Pole magnetyczne na chorobę niedokrwienną kończyn
Wstecz
Schorzenie to charakteryzuje się uszkodzeniem naczyń krwionośnych w kończynach, którego powodem może być np. przebyta miażdżyca. Schorzenie powoduje powstawanie niedostatecznego poziom tlenu i wartości odżywczych, dostarczanych do pracujących mięśni oraz tkanek (w tym przypadku mowa o chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych). W wyniku tej sytuacji powstaje cały szereg zmian troficznych (rany, owrzodzenia, zmiany koloru skóry), mogących prowadzić do amputacji kończyny. Do profilaktyki tego rodzaju schorzeń, u pacjentów z grup ryzyka, przeznaczone są programy wazodylatacyjne, gojące i stymulujące. Programy te są też częścią kompleksowego leczenia wszystkich chorób niedokrwiennych.
Czy magnetoterapia pomoże na niedokrwienie kończyn?
Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag ma działanie wazodylatacyjnie na naczynia włosowate i przedwłosowate. Zabieg wpływa na poprawę mikrocyrkulacji utlenowanej krwi i substancji odżywczych w eksponowanej tkance, a to pozwala na stworzenie miejscowo lepszych warunków metabolicznych, które przyspieszają proces regeneracji tkanek.
Jak leczyć niedokrwienie kończyn? - jak magnetoterapia pomoże na niedokrwienie kończyn?
Najczęstszą przyczyną zamknięcia lub zwężenia tętnic w chorobie niedokrwiennej kończyn jest miażdżyca (stwardnienie tętnic), choroba Bürgera, zakrzep (skrzeplina krwi) oraz zwężenie tętnic na skutek uszkodzenia nerwów układu nerwowego autonomicznego, regulujących światło naczynia. Palenie, nieodpowiednia aktywność fizyczna, starszy wiek, stresy psychiczne, otyłość, hipercholesterolemia, nadciśnienie, cukrzyca, to główne czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej kończyn dolnych. Schorzenie wymaga wykonania specjalistycznych badań naczyń i rozpoczęcia leczenia, zgodnego ze stadium i miejscem występowania choroby.
Ponadto należy wyeliminować czynniki ryzyka oraz postawić na odpowiednie ćwiczenia, leczenie we właściwym czasie drobnych zranień, leczenie antykoagulacyjne leczenie wazodylatacyjne, angioplastykę i embolektomię do amputacji chorej kończyny. Znacznie rzadziej można się spotkać z chorobą niedokrwienną kończyn górnych niż dolnych Typ choroby niedokrwiennej kończyn górnych warunkuje zazwyczaj miażdżyca. O nieprawidłowym ukrwieniu świadczą napady skurczów naczyniowych, wywołane przez schorzenie splotu ramiennego, w przypadku chorób naczyń obwodowych oraz w innych stanach, gdy zaburzenia ukrwienia kończyn górnych mogą być sygnałem innego poważniejszego schorzenia.
Jak stosować magnetoterapię na niedokrwienie kończyn?
Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag, w wypadku choroby niedokrwiennej kończyn jest uzupełnieniem leczenia skojarzonego, które ma wyraźne działanie wazodylatacyjne na naczynia włosowate i przedwłosowate. Metoda ta wpływa na poprawę mikrocyrkulacji utlenowanej krwi i substancji odżywczych w eksponowanej tkance i dzięki temu stwarza lepsze warunki metaboliczne, które sprzyjają regeneracji tkanki. Należy aplikować programy spazmolityczne i wazodylatacyjne w zakresie 2-25 Hz. Zależnie od potrzeb warto zastosować kombinację częstotliwości 10-50 Hz na chory obszar całego splotu ramiennego. Do aplikacji stosuje się specjalny aplikator na ramię lub aplikator płaski np. w przypadku kończyn górnych.