Wskazania

Zapalenie stawów nadgarstka i ręki

Charakterystyka zapalenia stawów nadgarstka i ręki: Do najczęstszych przyczyn zapaleń drobnych stawów ręki i nadgarstka zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów. Zapalenie wewnątrzstawowe prowadzi do powstawania obrzęku, a także powoduje uczucie bólu oraz zesztywnienia. Skóra znajdująca się nad stawem bywa ucieplona, a jeśli dojdzie do tego, ze zapalenie będzie się utrzymywało zbyt długo, pojawi się uszkodzenie chrząstki i kości, a to w dalszej konsekwencji może prowadzić do destrukcji. Gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym przypadkiem, może dojść do zaniku części kości tworzących powierzchnie stawowe (powstają przez to zniekształcenia w stawach).

Za przyczynę reumatoidalnego zapalenia stawów podaje się zaburzenie układu odpornościowego. Choroba wpływa na obniżenie jakości życia pacjenta, a nawet może powodować trwałe inwalidztwo.
W czasie terapii istotna jest zmiana środowiska życia i trybu życia, leczenie sanatoryjne, rehabilitacja, jak również ważne jest stosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Wykorzystanie magnetoterapii

Zapalenie stawów nadgarstka to jedno z podstawowych wskazań do zastosowania magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Do najważniejszych zalet tej terapii należy działanie analgetyczne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, a także gojące. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami przewlekłymi, zadaniem magnetoterapii jest wspomaganie poprawy ruchomości, hamowanie dalszych uszkodzeń stawów oraz przynoszenie ogólnej ulgi w bólu.

Aplikacje magnetoterapii

Jeśli zostało zdiagnozowane zapalenie stawów nadgarstka i ręki, w pierwszej kolejności należy złagodzić ból poprzez stosowanie niskich częstotliwości, 4-6 Hz, a następnie możliwe jest kombinowanie z programami regeneracyjnymi 25-50 Hz. Na małe stawy i nadgarstki najlepiej jest stosować solenoid.