Wskazania

Polineuropatia

Charakterystyka programu “polineuropatia”: Pod pojęciem polineuropatia występuje rozmaita grupa zaburzeń nerwów obwodowych, powstających w efekcie działania różnych wpływów wewnętrznych i zewnętrznych: stanów zapalnych, metabolicznych, immunopatologicznych, toksycznych, zwyrodnieniowych, niedoborów witaminowych oraz odżywiania.

 

Cel aplikacji magnetoterapii

W przypadku polineuropatii aplikacje magnetoterapii stosuje się po to, by wpłynąć na system odpornościowy oraz zadziałać przeciwzapalnie, a także złagodzić ból, poprawiać mikrokrążenie i metabolizm w tkankach. Dzięki temu możliwa jest poprawa utlenowania komórek oraz szybka regeneracja nerwów peryferyjnych.

Opis polineuropatii

W skład schorzenia Polineuropatii wchodzą rozmaite procesy chorobowe nerwów peryferyjnych. Należą do nich zwykle upośledzenia systemowe, które wynikają z różnych wewnętrznych i zewnętrznych czynników takich, jak stany zapalne, metaboliczne, immunopatologiczne, toksyczne, zwyrodnieniowe, niedobory witaminowe oraz odżywiania. Do podstawowych objawów schorzenia należą: obniżenie czucia, niepewność kroku, mrowienie, pieczenie, słabość mięśni, ból, skurcze mięśni oraz szereg innych. W przypadku wystąpienia schorzenia można się spotkać z ostrymi i chronicznymi zapalnymi polineuropatiami demielizacyjnymi, w trakcie których stosuje się leczenie immunoglobulinami i kortykoidami. Równie często występują: neuropatia cukrzycowa (u cukrzyków z zaburzeniami naczyniowymi), polineuropatie przy reumatoidalnej artrozie, polneuropatie, powstające w wyniku infekcji przy boreliozie, upośledzające przede wszystkim zdolność ruchu, polineutopatia alkoholowa (spowodowana zatruciem toksycznym i brakiem witaminy B12), polineuropatia toksyczne – np. po zatruciu benzenem, dwusiarczkiem węgla, rtęcią, ołowiem, polineuropatie polekowe (Nidrazid, niektóre cytostatyki), i inne.

W każdym z powyższych przypadków stosuje się leczenie objawów i leczenie wspierające. Dzięki temu terapia wpływa na poszczególne objawy schorzenia, a w szczególności tłumi ból, stany zapalne, wprowadza efekt wazodylatacyjny i przeciwdziała tworzeni się zakrzepów, itp.

Wykorzystanie magnetoterapii

Powstające się przy neuropatii zmiany w tkankach są tożsame z tymi, na które można oddziaływać magnetoterapią pulsacyjną. Magnetoterapia to optymalna metoda leczenia wspomagającego we wszystkich typach polineuropatii. Wpływa ona na modyfikację systemu i reakcji immunologicznej, poprawia ukrwienie, łagodzi ból, usprawnia metabolizm w uszkodzonych tkankach, poprawia dostarczanie tlenu oraz wspomaga regenerację uszkodzonych nerwów i tkanek.

Aplikowanie magnetoterapii

Należy dokonywać aplikacji 2-3 razy dziennie, zarówno na upośledzone rejony (ręce, nogi),jak również na obszar kręgosłupa.