Wskazania

Owrzodzenie podudzi (wrzody bercowe) – proces gojenia

Charakterystyka owrzodzenia: Owrzodzenia podudzi (wrzody bercowe) są chorobą przewlekłą charakteryzującą się utratą integralności skóry. Schorzenie dotyczy ok. 1% populacji. Uszkodzenia występują na różnej głębokości w skórze oraz tkankach podskórnych. Owrzodzenie zwykle pojawia się z przyczyn naczyniowych w bardziej zaawansowanych stadiach choroby niedokrwiennej kończyn dolnych na podłożu miażdżycy. Najczęściej jednak schorzenie powstaje w konsekwencji długotrwałych nieprawidłowości układu żylnego w kończynach dolnych. Wówczas zostaje ograniczone zaopatrzenie kończyn dolnych w tlen i substancje odżywcze, a to zmniejsza zdolność do gojenia ran. Czynnikami ryzyka są: predyspozycje dziedziczne do utraty elastyczności ściany żylnej, podeszły wiek, przebyte zapalenie w głębokim układzie żylnym, żylaki, siedząca praca, cukrzyca, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, otyłość, brak ruchu, a także duża liczba ciąż.

Leczenie podejmuje się w celu usunięcia przyczyn, które spowodowały chorobę albo przynajmniej celem zrównoważenia stanu chorób współistniejących (ze względu na to, że uszkodzenie układu naczyniowego może być na tyle duże, że doprowadzi do amputacji kończyny). Owrzodzenie jest drogą do zakażenia. Może także dojść do powikłania, którym jest rozwinięcie się róży.

Wygojenie wrzodów bercowych jest możliwe w przypadku prawidłowo funkcjonującego układu naczyniowego kończyn dolnych. Warto w tym celu używać bandaży, wykonywać ćwiczenia, zmniejszyć masę ciała, wspomóc leczenie zewnętrzne poprzez usunięcie tkanek martwiczych, stosowanie miejscowo działających antybiotyków. Preparaty do detoksykacji organizmu również pobudzają gojenie, a specjalne opatrunki łagodzą rany. Do tego ważna jest ochrona okolicznej zdrowej skóry, a w przypadku leczenia chirurgicznego w celu prawidłowego zagojenia przeszczepu, warunkiem jest przygotowanie podstawy owrzodzenia i leczenie układowe (preparaty stosowane w leczeniu żył lub wazodylatacja). Istotne jest również rozpoczęcie rehabilitacji.

Wykorzystanie magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag jest uzupełnieniem kompleksowego leczenia wrzodów bercowych. Dzięki tej metodzie widoczny jest efekt wazodylatacyjny na naczynia włosowate i przedwłosowate, stymulacji mikrokrążenia utlenowanej krwi i substancji odżywczych w eksponowanej tkance. Dzięki tym rezultatom magnetoterapia stwarza lepsze warunki metaboliczne do gojenia. Leczenie wpływa na lepszą granulację od najgłębszych warstw chorego miejsca do szybko następującej epitelizacji. Widocznym rezultatem jest też ustąpienie zapalnego charakteru choroby i lepszy żylny powrót w układzie obwodowym. Owrzodzenia podudzi charakteryzuje krótszy czas gojenia. Dzięki aplikacjom można też zauważyć wyraźne złagodzenie bólu.

Aplikowanie magnetoterapii

Aplikacje należy zacząć od częstotliwości 10-14 Hz, a gdy ból zostanie złagodzony, a owrzodzenie zamknięte, należy przejść do częstotliwości 36-44 Hz w celu doleczenia i zapobieżenia nawrotom.