Pole magnetyczne na zapalenie zatok
Wstecz
Zapalenie zatok najczęściej wywołane zostaje przez zakażenie bakteryjne, jednak schorzenie to często poprzedza również infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Badanie otolaryngologiczne pozwala stwierdzić zmiany chorobowe w obrębie zatok przynosowych, szczękowych, sitowych, zatok czołowych i klinowych. Przy infekcjach zmiany chorobowe są zazwyczaj przejściowe i ich ustąpienie może mieć miejsce nawet, jeśli nie będzie zastosowane specyficzne leczenie. Zapaleniu zatok może towarzyszyć ból w obszarze zatok czołowych i nosowych oraz wysięk z nosa. W przypadku zakażenia bakteryjnego zaleca się leczenie celowe z udziałem antybiotyków
Skuteczne zastosowanie magnetoterapii
Aplikacje magnetoterapii pulsacyjnej, o niskich częstotliwościach marki Biomag, w przypadku zapalenia zatok, powinny być stosowane już na samym początku choroby, w celu udrożnienia przewodu Eustachiusza z powodu obrzęku śluzówek. Jeśli konieczne jest celowe leczenie otolaryngologiczne, podczas zapalenia nosogardzieli i zatok, wówczas aplikacje magnetoterapii należy rozpocząć jak najszybciej i zastosować pozostałe leczenie celowe, łącznie z antybiotykoterapią. Celem magnetoterapii jest osiągnięcie działania przeciwobrzękowego, stymulującego regenerację nabłonka oraz poprawiającego efekt terapii antybiotykowej. Terapia może być także stosowana profilaktycznie. W przypadku wystąpienia kataru siennego magnetoterapia ma za zadanie zmniejszyć ilość wydzieliny wodnistej oraz doprowadzić do wyraźnej poprawy klinicznej.
Jak stosować magnetoterapię?
W leczeniu zapalenia zatok zaleca się programy w zakresie częstotliwości 2-25 Hz, stosowane miejscowo na zatoki i gardło, najlepiej z uzyciem do tego celu solenoidu albo aplikatora miejscowego.