Wskazania

Wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie)

Charakterystyka wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia): Wysokie ciśnienie tętnicze (zwane potoczni

e nadciśnieniem) jest chorobą cywilizacyjną, która może mieć wpływ na wiele innych zaburzeń zdrowotnych. Za przyczynę schorzenia uważa się połączenie różnych wpływów wewnętrznych i zewnętrznych. W Czechach odnotowano aż 1 milion chorych na nadciśnienie. Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Ta pierwsza przypadłość dotyczy 90-95% wszystkich chorych na nadciśnienie. Nie da się jednoznacznie określić przyczyny tej odmiany choroby, bowiem składa się na nią wiele czynników. Najczęściej są to predyspozycje genetyczne (aż 70% przypadków). Innymi czynnikami ryzyka są wiek, płeć, spożywanie niezdrowych i tłustych potraw, nadmierne spożycie soli, palenie papierosów, otyłość, brak ruchu oraz stres.

Na nadciśnienie wtórne cierpią zazwyczaj młodzi ludzie (dotyczy to 5-10% chorych). Do głównych przyczyn tej przypadłości należą zaburzenia hormonalne, ciąża, choroby nerek i nadnerczy. Nadciśnienie prowadzi do rozwoju miażdżycy, niewydolności serca, uszkodzenia nerek zawałów mięśnia sercowego oraz udarów naczyniowych.

Aby zastosować właściwe leczenie, należy poznać rodzaj i przyczynę choroby. Zaleca się leczenie farmakologiczne i zachowawcze. W tym czasie istotnym krokiem jest zmiana nawyków pacjenta takich, jak picie alkoholu oraz palenia, ważna jest także odpowiednia dawka ruchu, zmiana nawyków żywieniowych oraz redukcja masy ciała w przypadku otyłości. Zgodnie z zaleceniami lekarza, należy podjąć leczenie farmakologiczne choroby podstawowej. W ramach profilaktyki warto wdrożyć odpowiednią dawkę ruchu ćwiczenia aerobowe oraz regularne chodzenie.

Wykorzystanie magnetoterapii

Częścią kompleksowej terapii w przypadku wysokiego ciśnienia może być również stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Metoda ta wykorzystuje głównie efekt wazodylatacyjny i ogólne działanie gojąco-regeneracyjne. Ogólna harmonizacja układu krążenia uzyskiwana dzięki aplikacjom wspomaga obniżenie ciśnienia krwi.

Aplikacje magnetoterapii

Podczas leczenia należy aplikować programy w zakresie częstotliwości 2-25 Hz, dzięki czemu dojdzie do działania zarówno spazmolitycznego, jak i wazodylatacyjnego oraz gojącego. Na początku zalecane jest stosowanie aplikacji na kończyny dolne przez ok 2 tygodnie, co pozwala przystosować układ do zmiany, a w dalszej kolejności należy stosować aplikacje na plecy bądź klatkę piersiową przy pomocy płaskiego aplikatora.