Wskazania

Jak leczyć zapalenie stawów

Charakterystyka zapalenia stawów: Program został stworzony z myślą o osobach cierpiących na zapalenie stawów i poszukujących skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Aplikacje magnetoterapii wykorzystują częstotliwości przeciwbólowe i wazodylatacyjne, a dzięki temu usprawniają dostarczanie utlenowanej krwi i substancji odżywczych do stawów oraz odprowadzanie metabolitów z ich tkanek. Pozwala to na tworzenie lepszych warunków dla procesów gojenia, regeneracji i łagodzenia bólu.

Cel aplikacji magnetoterapii

Za cel aplikacji magnetoterapii uważa się łagodzenie stanów zapalnych, obrzęków, bólu, a także poprawę ruchomości zajętych stawów.

Opis zapalenia stawów

Zapaleniem stawów nazywamy stany zapalne różnego pochodzenia z wyraźnym czynnikiem immunologicznym (reumatoidalne zapalenie) lub stany zapalne, które towarzyszą innym schorzeniom np. dnie moczowej, łuszczycy, itp. Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Bechterewa i łuszczycowe zapalenie stawów to najczęstsze choroby reumatyczne zajmujące stawy. Nie została określona jednoznaczna przyczyna choroby, natomiast za główny szkodliwy mechanizm uważa się przewlekłe, niezakaźne zapalenie wewnątrzstawowe, proces autoimmunologiczny, w przypadku którego układ odpornościowy atakuje oraz niszczy własne tkanki. Objawy to: wrażliwość w dotyku, obrzęk, uczucie gorąca, bolesność i zmniejszona funkcjonalność. Z czasem zapalenie przeradza się w destrukcję i zniekształcenie stawu.

Reumatoidalne zapalenie stawu jest ogólnoukładową przewlekłą zapalną chorobą tkanki łącznej, charakteryzującą się zapaleniem struktur stawowych, niszczeniem chrząstki, powstaniem tkanki ziarninowej, poluźnieniem więzadeł lub bliznowaceniem. Ciężkie przypadki mogą doprowadzić do zmian patologicznych także na innych narządach. Na tę chorobę zapadają częściej kobiety w średnim wieku.

Dolegliwościami towarzyszącymi schorzeniu najczęściej są: uczucie sztywności porannej, bolesność obrzęk drobnych stawów rąk lub innych stawów. Zwykle zapalenie obejmuje małe stawy ręki, nadgarstka i kostki, ale również biodra i kolana.

W czasie stosowania terapii istotna jest zmiana środowiska życia i trybu życia, ale także rehabilitacja, jak i podjęcie leczenia sanatoryjnego oraz przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dzięki podjęciu leczenia możliwe jest spowolnienie procesów chorobowych.

 

Aplikacje magnetoterapii

Dodatkowa metodą leczenia zapalenia stawów jest magnetoterapia. Aby była skuteczna, należy stosować aplikacje 2-3 razy dziennie, wykorzystując w tym celu solenoid i składany płaski aplikator na duże stawy oraz mały, dyskowy aplikator na małe stawy.