Pole magnetyczne na wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie)
Wstecz
Wysokie ciśnienie tętnicze (zwane potocznie nadciśnieniem) jest chorobą cywilizacyjną, która może mieć wpływ na wiele innych zaburzeń zdrowotnych. Za przyczynę schorzenia uważa się połączenie różnych wpływów wewnętrznych i zewnętrznych. W Czechach odnotowano aż 1 milion chorych na nadciśnienie. Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne.
Ta pierwsza przypadłość dotyczy 90-95% wszystkich chorych na nadciśnienie. Nie da się jednoznacznie określić przyczyny tej odmiany choroby, bowiem składa się na nią wiele czynników. Najczęściej są to predyspozycje genetyczne (aż 70% przypadków). Innymi czynnikami ryzyka są wiek, płeć, spożywanie niezdrowych i tłustych potraw, nadmierne spożycie soli, palenie papierosów, otyłość, brak ruchu oraz stres.
Na nadciśnienie wtórne cierpią zazwyczaj młodzi ludzie (dotyczy to 5-10% chorych). Do głównych przyczyn tej przypadłości należą zaburzenia hormonalne, ciąża, choroby nerek i nadnerczy. Nadciśnienie prowadzi do rozwoju miażdżycy, niewydolności serca, uszkodzenia nerek, zawałów mięśnia sercowego oraz udarów naczyniowych. Aby zastosować właściwe leczenie, należy poznać rodzaj i przyczynę choroby. W zależności od diagnozy zaleca się leczenie farmakologiczne i zachowawcze.
W tym czasie istotnym krokiem jest redukcja nałogów pacjenta takich, jak picie alkoholu oraz palenie, ważna jest także odpowiednia dawka ruchu, zmiana nawyków żywieniowych oraz redukcja masy ciała w przypadku otyłości. Zgodnie z zaleceniami lekarza, należy podjąć leczenie farmakologiczne choroby podstawowej. W ramach profilaktyki warto wdrożyć odpowiednią dawkę ruchu, ćwiczenia aerobowe oraz regularne chodzenie
Czy magnetoterapia pomoże na wysoekie ciśnienie tętnicze?
Częścią kompleksowej terapii, w przypadku wysokiego ciśnienia, może być również stosowanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Metoda ta wykorzystuje głównie efekt wazodylatacyjny i ogólne działanie gojąco-regeneracyjne. Ogólna harmonizacja układu krążenia uzyskiwana dzięki aplikacjom, wspomaga obniżenie ciśnienia krwi.
Stosowanie magnetoterapii na nadciśnienie
Podczas leczenia należy aplikować programy w zakresie częstotliwości 2-25 Hz, dzięki czemu dojdzie do działania zarówno spazmolitycznego, jak i wazodylatacyjnego oraz gojącego. Na początku zalecane jest stosowanie aplikacji na kończyny dolne przez ok 2 tygodnie, co pozwala przystosować układ do zmiany, a w dalszej kolejności należy stosować aplikacje na plecy, bądź klatkę piersiową przy pomocy płaskiego aplikatora.