Wskazania

Choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów)

Charakterystyka programu “Reumatyzm”. Najczęstszymi chorobami reumatycznymi zajmującymi stawy są: choroba Bechterewa, zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Ne da się określić jednoznaczniej przyczyny choroby, jednak za główny mechanizm uważa się przewlekłe niezakaźne zapalenie wewnątrzstawowe (proces autoimmunologiczny, za pomocą którego układ odpornościowy atakuje i niszczy własne tkanki). Objawy towarzyszące schorzeniu to: wrażliwość w dotyku, obrzęk, uczucie gorąca, bolesność oraz zmniejszona funkcjonalność. Z czasem zapalenie przeradza się w destrukcję i zniekształcenie stawu, a więc powstają zmiany reumatyczne.

Reumatyzm – (reumatoidalne zapalenie stawów) jest ogólnoukładową, przewlekłą zapalną chorobą tkanki łącznej, charakteryzującą się zapaleniem struktur stawowych, niszczeniem chrząstki, powstaniem tkanki ziarninowej, poluźnieniem więzadeł albo bliznowaceniem. Jeśli mamy do czynienia z cięższymi przypadkami, możemy zauważyć zmiany patologiczne także w przypadku innych narządów. Ze schorzeniem częściej borykają się kobiety w średnim wieku. Choroba charakteryzuje się obrzękiem drobnych stawów rąk lub innych stawów, bolesnością oraz uczuciem sztywności porannej. W większości przypadków choroba dotyczy małych stawów ręki, kostki, nadgarstka, jak również biodra lub kolana.

Choroba Bechterewa (chrakteryzująca się zapaleniem stawów kręgosłupa) jest rodzajem przewlekłego zapalenia, które zajmuje głównie stawy krzyżowo-biodrowe i krzyżowo-lędźwiowe, z postępującym zesztywnianiem aż do unieruchomienia kręgosłupa.

W leczeniu wykorzystuje się głównie rehabilitację. Ważna jest jednak także zmiana trybu życia, leczenie sanatoryjne oraz stosowanie leków mających działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Zastosowanie magnetoterapii

Reumatyzm kwalifikuje się do zastosowania magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Terapia ta działa antyalergicznie, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i gojąco. W przypadku występowania zaburzeń przewlekłych, leczenie to wpływa na poprawę ruchowości i hamuje dalsze uszkodzenie stawów, a także pozwala przynieść ogólną ulgę w bólu.

Aplikacje magnetoterapii

Jeśli mamy do czynienia z reumatyzmem, w pierwszej kolejności należy złagodzić ból za pomocą stosowania niskich częstotliwości (4-6 Hz). Gdy ból będzie mniejszy, kombinujemy z programami regeneracyjnymi 25-50 Hz. Właściwy aplikator jest wybierany zależnie od lokalizacji schorzenia. Na małe stawy zwykle wybiera się solenoid, natomiast na okolice kręgosłupa aplikator duży płaski lub poduszkowy.