Wskazania

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Charakterystyka choroby niedokrwiennej serca: choroba niedokrwienna serca (zwana też chorobą wieńcową) powstaje w wyniku niedostatecznego zaopatrzenia w krew niektórych obszarów mięśnia sercowego. Powoduje ją zajęcie tętnic wieńcowych, najczęściej w postaci miażdżycy. Wówczas pracującemu mięśniowi sercowemu niedostarczany jest tlen. W tym stanie dochodzi do bólów w okolicy serca oraz zmniejszenia wydolności tego organu (co powoduje wiele następstw dla organizmu). W przypadku ostrej postaci schorzenia może dojść do zawału mięśnia sercowego. Możemy też wyróżnić stany przewlekłe, np. stany pozawałowe, dławicę piersiową, różne zaburzenia przewodzenia i inne zaburzenia rytmu serca. W przypadku stwierdzenia choroby niedokrwiennej serca, podstawa leczenia to poprawa ukrwienia mięśnia sercowego oraz odpowiednia podaż tlenu.

Stosowanie magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag w chorobie niedokrwiennej serca wpływa na poprawę zaopatrzenia mięśnia sercowego w tlen. Do tego ma działanie zapobiegawcze przeciw powstawaniu zakrzepów i dzięki temu pozytywnie wpływa na ogólny stan pacjenta. Magnetoterapia pulsacyjna nie jest zalecana jedynie w przypadku wszczepionego rozrusznika serca, z tego względu, że za sprawą indukcji może dojść do zmian w działaniu urządzenia, a co za tym idzie do zaburzeń rytmu serca. Jeśli pacjentowi nie został wszczepiony rozrusznik serca, nie ma przeciwskazań do wykorzystania magnetoterapii. Dzięki zabiegom możliwe jest zmniejszenie liczby ataków i bólów serca, poprawy rytmu, a także poprawy zdrowia pacjenta. Nawet w przypadku chorób stawów, terapia jest jak najbardziej wskazana. Podczas leczenia wykorzystuje się efekt wazodylatacyjny. Stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskich częstotliwościach firmy Biomag powoduje dopływ jonów, Ca2, a to wpływa na rozluźnienie naczyń mięśnia (w szczególności zwieraczy przedwłosowatych) i osiągnięcie efektu wazodylatacji. Terapia znajduje swe zastosowanie szczególnie w chorobie niedokrwiennej serca, ale także daje bardzo dobre efekty podczas leczenia niedokrwistości kończyn dolnych i górnych. Rozszerzony zostaje także przepływ w naczyniach pobocznych w skórze i tkance mięśniowej. Szybsze wchłanianie obrzęku na w danym obszarze powoduje przyspieszenie przemiany materii. W tym miejscu można zauważyć wyraźne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowego.
Przeprowadzone badania i obserwacje pokazują, że znacznie zmniejszone zostaje niedokrwienie, złagodzone zostają bóle oraz zwiększona ogólna wydajność. Aplikacje powinny być przeprowadzane stopniowo, najlepiej w obszarze kończyn dolnych, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie ewentualnej silniejszej reakcji adaptacyjnej.

Aplikacje magnetoterapii

Podczas terapii należy aplikować programy o częstotliwościach 20-44 Hz (najlepiej na kończyny dolne w celu lepszej adaptacji reakcji układu krążenia), początkowo raz dziennie, a na dalszym etapie 1-2 x dziennie na klatkę piersiową.