Wskazania

Szumy uszne


Charakterystyka szumów usznych: Program stosuje się w przypadku leczenia problemów na tle zmian patologicznych w krążeniu w uchu wewnętrznym (np. szumy piski, szelesty). Program leczniczy jest także pomocny w leczeniu zawrotów głowy spowodowanych chorobą Menière’a oraz zespołem zawrotu szyjnego.

Cel aplikacji

Aplikacje są stosowane w celu wywarcia wpływu na układ krwionośny i dostarczania tlenu oraz substancji odżywczych, jak również w celu podjęcia próby zachowania funkcjonalności komórek włoskowatych ucha. Powoduje to ograniczenie szelestów, pisków oraz minimalizuje ryzyko kolejnych uszkodzeń.

Opis i wykorzystanie magnetoterapii

Trzema podstawowymi objawami choroby Menière’a są szumy uszne, niedosłuch oraz zawroty głowy. Przyczyną choroby jest dysfunkcja części ucha wewnętrznego (worka endolimfatycznego). Jako dominujący objaw zauważalny jest napadowy zawrót głowy (zmienny i poprzedzony aurą). W przeciągu kilku minut osiąga on największe natężenie, a jego czas trwania wynosi 2-3 godziny. Objawy takie, jak szumy uszne lub niedosłuch są zazwyczaj jednostronne. Szumy mogą mieć charakter trwały lub przemijający. W trakcie przebiegu choroby pogłębia się niedosłuch i nie dochodzi już do poprawy słuchu. Leczenie przyczynowe nie jest znane. Jeśli dojdzie do napadu, wówczas stosuje się leki, które ograniczają zawroty głowy, jak również preparaty poprawiające skład i ilość endolimfy. Gdy inne możliwości zostaną wyczerpane, najlepiej jest zastosować leczenie chirurgiczne. Zespół Menière’a charakteryzuje się tymi samymi objawami klinicznymi, inna może być ich przyczyna (zaliczyć tu można zaburzenia kręgosłupa szyjnego, stany pourazowe, zaburzenia hormonalne, hipowitaminozy, substancje toksyczne, zaburzenia metabolizmu wodnego, itp.).

Szumy uszne występują samodzielnie lub jako część choroby Menière’a. W tle pojawia się wówczas zaburzenie ukrwienia lub zaopatrzenia naczyniowego ucha wewnętrznego. Podczas leczenia należy skoncentrować się na poprawie podaży utlenowanej krwi i substancji odżywczych. Efekty leczenia są minimalne, gdy zmiany utrzymują się długo, a uszkodzenie jest stałe.

Do powstania zespołu zawrotu szyjnego dochodzi podczas blokady odcinka szyjnego kręgosłupa i upośledzenia ukrwienia móżdżku w wyniku ucisku tętnicy kręgowej. Na skutek pojawienia się tej przypadłości powstają zawroty głowy zależne od jej położenia.

Aplikację magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag poleca się we wszystkich przypadkach. Stosuje się ją na obszar uszu oraz szyjnego odcinka kręgosłupa i to najlepiej od razu, jak tylko wystąpią pierwsze zaburzenia. Dzięki tej metodzie poprawia się przepływ krwi przez naczynka i naczynia włosowate oraz dochodzi do poprawy warunków dla prawidłowych funkcji i gojenia. Jeśli przyczyny wywołujące chorobę są znane, można zadziałać w sposób docelowy (np. przeciwbólowo i rozluźniająco na odcinek szyjny kręgosłupa).

Pożądaną poprawę mikrokrążenia utlenowanej krwi i substancji odżywczych można osiągnąć poprzez aplikację częstotliwości rozluźniających (przede wszystkim na odcinek szyjny kręgosłupa) i wazodylatacyjnych (ucho wewnętrzne). W celu aplikacji stosujemy solenoid lub aplikator płaski używany na okolice kręgosłupa.