Wskazania

Wrzody bercowe

Charakterystyka wrzodów bercowych: Owrzodzenie podudzi jest spowodowane rozpadem tkanek powierzchniowych kończyn wskutek zmian troficznych przy niedokrwienności, (najczęściej w odpowiedzi na stagnację odtlenowanej krwi w kłopotach krążeniowych, cukrzycy, miażdżycowych zmianach w tętnicach).

 

 

Cel aplikacji magnetoterapii

W przypadku wystąpienia wrzodów bercowych, magnetoterapia przyczynia się do mikrokrążenie utlenowanej krwi, wsparcia procesu regeneracji oraz gojenia, a do tego stwarza warunki do poprawy kondycji tkanek.

Wykorzystanie aplikacji magnetoterapii

Powodem występowania żylaków kończyn dolnych na nogach jest nieprawidłowy przepływ krwi przez niedomykalne zastawki żylne. Żylaki prowadzą do stagnacji odtlenowanej krwi i kwaśnych metabolitów krwi w tkankach kończyn, czego efektem są niedokrwienne zmiany kończyn, zwiększone ryzyko występowania zmian zapalnych oraz tworzenia defektów skórnych, tzw. wrzodów bercowych.

Predyspozycje dziedziczne odpowiadają za powstanie wrzodów bercowych (dotyczy to (zmniejszonej jakości tkanki ściany żylnej). Oprócz tego na schorzenie mają wpływ czynniki ryzyka takie, jak otyłość, siedząca praca, postawa przy pracy, ciąża, antykoncepcja hormonalna, palenie, itp. Głównymi objawami choroby są: uczucie napięcia lub ciśnienia w kończynach dolnych, uczucie ociężałości, ból, obrzęk, skurcze nocne, swędzenie, pieczenie. Początkowo mamy do czynienia z lekką postacią małych żylaków, a następnie mogą się tworzyć żyły z pigmentacją i innymi zmianami na skórze. Na etapie końcowym powstaje owrzodzenie podudzi.
Leczenie schorzenia obejmuje farmakoterapię (wpływ na jakość ściany naczynia) oraz zabieg chirurgiczny (sklerotyzacja, terapia laserem, klasyczny zabieg i procedury małoinwazyjne). Może dojść do powstawania nowych żylaków, jeśli pacjent po leczeniu ponownie niewłaściwie obciąża układ krwionośny.

Magnetoterapia pulsacyjna o niskich częstotliwościach marki Biomag w przypadku wrzodów bercowych wspomaga proces leczenia oraz zapobiega powstawaniu nowych żylaków po leczeniu. Należy postępować tak samo, jak w przypadku owrzodzeń u cukrzyków. Efekt wazodylatacyjny magnetoterapii działa na stopę cukrzycową oraz żylaki, natomiast efekt przeciwzapalny na naczynia przedwłosowate i włosowate. Poprawa mikrocyrkulacji wpływa na dotlenienie tkanki oraz wypłukiwanie metabolitów. Terapia pozwala także na poprawę napięcia naczyń żylnych i żylny powrót. Skutki widoczne są na kończynie, bowiem ustępuje obrzęk i dochodzi do zmniejszenia wielkich, wypukłych żylaków.

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku bólów oraz stanów zapalnych należy dokonywać aplikacji codziennie przy pomocy dużego aplikatora płaskiego lub solenoidu na jak największy obszar kończyny. Gdy objawy zostaną złagodzone warto stosować aplikacje także profilaktycznie.