Wskazania

Przerwanie nerwu po urazie – uszkodzenia nerwów peryferyjnych

Charakterystyka programu “Przerwanie nerwu po urazie”: Do najczęstszych przyczyn należy zranienie cięte ostrym przedmiotem. Wówczas może zostać częściowo lub całkowicie przerwany nerw. Do innego uszkodzenia nerwu może dojść poprzez stłuczenie lub ucisk kości albo skrzeplinę przy urazie. Leczenie to odnowa funkcji uszkodzonego nerwu obwodowego. Istotne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego we właściwym czasie (operacja polegająca na zszyciu przerwanych części nerwu bądź jego rozciągnięciu). Po zabiegu ważna jest długotrwała rehabilitacja. Dopiero po kilku miesiącach powracają wszystkie funkcje nerwów.

Stosowanie magnetoterapii

Odpowiednią metodą do długotrwałej rehabilitacji jest magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag. Ważne jest to, że można ją aplikować we własnym domu, co pozwala zachować ciągłość rehabilitacji. Dzięki magnetoterapii możliwe jest szybsze gojenie nerwu i przywrócenia pełnego funkcjonowania. Aplikacji dokonuje się miejscowo na uszkodzony nerw i okolice, długotrwale i najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Wiele razy potwierdzono już eksperymentalnie działanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości. W przypadku zwierząt doświadczalnych sztucznie przerwane nerwy w kończynach szybciej się regenerowały, gdy aplikowana była magnetoterapia. Wykryto wyraźną różnicę między nerwem poddanym promieniowaniu a kontrolnym pod względem histologicznym. W napromienionym dostrzeżono po zabarwieniu aż 20-krotny wzrost włókien nerwowych w miejscu, w którym były przecięte. Niedostrzegalne były przy tym żadne zwyrodnienia w przypadku napromienionego nerwu obwodowego. (doktor Chvojka).

Aplikacje magnetoterapii

Gdy zdiagnozowane zostanie przerwanie nerwu, należy dokonywać aplikacji programu w zakresie 10-50 Hz z przewagą działania wazodylatacyjnego oraz gojącego. W zależności od miejsca uszkodzenia dokonujemy wyboru właściwego aplikatora.