Wskazania

Operacja stawu biodrowego, endoproteza, sztuczny staw

Charakterystyka sztucznego stawu biodrowego: Sztuczny staw biodrowy całkowicie zastępuje staw uszkodzony zużyciem albo urazem stawem sztucznym. Protezy zwykle są wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych. Już w latach 50 zostały zastosowane pierwsze sztuczne stawy. Najczęściej mamy do czynienia z wszczepianiem protezy stawów biodrowych, a dużo rzadziej można się spotkać z wszczepianiem stawów kolanowych. Obecnie zdarza się, że się wszczepia protezy stawu ramieniowego, łokciowego, skokowego, a nawet stawów palców. O potrzebie operacji sugeruje IV stopień zużycia stawu.

Zastosowanie magnetoterapii przed i po operacji stawu biodrowego

Przed operacją warto poddać się leczeniu przy pomocy magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Terapia ta pozwala poprawić witalność tkanek. Natomiast po operacji przyspiesza gojenie oraz powrót do pełnej ruchomości. Rehabilitacja w postaci magnetoterapii pomaga także rozluźnić endoprotezy, a to wpływa na stan tkanki kostnej i umacnia protezy. Terapię poleca się także przy wszelkich złamaniach, w przypadku których został użyty metalowy materiał łączący (śrubki, płytki, itp.). W takiej sytuacji nie ma ryzyka dojścia do efektu cieplnego, do przesunięcia się implantów oraz niepożądanego działania na eksponowane tkanki.

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag jest metodą rehabilitacyjną, która może być wykorzystana bez najmniejszych obaw po operacji stawu biodrowego, a także w przypadku endoprotezy metalowej.

Aplikacje magnetoterapii – rehabilitacja po operacji

Przed operacją, jak i po zabiegu stawu biodrowego zaleca się stosowanie aplikacji magnetoerapii. W czasie przygotowań do założenia sztucznego stawu, endoprotezy, należy na zmianę stosować częstotliwości przeciwbólowe 4-10 Hz i gojące 10-50 Hz, a po operacji jedynie częstotliwości gojące.