Wskazania

Zapalenie ucha środkowego


Charakterystyka zapalenia ucha środkowego: Wszędzie na świecie główną przyczynę chorób zakaźnych stanowią przeziębienie, katar i inne niepowikłane nieżyty górnych dróg oddechowych. Zapalenie spojówek, katar oraz nieżyty, do których powstania przyczyniają się ludzkie rinowirusy, wielokrotnie kwalifikują zakażone jednostki do wtórnych poważnych powikłań.

Dzieci najczęściej zapadają na zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, astmę mukowiscydozę z zajęciem dolnych dróg oddechowych oraz zaostrzenie spastycznego zapalenia oskrzeli. W szczególności u osób w podeszłym wieku, jak również po przeszczepach oraz u noworodków i małych dzieci zakażenia wywołane przez rinowirusy są poważne.
W przypadku choroby wirusowej niedrożność przewodu Eustachiusza, która ogranicza drenaż ucha środkowego, a także infekcja wirusowa, powodują wyzwalanie w uchu środkowym procesu zapalnego pozwalającego na rozwój powikłań bakteryjnych. Zakażenie rinowirusem to niesprzyjający czynnik w antybiotykoterapii zapalenia ucha.

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku zapalenia ucha środowego zaleca się stosowanie częstotliwości 2-25 Hz na zatoki i szyję, najlepiej wykorzystując w tym celu solenoid lub aplikator dyskowy.