Wskazania

Osteoporoza i osteochondroza

Charakterystyka programu “osteoporoza i osteochondroza”: Osteoporoza jest postępującą chorobą układową kośćca. Charakterystyczne dla tego schorzenia są: ubytek masy kostnej oraz zaburzenia mikroarchitektury tkanki kostnej, co w konsekwencji oznacza zwiększoną kruchość kości i tendencję do złamań. Za zmniejszoną gęstość kości uważa się wynik poniżej -2,5 SD w porównaniu z osobami młodymi – tak głosi WHO. Do 25-30 roku życia masa kostna zwiększa się, następnie pojawia się okres stabilizacji (różny pod względem długości). Następnie dochodzi do jej zmniejszenia się. W przypadku kobiet o spadku można mówić po menopoauzie, a w 20% przypadków dochodzi do rozwoju osteoporozy. Działania zapobiegawcze wykazują hormony płciowe i hormon wzrostu, odpowiednia podaż wapnia, witaminy D oraz aktywność fizyczna.

Spadek stężenia hormonów, niedobór minerałów i witamin, brak ruchu i niewielka aktywność fizyczna, zaburzenia wchłaniania, zwiększona podaż fosforanów, alkohol i inne choroby wewnętrzne wątroby, nerek itp. to przyczyny przyspieszenia ubytku tkanki kostnej w osteoporozie. Terapia polega na leczeniu skojarzonym (hormonalne, Fosamax [Acidum alendronicum], substytucja minerałów i witamin itp.).

Zastosowanie magnetoterapii

Aplikacja magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag jest jednym z działań wspomagających utrzymanie jakości masy kostnej i łagodzenie bólu. Leczenie tym sposobem pozwala ulepszać procesy metaboliczne w kościach, które prowadzą do efektywniejszego wchłaniania substancji budujących, a także wyraźnie zmniejszać ewentualne dolegliwości bólowe. Magnetoterapia wpływa pozytywnie na przyspieszenie gojenia, ponadto jej zaletą jest aktywacja tworzenia nowej tkanki (szybka odbudowa tkanki kostnej i zwapnień). Aplikacje zwiększają też wrażliwość na parathormon.

Aplikacje magnetoterapii

Przy wystąpieniu osteoporozy należy aplikować, częstotliwości przeciwbólowe 4-6 Hz, a gdy ból zostanie złagodzony aplikuje się częstotliwości gojące 36-44 Hz.