Wskazania

Rekonwalescencja

Charakterystyka programu “rekonwalescencja”. Rekonalescencja, zwana inaczej powrotem do zdrowia jest okresem pomiędzy zaniknięciem głównych objawów choroby a pełnym wyzdrowieniem. W tym czasie następuje poprawa funkcji organizmu, które były uszkodzone przez chorobę. Może to być zarówno odnowa, jak i naprawa uszkodzonych tkanek (np. odnowienie zasobów energetycznych z tłuszczu lub tworzenie ostatecznych blizn po urazach bądź adaptacji organizmu do utraconej funkcji – przykładowo po utracie kończyny). Czas na rekonwalescencję jest różny, w zależności od tego, z jakim uszkodzeniem mieliśmy do czynienia. W tym czasie organizm jest nadal osłabiony oraz bardzo wrażliwy na przeróżne szkodliwe czynniki. Okres rekonwalescencji powinien być skrócony do niezbędnego minimum. Wówczas zaleca się wspomagać gojenie, nie dopuszczać do nawrotu choroby, jak i przyspieszać powrót do pełnego funkcjonowania.

Zastosowanie magnetoterapii

Podstawowym warunkiem do stymulacji procesów gojenia w rekonwalescencji jest poprawa przemiany materii i mikrokrążenia w tkankach. Udowodniono, że aplikacje magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości w przypadku kości i tkanek miękkich przyspieszają gojenie oraz regenerację. Wyjaśnieniem tego jest niespecyficzne podrażnienie błony cytoplazmatycznej, w przypadku której ma miejsce aktywacja łańcucha metabolicznego, którego najważniejszym punktem jest zmiana proporcji cAMP/cGMP, a także zwiększenie aktywacji osteoklasów w przypadku gojenia kości. Aparaty serii Biomag® bardzo korzystnie wpływają na zapalenia jałowe (choroby reumatyczne) oraz zapalenia wywołane przez drobnoustroje, wspomagając ich gojenie. Sumą innych efektów częściowych jest działanie gojące i regeneracyjne. Wspiera ono także naturalną zdolność organizmu do gojenia i regeneracji.

Jak aplikować magnetoterapię

W okresie rekonwalescencji należy aplikować programy w zakresie częstotliwości 2-25 Hz. Tu widoczne będzie działanie łagodzące ból, wazodylatacyjne oraz gojące. Na dalszym etapie możliwe jest stosowanie aplikacji na zmianę z wyższymi częstotliwościami stymulacyjnymi 36-44 Hz. Aplikacji dokonujemy miejscowo na zajęte części ciała, a jeśli zajdzie taka potrzeba, można je połączyć z programami, które są dedykowane do poszczególnych rozpoznań.