Wskazania

Złamania

Charakterystyka programu “złamania”: Program jest aplikowany w przypadku złamań, a także uszkodzeń kości oraz chrząstek. Aplikacji należy dokonać jak najszybciej po powstaniu uszkodzenia oraz po zaopatrzeniu chirurgicznym.

Cel aplikacji magnetoterapii

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości ma wpływ nie tylko na tkanki miękkie, ale również na tkankę kostną oraz na chrząstkę. Do tego wpływa na przyspieszenie gojenia, jak i przyspiesza powstawanie nowych tkanek oraz odnowę uszkodzonych.

Wykorzystanie magnetoterapii

Dzięki wykorzystaniu magnetoterapii można wesprzeć przemianę materii oraz mikrokrążenie utlenowanej krwi, dzięki czemu metabolity są szybko usuwane i następuje stymulacja procesów gojenia. Potwierdzone zostało działanie magnetoterapii na przyspieszenie gojenia i regeneracji kości i tkanek i efekt ten jest łączony z niespecyficznym podrażnianiem błony cytoplazmatycznej. Wówczas mamy do czynienia z aktywacją łańcucha metabolicznego (jego kluczowy punkt to zmiana w liczbie cyklicznych nukleotydów. Gdy zaczynają się goić kości, dochodzi do aktywacji osteoklastów.

Najważniejszymi zaletami magnetoterapii są: przyspieszenie procesu gojenia, aktywacja tworzenia nowych tkanek, budowa ości, mineralizacja. Oprócz tego zastosowanie terapii podnosi czułość na parathormon. Z takich też powodów wykorzystuje się aplikacje do przyspieszenia gojenia złamania, gojenia się stawów rzekomych, a także wzmocnienia rozluźnionych i bolesnych endoprotez. Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości powoduje wzrost poziomu proteoglikanów. Według Chvojky chrząstka powoduje podniesienie aktywności nawet o 22%, a to ma pozytywny wpływ na gojenie oraz regenerację złamań, które mogą być trudne w leczeniu. Efekt przyspieszenia gojenia złamań został udowodniony nie tylko dla kości, ale też dla tkanek miękkich.

Aplikacje magnetoterapii

Magnetoterapia jest stosowana miejscowo na tę część ciała, w której mają być przyspieszone procesy. Należy z niej korzystać przez wiele godzin w długim okresie czasu.