo-naczyniowego): O udarze mózgu mówimy wówczas, gdy wystąpi nagłe zaburzenie mózgu (przeważnie ogniskowe), które jest spowodowane zaburzeniem krążenia mózgowego z przyczyny niedokrwiennej, krwotocznej, podpajęczynówkowej i śródmózgowej.
W zależności od przebiegu, udar można podzielić na przemijający (ustępujący do 24 h) – jest to wówczas sygnał ostrzegawczy, odwracalny (trwający od 24 h do 14 dni – może on pozostawić niewielki brak funkcjonalny) oraz postępujący, którego przyczyną jest postępująca zakrzepica z niewydolnością mechanizmów kompensacyjnych krążenia mózgowego, a który może się zakończyć incydentem mózgowo-naczyniowym z nieodwracalnym upośledzeniem ogniskowym i trwałym brakiem funkcjonalnym. W fazie ostrej leczenie jest skoncentrowane na utrzymaniu funkcji witalnych, ewentualnie trombolitycznych i normalizacji ciśnienia krwi, a także terapii przeciwobrzękowej. Rehabilitacja zaczyna się wówczas, gdy zostanie opanowana ostra faza udaru.

Stosowanie magnetoterapii

W przypadku wczesnej rehabilitacji, czyli wówczas, gdy pacjent opuszcza szpital po opanowaniu fazy ostrej, możliwe jest aplikowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag, która znacznie poprawia mikrokrążenie, podaż tlenu i substancji odżywczych do zajętych obszarów mózgu oraz działa przeciwobrzękowo, a to za sprawą efektu wazodylatacyjnego na naczynia włosowate i przedwłosowate. Magnetoterapia wpływa na poprawę warunków metabolicznych dla prawidłowej funkcji komórek nerwowych oraz wspomaganie rehabilitacji ruchowej.

Aplikacja magnetoterapii

Po udarze mózgu zaleca się aplikację programów w zakresie częstotliwości 2-25 Hz, by doszło do działania spazmolitycznego i wazodylatacyjnego. Aplikacji dokonuje się solenoidem na głowę oraz ewentualnie płaskim aplikatorem w okolicach kręgosłupa szyjnego.