Wskazania

Metabolizm

Charakterystyka programu “metabolizm”: przyspieszenie przemiany materii oraz poprawa mikrokrążenia przyczynia się do wypłukania metabolitów (detoksykacji) oraz do stymulacji procesów gojenia. Po aplikacjach magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości w przypadku kości i tkanek miękkich, udowodnione zostało przyspieszenie gojenia i regeneracji. Wyjaśnić to można dzięki niespecyficznemu podrażnieniu błony cytoplazmatycznej, w której dochodzi do aktywacji łańcucha metabolicznego, którego najważniejszym ogniwem jest zmiana proporcji cAMP/cGMP, jak również zwiększenie aktywacji osteoklastów w przypadku gojenia kości.

Magnetoterapia wpływa na przyspieszenie gojenia oraz aktywację tworzenia nowej tkanki (mamy do czynienia z szybką odbudową tkanki kostnej i zwapnienia). Do tego leczenie pozwala zwiększyć wrażliwość na parathormon. Z tego powodu magnetoterapię wykorzystuje się w celu przyspieszenia gojenia złamań, pseudoartroz (stawów rzekomych) oraz do umocowania poluzowanych i bolesnych endoprotez.

Wykorzystanie magnetoterapii

Za sprawą magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości dochodzi do zwiększenia stężenia proteoglikanów w chrząstce (wg doktora Chvojky do 22%). To wpływa na gojenie i regenerację chrząstki, którą zwykle leczy się z większym trudem oraz w ograniczonym stopniu. Przyspieszenie gojenia dotyczy nie tylko kości, ale również tkanek miękkich. Na zapalenia jałowe (choroby reumatyczne) oraz zapalenia spowodowane przez drobnoustroje, jak i na ich gojenie mają korzystny wpływ urządzenia serii Biomag®. Dzięki nim możliwa jest indukcja zwieszonej aktywności fagocytarnej (m.in. produkcji nadtlenku zwalczającego florę drobnoustrojów. Nadtlenek może być także źródłem przejściowego pogorszenia się stanu (stany reumatyczne pojawiające się w trakcie pierwszych aplikacji). W dalszej kolejności do uspokojenia i pojawienia się zmian o charakterze gojącym prowadzi aktywacja dysmutazy ponadtlenkowej. Najlepsze wyniki osiągane są w zespołach korzeniowych (radikularnych) i pseudokorzeniowych (tu wyróżnić należy rwę kulszową lub ucisk nerwów spowodowany różnymi przyczynami. Działanie gojące i regeneracyjne to suma innych efektów częściowych. Dzięki niemu możliwe jest wspieranie naturalnej zdolności organizmu do gojenia oraz regeneracji.

Jak aplikować magnetoterapię

Magnetoterapię pulsacyjną o niskiej częstotliwości marki Biomag stosujemy w celu poprawy metabolizmu z częstotliwościami 36-44 Hz. Aplikacji należy dokonywać miejscowo na te części ciała, które uległy zaburzeniu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można łączyć magnetoterapię z programami dedykowanymi poszczególnym diagnozom.