Wskazania

Zespół i choroba Menière’a

Charakterystyka zespołu Menière’a: W przypadku Menière’a mamy do czynienia z zajęciem ucha wewnętrznego z układem równowagi. Wyróżniamy trzy podstawowe objawy schorzenia: tinitus (szumy uszne i piszczenie w uszach), niedosłuch oraz zawroty głowy. Jako przyczynę powstania choroby podaje się dysfunkcję części ucha wewnętrznego (worka endolimfatycznego). Spośród wymienionych trzech objawów najbardziej dominującym jest napadowy zawrót głowy (bardzo zmienny i zwykle poprzedzony aurą). Trwa on ok 2-3 godzin, a największe natężenie osiąga w ciągu kilku pierwszych minut. Szumy uszne (mające charakter trwały lub przemijający) oraz niedosłuch to objawy jednostronne.

Tradycyjne leczenie

W czasie przebiegu choroby niedosłuch się pogłębia i nie dochodzi do poprawy słuchu. Leczenie przyczynowe nie jest znane. Jeśli dojdzie do napadu, wówczas stosuje się leki, które ograniczają zawroty głowy, jak również preparaty poprawiające skład i ilość endolimfy. Jeśli inne możliwości zostaną wyczerpane, warto jest zastosować leczenie chirurgiczne. Zespół Menière’ charakteryzuje się tymi samymi objawami klinicznymi, inna może być ich przyczyna (zaliczyć tu można zaburzenia kręgosłupa szyjnego, stany pourazowe, zaburzenia hormonalne, hipowitaminozy, substancje toksyczne, zaburzenia metabolizmu wodnego, itp.).

Szumy uszne

Szumy uszne występują samodzielnie lub jako część choroby Menière’a. W tle pojawia się wówczas zaburzenie ukrwienia lub zaopatrzenia naczyniowego ucha wewnętrznego. Podczas leczenia należy skoncentrować się na poprawie podaży utlenowanej krwi i substancji odżywczych. Efekty leczenia są minimalne, gdy zmiany utrzymują się długo, a uszkodzenie jest stałe.

Leczenie magnetoterapią

Aplikację magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag poleca się we wszystkich przypadkach. Stosuje się ją na obszar uszu oraz szyjnego odcinka kręgosłupa i to najlepiej od razu, jak tylko wystąpią pierwsze zaburzenia. Dzięki tej metodzie poprawia się przepływ krwi przez drobne naczynka i naczynia włosowate oraz dochodzi do poprawy warunków dla prawidłowych funkcji i gojenia. Jeśli przyczyny wywołujące chorobę są znane, można zadziałać w sposób docelowy (np. na obszar wątroby, nadnerczy, trzustki).

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku zespołu Menière’a zaleca się aplikacje 8-20 Hz, wykorzystując działanie rozluźniające mięśnie (głównie kręgosłup szyjny) i wazodylatacyjne (ucho wewnętrzne). Dzięki temu można osiągnąć konieczną poprawę mikrokrążenia utlenowanej krwi i substancji odżywczych. W celu aplikacji używa się solenoidu na głowę i płaskiego aplikatora na kręgosłup.