Wskazania

Ból – jak osiągnąć działanie przeciwbólowe – efekt analgetyczny


Charakterystyka programu “ból – jak osiągnąć działanie przeciwbólowe – efekt analgetyczny”: przepływ wrażeń bólowych z miejsca bólu przez rdzeń kręgowy do ośrodków mózgowych hamuje pulsacyjna magnetoterapia o niskiej częstotliwości. Dzięki indukcji warunkuje ona powstawanie prądu we włóknach nerwowych. W konsekwencji tego oraz kilku innych mechanizmów, np. zwiększonego wytwarzania endorfin, obrzęku i rozluźnienia mięśni czy stłumienia zapalenia, można zaobserwować wyraźne złagodzenie bólu. Do efektu wazodylatacji, działania przeciwbólowego, a także uspokojenia, przyczynia się również zwiększona produkcja endorfin i regulacja przejścia jonów wapnia przez błonę komórkową. Podanie aplikacji pulsacyjnej magnetoterapii o niskiej częstotliwości wyraźnie wpływa na aktywność dehydrogenazy mleczanowej w eksponowanych mięśniach. Jednym słowem leczenie powoduje, że następuje rozkład kwasu mlekowego drażniącego receptory komórek nerwowych, które wywołują ból. Badania i obserwacje wykazały, że bardzo korzystny wpływ na leczenie schorzenia mają aparaty Biomag® w przypadku zespołów bólowych korzeniowych radikularnych i pseudokorzeniowych (ucisk nerwów z różnych przyczyn i rwa kulszowa).

Pozytywne działanie magnetoterapii

Magnetoterapię stosuje się głównie dla osiągnięcia przeciwbólowego. Często taki rodzaj leczenia wykorzystuje się w przypadku chorób zwyrodnieniowych aparatu ruchu, w stanach pourazowych oraz pooperacyjnych.

Aplikację niskich częstotliwości przeciwbólowych stosuje się przez godzinę w przypadkach, gdy ostry ból ogranicza ruchomość i jest przyczyną aplikacji dalszego leczenia (np. ćwiczeń odbudowujących), a także u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby, u których program przeciwbólowy zastosowany na początku terapii zmniejsza ryzyko powstania ostrzejszej reakcji adaptacyjnej. Gdy ostre dolegliwości bólowe zostaną złagodzone, można przejść do kolejnego programu, zwiększając udział częstotliwości gojących i regeneracyjnych. By osiągnąć całkowity efekt przeciwbólowy, należy zastosować dłuższe aplikacje, dlatego możliwe jest stosowanie programów mających na celu łagodzenie bólu przez dłuższy czas. Aplikacje mogą trwać przez kilka godzin bez przerwy.

Magnetoterapię można stosować w przypadku, gdy znana jest przyczyna. Nie wolno stosować aplikacji w przypadku ostrych bólów brzucha niewiadomego pochodzenia i bólach mogących świadczyć o zawale serca mięśniowego, by nie stłumić objawów klinicznych uniemożliwiających postawienie w odpowiednim czasie diagnozy ostrego schorzenia.

Aplikacje magnetoterapii

Aplikacji dokonuje się w stanach bólowych miejscowo na bolące miejsce, częstotliwościami tłumiącymi w zakresie 2-6 Hz. Metodę tę stosuje się codziennie przez 45-60 minut, a następnie wykorzystuje się aplikacje spazmolityczne – rozluźniające mięśnie 8-14 Hz przez 30-45 minut.