Wskazania

Regeneracja

Charakterystyka programu “regeneracja”: Program jest przeznaczony do przyspieszenia regeneracji po pracy fizycznej i sporcie oraz do przygotowania przed kolejnym wysiłkiem. Dzięki temu przeciwdziała powstawaniu urazów i dalszych uszkodzeń.

 

 

W jakim celu aplikujemy magnetoterapię

Cel aplikacji to przyspieszenie procesu regeneracji i odnowy zasobów energetycznych w mięśniu poprzez poprawę dopływu utlenowanej krwi, substancji odżywczych i usunięcie kwaśnych metabolitów. Dzięki temu tworzą się optymalne warunki do dalszej aktywności fizycznej.

Znaczenie regeneracji

Zarówno w przypadku uprawiania sportu wyczynowego, jak i rekreacyjnego, należy się liczyć z pojawiającymi się urazami. W trakcie wysiłku mamy do czynienia ze stanem, w którym aktualne możliwości wysiłkowe organizmu nie odpowiadają obciążeniu. Przez to tkanki nie podejmują dalszej pracy. Gdy mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem, pojawia się uraz, natomiast w przypadku przeciążenia mniejszego i miejscowego dochodzi do mikrourazu. Kiedy powstają ciągłe przeciążenia, a nie ma możliwości regeneracji, dochodzi do wewnętrznej mikrourazowości tkanek. Powstawanie przeciążeń powoduje pojawianie się w mięśniach, więzadłach i kościach mikrourazów, obrzęków, krwiaków, zmian dystroficznych z upośledzeniem ukrwienia, jałowych martwic i degeneracyjnych zmian tkanek w układzie ruchu, które mogą prowadzić do deformacji stawów, zerwania ścięgien itp. Objawy powstających urazów to: ból, miejscowe zaburzenie funkcji oraz obrzęk. Wedle zasady, przeciwdziałanie mikrurazom to dbałość o leczenie i doleczanie wszystkich nieprawidłowości (nawet tych najmniejszych). Ważne jest także włączenie regeneracji do procesu treningowego i kalendarza zawodów (Kučera).

Równie ważna dla zdrowia jak sama interwencja lekarska, jest też regeneracja po urazie. Najczęstszymi urazami sportowymi są, stłuczenia zwichnięcia i skręcenia. Stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag pozwala przyspieszać gojenie uszkodzonych więzadeł i mięśni, wchłanianie się krwiaków, przybliża moment powrotu do pełnej sprawności, a także łagodzi ból.

Zastosowanie magnetoterapii

Optymalną metodą rehabilitacyjną jest magnetoterapia. Prowadzi ona do wazodylatacji – poprawy dostarczania tlenu i substancji odżywczych do eksponowanych mięśni, a także pomaga usuwać metabolity. Do tego jej zaletą jest łagodzenie bólu działanie przeciwobrzękowe, rozluźniające przykurcze i skurcze, przyspieszanie leczenia urazów i mikrourazów oraz przeciwdziałanie kolejnym uszkodzeniom. Urządzenia do magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag stanowią dziś standardowe wyposażenie wielu klubów sportowych. Posiadają je też sami sportowcy, ponieważ ogromną zaletą terapii jest wykonywanie aplikacji w warunkach domowych, dzięki czemu można kontynuować rehabilitację i rekonwalescencję.

Aplikacje magnetoterapii

Dla celów regeneracyjnych stosuje się częstotliwości wazodylatacyjne i stymulujące za pomocą składanego aplikatora płaskiego lub solenoidu. Uzupełnieniem terapii jest picie namagnetyzowanej wody.