Wskazania

Przepuklina dysku międzykręgowego, ucisk nerwów, zespół korzeniowy

Charakterystyka przepukliny dysku, ucisku nerwów i zespołów korzeniowych: Chrząstkowy krążek międzykręgowy, łączący sąsiednie kręgi, jest zbudowany ze sztywnej powłoki pierścienia włóknistego (anulus fibrosus) oraz jądra miażdżystego (nucleus pulposus). Do pęknięcia jego zewnętrznej warstwy i wyciśnięcia jądra może doprowadzić zużycie, nagłe szarpnięcie lub ściśnięcie. Przez to może dojść do ucisku korzenia nerwu rdzeniowego.

Często mamy do czynienia z wybrzuszeniem (protruzją dysku, do której dochodzi, gdy zewnętrzna warstwa pierścienia nie zostaje przerwana, a jądro się wybrzusza, lecz pozostaje w obrębie dysku. Tego typu przepuklina zwykle sama wraca na swoje miejsce. Może też dojść do naruszenia integralności zewnętrznej chrząstki i wypadnięcia jądra na zewnątrz (ekstruzja, prolapsus). Gdy dojdzie do sytuacji, w której przepuklina krążka uciska na korzeń nerwowy, mogą się pojawić wówczas silne bóle pleców. W takiej sytuacji do nasilania się bólu dochodzi podczas kichania, kasłania oraz długotrwałego siedzenia. Gdy mamy do czynienia z uciskiem spowodowanym przez przepuklinę krążka międzykręgowego lub osteofity i z innymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które działają na korzeń nerwowy, pojawiają się zespoły korzeniowe (zwykle na kończynie dolnej). Zależnie od tego, jaka jest lokalizacja ucisku, dochodzi do zmian rozprzestrzeniania się bólu i powstawania zespołów o podłożu kręgowym (ostry blok kręgosłupa szyjnego – postrzał). Mamy także do czynienia z chronicznymi bólami kręgosłupa szyjnego oraz występowaniem zespołu szyjno-czaszkowego, zespołu szyjno-potylicznego, zespołu szyjno-ramiennego zespołu korzeniowego w kończynie górnej i zespołu korzeniowego w kończynie dolnej. Pojawiają się również bóle w kręgosłupie piersiowym, przewlekłe bóle okolicy lędźwiowej i krzyżowej oraz lumbago (postrzał biodrowy, rwa kulszowa).

Wykorzystanie magnetoterapii

Działanie przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, przeciwobrzękowe i regeneracyjne magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag wykorzystuje się w zespołach o podłożu kręgowym. Magnetoterapia nie daje możliwości usunięcia już istniejących zmian anatomicznych o trwałym charakterze wymagających interwencji chirurgicznej. Warto jednak stosować terapię jako przygotowanie do operacji, później w czasie rekonwalescencji, jak i w celu zapobiegania kolejnym zmianom zwyrodnieniowym. Pole magnetyczne nasila działanie przyjmowania niesterydowych leków przeciwreumatycznych.

Aplikacje magnetoterapii

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, należy stosować częstotliwości 13-17 Hz z większym udziałem miorelaksacji. Przy ostrym ucisku najpierw zaleca się stosowanie niskich częstotliwości przeciwbólowych 4-8 Hz. Wówczas przykładamy aplikator na miejscu ucisku nerwu rdzeniowego.