Wskazania

Rwa kulszowa – jak leczyć w domu?

Charakterystyka rwy kulszowej: Jest to rodzaj ucisku nerwów korzeniowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego, który promieniuje z kończyn dolnych i charakteryzuje się ostrym bólem i ograniczoną ruchomością.

Czym leczyć rwę kulszową? Magnetoterapią!

Leczenie rwy kulszowej polega na łagodzeniu bólu oraz umożliwieniu wyrównania niefizjologicznego ustawienia kręgów. Rozpoczęcie procesu gojenia ewentualnego stanu zapalnego, jak i zlikwidowanie ucisku korzeni nerwów. Używa się w tym celu regularnych ekspozycji (po kilka godzin dziennie aż do uzyskania ulgi).

Wykorzystanie aplikacji magnetoterapii w leczeniu rwy kulszowej

Sporadyczne bóle w okolicy lędźwiowej są sygnałem zbliżającej się rwy kulszowej. Może to być oznaka uszkodzenia dysków międzykręgowych i wysunięcia jądra do kanału kręgowego i następującego po tym ucisku na korzenie nerwowe, najczęściej na styku kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego (L – S1).

Może dojść do ucisku nerwów korzeniowych w okolicy lędźwiowej i krzyżowej z silnym bólem promieniującym do kończyn dolnych z ograniczoną ruchomością, jeżeli mamy do czynienia z zespołem kręgosłupowo-korzeniowym (postrzał, rwa kulszowa). Schorzenie najczęściej występuje po przeciążeniu w niefizjologicznym ustawieniu, przeziębieniu, zapaleniu nerwu kulszowego. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia rwy kulszowej zalicza się podnoszenie ciężaru w niefizjologicznym ustawieniu oraz gwałtowny ruch. Wówczas pojawiają się bolesne przykurcze mięśni głębokich wokół kręgosłupa, a ból może promieniować do różnych części kończyn dolnych, w zależności od tego, w której części kręgosłupa doszło do ucisku. W przypadku przepukliny pomiędzy kręgami L3 – L4 ból promieniuje do przedniej strony nogi, między kręgami L4 – L5 do obszaru z boku nogi, a przy przepuklinie pomiędzy L5 – S1 ból wychodzi przez tylną część nogi do pięty.

Aplikacje magnetoterapii

Aplikacje magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag w leczeniu rwy kulszowej stanowią doskonałą terapię w zależności od tego, czy jest to zapalenie nerwu czy uszkodzenie mechaniczne. Możliwe jest połączenie takiego leczenia z przyjmowaniem leków. Magnetoterapia pozwala na osiągnięcie efektów: przeciwbólowch, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych oraz spazmolitycznych. Ponadto zapewnione lepsze mikrokrążenie wpływa na poprawę dystrybucji i poprawia efekt działania przyjmowanych leków.