Wskazania

Żylaki


Charakterystyka żylaków: Żylaki kończyn dolnych są, inaczej mówiąc, poszerzonymi i zwiniętymi żyłami skórnymi oraz podskórnymi, występującymi na nodze w wyniku nieprawidłowego przepływu krwi przez niedomykalne zastawki żylne. Wpływają one na stagnację odtlenowanej krwi i kwaśnych metabolitów krwi w tkankach kończyn. Efektem tego mogą być niedokrwienne zmiany kończyn oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zmian zapalnych i tworzenia defektów skórnych.

Na żylaki cierpi do 50% dorosłej populacji. U 1,5% ludzi schorzenie to może prowadzić do wystąpienia wrzodów bercowych, czyli owrzodzeń podudzi. Przyczynami pojawienia się żylaków są w dużej mierze predyspozycje genetyczne (zmniejszona jakość tkanki ściany żylnej) oraz czynniki ryzyka, do których należy zaliczyć ciążę, antykoncepcję hormonalną, siedzącą pracę, postawę przy pracy, a także otyłość i palenie. Głównymi objawami choroby są: ból, obrzęk, pieczenie, swędzenie i skurcze nocne, uczucie ociężałości, napięcia lub ciśnienia w kończynach dolnych. Początkowo mamy do czynienia z lekką postacią małych żylaków, a z czasem pojawiają się wybrzuszone żyły z pigmentacją i innymi zmianami na skórze. Etap ostatni to owrzodzenie.
Leczenie obejmuje farmakoterapię, (wpływ na jakość ściany naczynia oraz zabieg chirurgiczny (sklerotyzacja, terapia laserem, klasyczny zabieg i procedury małoinwazyjne). Żyła, która została przerwana laserem, chirurgicznie lub chemicznie, zanika i zostaje zastąpiona przez nowo powstałą zdrową żyłę bez żylaka. Może dojść do powstawania nowych żylaków, jeśli po zabiegu pacjent będzie ponownie niewłaściwie obciążał układ krwionośny. Aby efekt był długotrwały, ważne jest niedopuszczanie przez długi czas do stagnacji krwi w żyłach kończyn dolnych, a co za tym idzie, uniemożliwienie lub spowolnienie powstawania nowych żylaków.

Wykorzystanie magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskich częstotliwościach firmy Biomag jest wykorzystywana w procesie leczenia, jak i w celu zapobiegania powstawaniu nowych żylaków po leczeniu. Należy postępować w taki sam sposób, jak w przypadku wrzodów bercowych u osób cierpiących na cukrzycę. Na stopę cukrzycową i żylaki trzeba zadziałać efektem wazodylatacyjnym i przeciwzapalnym na naczynia przedwłosowate i włosowate. Dzięki poprawie cyrkulacji dotleniane są tkanki i usuwane metabolity. Do tego poprawie ulegają napięcie naczyń żylnych i żylny powrót. Na kończynie widoczna jest poprawa, bowiem ustępuje obrzęk i dochodzi do zmniejszenia wielkich, wypukłych żylaków.

Aplikacje magnetoterapii

Jeśli mamy do czynienia z żylakami, w przypadku bólu oraz zapalenia, należy rozpocząć aplikacje częstotliwościami 2-25 Hz, używając dużego, płaskiego aplikatora, a w celu doleczenia i profilaktycznie stosować częstotliwości 36 – 44 Hz.