Wskazania

Sport wyczynowy – zmęczenie i mikrourazy

Charakterystyka programu “Sport wyczynowy – zmęczenie i mikrourazy”: Zarówno w sporcie wyczynowym, jak rekreacyjnym problemem stają się urazy. W trakcie wysiłku dochodzi do stanu, w którym możliwości wysiłkowe organizmu nie odpowiadają obciążeniu. Powoduje to zanik dalszej pracy tkanek. Gdy mamy do czynienia z przeciążeniem mniejszym i miejscowym, dochodzi do mikrourazu, a w konsekwencji większego przeciążenia powstaje uraz. Stałe przeciążenia bez możliwości regeneracji mogą spowodować wewnętrzną mikrourazowość tkanek.

Przeciążenia powodują powstawanie w mięśniach i więzadłach i kościach zmiany dystroficzne z upośledzeniem ukrwienia, mikrourazów, jałowych martwic, krwiaków, obrzęków, jak również degeneracyjnych zmian tkanek w układzie ruchu, mogących spowodować deformacje stawów, zerwanie ścięgien itp. Do podstawowych objawów schorzenia należą: miejscowe zaburzenie funkcji, ból oraz obrzęk, a następnie pojawiają się poważniejsze objawy, np. pęknięcia ścięgien, zniekształcenia stawów.

Aby przeciwdziałać mikrourazom, należy zadbać o leczenie i doleczenie wszystkich nieprawidłowości (nawet tych najmniejszych), a także włączyć regenerację do procesu treningowego i kalendarza zawodów (Kučera).

Wykorzystanie magnetoterapii

Optymalną metodą rehabilitacyjną, jest magnetoterapia pulsacyjna marki Biomag prowadząca do natychmiastowej wazodylatacji, zwiększonej podaży tlenu i substancji odżywczych do eksponowanych mięśni. Wpływa ona także na przyspieszenie leczenia i doleczenia urazów oraz mikrourazów i zapobieganie dalszemu uszkodzeniu. Magnetoterapia jest powszechnym wyposażeniem większości klubów sportowych i sportowców, dzięki czemu istnieje możliwość regeneracji w warunkach domowych.

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku zmęczenia i mikrourazów należy aplikować na dany obszar częstotliwości stymulacyjne 50-81 Hz, co pozwala na regenerację. Do aplikacji używamy płaskiego aplikatora lub solenoidu. Leczenie warto uzupełnić kuracją namagnetyzowaną wodą pitną.