Wskazania

Staw rzekomy – wsparcie procesu gojenia

Informacje o programie “staw rzekomy – pomoc w procesie gojenia”. Staw rzekomy tworzy się po złamaniu, kiedy niezrośnięte fragmenty kości są w ruchu. Ze stawem rzekomym mamy do czynienia, kiedy po okresie dwukrotnie dłuższym niż okresu zwykłego gojenia nie ma oznak gojenia się kości. Do prawidłowego gojenia kości potrzebna jest stabilizacja odłamków i unieruchomienie ortopedyczne. Powstaje struktura więzadłowa, w której gromadzą się sole wapnia, sprzyjające ostatecznemu umocnieniu się tkanki kostnej. Kolejnym warunkiem gojenia się jest właściwe ukrwienie i ożywienie kości. Wśród objawów stawu rzekomego wyróżniamy zwiększoną bolesność towarzyszącą przeciążeniom oraz ruchomość w miejscu powstania stawu rzekomego. RTG oraz tomografia komputerowa zazwyczaj wystarczają do postawienie diagnozy. Wybór metody leczenia uzależniony jest od tego, czy mamy do czynienia ze stawem rzekomym witalnym, czy awitalnym (niewłaściwie odżywiony). Należy zmienić stabilizację, rewitalizować kości, uzupełnić metodą spongioplastyki, zadbać o poprawę zaopatrzenia naczyniowego.

Wykorzystanie magnetoterapii

W procesie leczenia stawu rzekomego pulsacyjne pole magnetyczne niskiej częstotliwości Biomag jest przydatne już od pierwszych dni. Redukuje ból i oddziałuje wazodylatacyjnie, poprawiając stan odżywienia kości. Nie zastąpi właściwego stabilizowania, ale znakomicie wspomaga metabolizm w kościach, ułatwiając lepsze wykorzystanie aplikowanych substancji do odbudowy kości. Magnetoterapia przyspiesza proces gojenia, stymuluje tworzenie nowej tkanki (szybka regeneracja tkanki kostnej oraz mineralizacja), a także skutkuje większą wrażliwością na parathormon.

Aplikacje magnetoterapii

Wspomagając proces leczenia stawów rzekomych aplikujemy najpierw niskie częstotliwości 4-6 Hz, które ułatwiają łagodzenia bólu, a później na zmianę z częstotliwościami „gojącymi”, czyli 25-50 Hz.