Wskazania

Cukrzyca

Charakterystyka programu “cukrzyca”: Cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym, charakteryzującym się trwałym zaburzeniem przemiany glukozy, prowadzącym do jej podwyższonego stężenia i innych zmian metabolizmu białek, cukrów oraz tłuszczów. Z powodu takich zaburzeń możemy mieć do czynienia z rozwojem zmian chorobowych we włóknach nerwowych (neuropatia cukrzycowa) oraz w drobnych naczyniach (mikroangiopatia cukrzycowa). Powodem wystąpienia schorzenia jest niedobór insuliny lub insulinooporność oraz zmiana wydzielania insuliny. Zarówno rokowania, jak i jakość życia cukrzyków są uzależnione od rozwoju i nasilenia powikłań sercowo-naczyniowych.

Wśród powikłań (wtórnych upośledzeń) wyróżniamy retinopatię cukrzycową (mogącą nawet spowodować ślepotę), nefropatię cukrzycową, która może spowodować zajęcie nerek oraz ich uszkodzenie, neuropatię cukrzycową mogąca naruszać wszelkie funkcje sympatyczne i parasympatyczne, makroangiopatię, która obejmuje naczynia obwodowe, naczynia mózgowe oraz chorobę niedokrwienną serca. Wpływ na zdrowie wywierają także: nadciśnienie, nadwaga, palenie, a także zwiększone stężenie cholesterolu.

Wykorzystanie aplikacji magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag w przypadku zachorowania na cukrzycę nie ma wpływu na samą produkcję insuliny. Wbrew temu długi okres stosowania metody w przypadku osób cierpiących na tę przypadłość (dzieci, jaki osoby w podeszłym wieku) daje wyraźne pozytywne rezultaty. Dzięki manetoterapii możliwe jest łagodzenie niektórych wtórnych upośledzeń, a to za sprawą działania przeciwzwyrodnieniowego na tkankę nerwową. Można także zaobserwować efekt wazodylatacyjny na drobne tętnice i naczynia włosowate. Dzięki temu widoczne są oddalone i zmniejszone występowanie oraz nasilenie się powikłań cukrzycowych, a także wyraźna poprawa jakości życia. Magnetoterapia jest także sprawdzoną metodą gojenia się wrzodów bercowych i innych powikłań naczyniowych u cukrzyków. Aplikacje wykonuje się stopniowo począwszy od kończyn dolnych, by zminimalizować ewentualną silniejszą reakcję adaptacyjną.

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku zdiagnozowanej cukrzycy, aplikacji dokonuje się codziennie na obszar brzucha, w okolicach trzustki, wątroby oraz nerek, używając do tego solenoidu lub składanego płaskiego aplikatora. Stosuje się częstotliwość stymulacyjną 50-81 Hz, na polineuropatię cukrzycową i zaburzenia ukrwienia kończyn 2-25 Hz.