Wskazania

Astma – leczenie

Charakterystyka astmy: objawami astmy oskrzelowej są duszności, które powstają w wyniku obturacji funkcjonalnej (zwężenie, zamknięcie) dróg oddechowych. Głównymi mechanizmami obturacji są skurcze mięśni gładkich oskrzeli wszystkich wielkości, a także zwiększone wydzielanie lepkiego śluzu oraz przekrwienie i obrzęk błony śluzowej. Za główną przyczynę astmy podaje się nadmierną reakcję oskrzeli na wiele różnych bodźców (proces na tle immunologicznym i pozaimmunologicznym, jak również proces kombinowany). Leczenie skojarzone astmy oskrzelowej polega na rehabilitacji, hartowaniu organizmu, a także aktywności sportowej.

Wykorzystanie magnetoterapii w leczeniu astmy

Pulsacyjna magnetoterapia o niskiej częstotliwości poprzez działanie spasmolityczne i przeciwobrzękowe w przypadku astmy poprawia drożność dróg oddechowych, a dzięki efektowi wazodylatacyjnemu wpływa na naczynia włosowate i przedwłosowate, na mikrokrążenie utlenowanej krwi w tkance płucnej, saturację krwi w tlen oraz działa przeciwobrzękowo.

Aplikowanie magnetoterapii

Z początku należy zaaplikować niższe i średnie częstotliwości (2-25 Hz), natomiast później, by zapobiec powtórnym napadom, można zastosować aplikacje naprzemiennie z programami regeneracyjnymi (nr 28).