Zanik nerwu wzrokowego, ślepota zmierzchowa
Wstecz
Ślepota zmierzchowa jest szczególnym zaburzenie, które wynika z anomalii, pojawiających się w siatkówce oka. Patogeneza ślepoty nocnej opiera się na tym, że pacjent zaczyna bardzo źle widzieć o zmierzchu lub w niepełnej ciemności. Powoduje to często niepokój i dezorientację przestrzenną. Ponadto, osoba, cierpiąca na tego typu zaburzenie, ma zmniejszoną wrażliwość na światło, jak i zawężone pola widzenia. Wrodzona ślepota zmierzchowa charakteryzuje się stopniowym pogorszeniem widzenia.
Uważa się, że jest to nie tylko niezależna jednostka chorobowa, ale także objaw niektórych schorzeń narządu wzroku. W przypadku, gdy ślepota nocna nie jest wrodzoną patologią, zwykle dotyka ludzi w starszym wieku. Zazwyczaj pojawia się w przypadku, gdy dana osoba nie spożywa wystarczającej ilości pokarmów, bogatych w witaminę A. Czasami choroba ta, jest spowodowana przez niektóre, współistniejące z nią dolegliwości - niedokrwistość o różnej etiologii, niewydolność wątroby, bardzo duże osłabienie organizmu. Istnieją leki, które mogą powodować czasową ślepotę nocną – np. chinina. Wrodzona ślepota nocna występuje we wczesnym dzieciństwie. Zwykle jej przyczyną jest obciążenie genetyczne lub wady wrodzone.
Nabyty zanik nerwu wzrokowego może być spowodowany jaskrą, zwyrodnieniem siatkówki, krótkowzrocznością lub też kataraktą. Diagnoza opiera się na badaniu okulistycznym, przy pomocy elektroretinografii lub optycznej tomografii koherencyjnej. Leczenie ślepoty zmierzchowej polega na stosowaniu diety bogatej w witaminy A, B2, E i PP. Ordynowane leki, służące do regeneracji siatkówki. W przypadku zaawansowanych stadiów choroby, konieczna jest interwencja chirurgiczna, przy pomocy lasera. Warto także, skorzystać z medycyny niekonwencjonalnej i zastosować magnetoterapię, w postaci serii zabiegów, wykonywanych przy pomocy urządzenia firmy BIOMAG.
Wykorzystanie magnetoterapii
W tych przypadkach w leczeniu uzupełniającym i podtrzymującym można wykorzystać działanie wazodylatacyjne pulsacyjnej magnetoterapii o niskiej częstotliwości na naczynia włosowate i przedwłosowate, co prowadzi do poprawy mikrokrążenia utlenowanej krwi i podaży składników odżywczych. Zwiększony obrót metaboliczny i działanie przeciwzapalne łagodzi przebieg zaniku nerwu wzrokowego i korzystnie wpływa również na zaburzenia funkcji pręcików siatkówki w ślepocie zmierzchowej. Aplikacja magnetoterapii na zanik nerwu wzrokowego – ślepotę zmierzchową: programy wazodylatacyjne 2–25 i 36–44 Hz za pomocą aplikatora solenoid.