Zwyrodnienie stawów (artroza)
Wstecz
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wynikiem zużycia stawów pod wpływem nadmiernego obciążenia. Do jej powstania przyczynia się wiek, predyspozycje genetyczne, płeć, nadwaga i nadmierne obciążanie, zwłaszcza u aktywnych sportowców. Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza postać artrozy upośledzająca wszystkie swobodnie poruszające się stawy ruchome – małe (stawy nadgarstka, rąk i nóg), duże (staw biodrowy, kolanowy). Zajmuje stawy pojedynczo lub więcej stawów na raz. Jej objawami są bóle stawów, bolesność podczas zwiększonego wysiłku i po wysiłku.
Zapalenie stawu może być powikłane zesztywnieniem, a nawet unieruchomieniem stawu, zapaleniem ścięgien i torebki stawowej, osłabieniem mięśni i zanikiem. Zapalne choroby stawów można z praktycznego punktu widzenia podzielić na zakaźne i niezakaźne. Do niezakaźnych należy dna moczanowa, łuszczycowe zapalenie stawów, nadżerkowe zapalenie stawów w podwyższonej funkcji przytarczyc. Niezakaźne podłoże zapalenia stawów często ma charakter procesu autoimmunologicznego jak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, gdzie nie jest znana dokładna przyczyna powstania. Różni się od reumatologicznego zapalenia stawów, które powstaje jako część tzw. sterylnych następstw po zakażeniu bakteryjnym paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A.
Zakaźne zapalenia stawów stanowią zapalenia bakteryjne spowodowane np. przez paciorkowce, krętki boreliozy, infekcje wirusowe (wirus herpes, wirus EB, wirus zapalenia, wątroby typu B, arbowirusy). Infekcja zostaje przeniesiona do stawu bądź w przypadku otwartej rany stawu, leczenia chirurgicznego bądź może trafić tam z krwią z innego ogniska zapalnego w organizmie. Jest to jedno z podstawowych wskazań do zastosowania magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości. Zaletą jest jej działanie analgetyczne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i gojące. W schorzeniach przewlekłych magnetoterapia wspomaga poprawę ruchomości i hamuje dalsze uszkodzenie stawów oraz przynosi ogólną ulgę od bólu.
Zwyrodnienia stawów - Wykorzystanie magnetoterapii Biomag. Jak leczyć zwyrodnienia stawów?
Program „zwyrodnienie stawów” łączy działanie przeciwbólowe z zakresami programu medical. Posiada silniejsze działanie przeciwbólowe i zachowuje frekwencje prowadzące do wazodylatacji i poprawy mikrokrążenia. Aplikacje prowadzą do stopniowej stymulacji gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek przy jednoczesnym łagodzeniu bólu. W trybie klinicznym dodaliśmy częstotliwości do 50 Hz w celu mocniejszej stymulacji procesów gojenia. Korzystamy z niego, by wpłynąć na stany bólowe w degeneracyjnych zmianach w stawach. Zmiany degeneracyjne w zwyrodnieniu stawów początkowo uszkadzają chrząstkę stawową, w następstwie czego na uszkodzonych obrzeżach dotkniętego stawu tworzą się wyrostki. Wtórnie mogą zostać uszkodzone również więzadła i tkanki miękkie wokół stawu. Uszkodzenie prowadzi do zniekształcenia stawów, ograniczenia ruchomości i bólu. Choroba najczęściej atakuje kolana, biodra i stawy ramienne. Do rozwoju choroby przyczynia się starzenie się, wrodzone zmiany stawów, zmiany pourazowe, przeciążenia, wpływy metaboliczne itp.
Jak stosować magnetoterapię w leczeniu zwyrodnienia stawów?
W pierwszej kolejności łagodzimy ból, stosując niskie częstotliwości 4-6 Hz, a po złagodzeniu bólu wprowadzamy programy regeneracyjne 25-50 Hz. Odpowiedni aplikator należy wybrać w zależności od lokalizacji schorzenia. Najcześciej stosujemy programy numer 1. Program ten stosujemy minimum 2 razy dziennie. Po uśmierzeniu bólu stosujemy programy 5 oraz 10 w odstępach tygodniowych.
Jak „stosować” Biomag w leczeniu zwyrodnień stawów?
Leczenie pulscyjną terapią Biomag polega na podaniu impulsów elektormagnetycznych bolące stawy (całe ciało).
W przypadku leczenia stawów stosujemy niskie, średni i wysoki zakres częstotliwości.
Zalecane aplikatory to Al115 3D Combi oraz Al16 Lum (punktowy wraz ze światełm spolaryzowanym) oraz najsilniejszy aplikator AL21
Zalecane programy to: Program 1, który trwa 60 minut i stosujemy go 2-3 razy dziennie po zlikwidowaniu bólu stosujemy zamienie programy numer 5 oraz 10.