Wskazania

Zapalenie zatok

Charakterystyka zapalenia zatok: Zapalenie zatok najczęściej wywołuje zakażenie bakteryjne, jednak schorzenie często poprzedza infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Badanie otolaryngologiczne pozwoli stwierdzić zmiany chorobowe w obrębie zatok przynosowych, szczękowych, sitowych, zatok czołowych i klinowych. Przy infekcjach zmiany chorobowe są zazwyczaj przejściowe i ich ustąpienie może mieć miejsce nawet, jeśli nie będzie zastosowane specyficzne leczenie. W przypadku zakażenia bakteryjnego zaleca się leczenie celowe.

Stosowanie magnetoterapii

Aplikacje magnetoterapii pulsacyjnej o niskich częstotliwościach marki Biomag, w przypadku zapalenia zatok, są stosowane już na początku choroby, w celu udrożnienia przewodu Eustachiusza z powodu obrzęku śluzówek. Jeśli konieczne jest celowe leczenie otolaryngologiczne podczas zapalenia nosogardzieli i zatok, wówczas aplikacje magnetoterapii należy rozpocząć jak najszybciej i zastosować pozostałe leczenie celowe łącznie z antybiotykoterapią. Celem magnetoterapii jest osiągnięcie działania przeciwobrzękowego, stymulującego gojenie oraz poprawiającego efekt terapii antybiotykowej. Terapia może być także stosowana profilaktycznie. W przypadku wystąpienia kataru siennego magnetoterapia ma za zadanie zmniejszyć ilości wydzieliny wodnistej oraz doprowadzić do wyraźnej poprawy klinicznej.

Aplikacje magnetoterapii

W leczeniu zapalenie zatok zaleca się programy w zakresie częstotliwości 2-25 Hz stosowane miejscowo na zatoki i gardło, najlepiej używając do tego solenoidu albo aplikatora miejscowego.