Pole magnetyczne wykorzystywane jest magnetoterapii, jednej z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod terapeutycznych w rehabilitacji. W technice tej wykorzystuje się lecznicze właściwości pola magnetycznego, którego zadaniem jest przeniknięcie do tkanek zmienionych chorobowo i zmobilizowanie ich do procesu regeneracji. Całość możliwa jest dzięki posługiwaniu się specjalnym urządzeniem, nazywanym magnetronik. Magnetoterapia, przede wszystkim, pomaga w zredukowaniu stanów zapalnych, bólu, a także przyspiesza gojenie i usuwa obrzęki. Kto może korzystać z magnetoterapii i jakie są jej zalety?

Pole magnetyczne w magnetoterapii

Na początek warto wyjaśnić czym jest pole magnetyczne i skąd bierze się jego dobry wpływ na zdrowie człowieka. Takie pole magnetyczne wykorzystywane w fizykoterapii to energia wytwarzana poprzez działanie magnesów i odpowiednich urządzeń. Pulsujące pole magnetyczne tworzy energię elektromagnetyczną, która przenika przez struktury i uruchamia procesy fizjologiczne. Leczenie z wykorzystaniem pola magnetycznego ma bardzo dużo zalet, a należy do nich, przede wszystkim, wcześniej wspomniana przenikalność i możliwość docierania do chorobowo zmienionych tkanek.

W naszym kraju, do przeprowadzania zabiegów stosuje się najczęściej pole magnetyczne o charakterze impulsowym, które nie przekracza częstotliwości 60 Hz. Co ciekawe, takie impulsy mogą mieć różne kształty, a najczęściej są to sinusoidy, trójkąty i prostokąty. Te prostokątne wykorzystuje się w przypadku chorób struktur kostnych. Sinusoidy przeznaczone są dla dysfunkcji mięśni i układu nerwowego. Trójkąty natomiast sprawdzają się w przypadku elementów ścięgnistych, więzadłowych i chrząstek stawowych. Dzięki takiej różnorodności możliwe jest działanie polem magnetycznym w różnych stanach chorobowych.

Jakie są wskazania do magnetoterapii?

Na zabieg magnetoterapii mogą być skierowane osoby borykające się z różnymi schorzeniami. Dzięki braku działania termicznego i wzrostu temperatury podczas wykonywania zabiegu, pole magnetyczne może być stosowane w odmiennych okresach procesów chorobowych.

Magnetoterapię stosuje się najczęściej w przypadku:

 • osteoporozy
 • zwichnięcia, skręcenia, złamania i innych urazów
 • rozrostu prostaty
 • migreny
 • rekonwalescencji po niektórych operacjach
 • astmy i zapalenia zatok,

a nawet wrzodów żołądka, czy niepłodności. Jak widać, możliwości wykorzystania magnetoterapii są bardzo szerokie, dlatego też terapia ta cieszy się tak ogromną popularnością.

Warto wspomnieć, że magnetoterapia nie wymaga wykonywania jakichkolwiek przygotowań przed przeprowadzeniem zabiegu. Pole magnetyczne wykorzystywane w tej metodzie bez problemu przenika przez bandaże, czy ubrania, a co więcej jest bezpieczna dla stentów oraz metalowych implantów. Należy jednak na czas zabiegu usunąć takie przedmioty, jak zegarki, aparaty słuchowe, telefony komórkowe i karty płatnicze. W większości przypadków magnetoterapia przeprowadzana jest w pozycji leżącej, za pomocą solenoidu, czyli przesuwalnej obręczy bezdotykowo transmitującej pole magnetyczne. Cały zabieg trwa około kilkunastu minut. Jedyne co może odczuwać pacjent, to ciepło i delikatne mrowienie w miejscu przeprowadzania zabiegu.

Jeśli impulsy zostaną odpowiednio dobrane, a metoda dopasowana do choroby, pole magnetyczne nie będzie szkodliwe dla pacjenta. Zabiegi magnetoterapii mogą być wykonywane również u dzieci, ponieważ taki typ rehabilitacji nie wykazuje właściwie żadnych skutków ubocznych.

Magnetoterapia – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Magnetoterapia, jak właściwie każda metoda rehabilitacji, pomimo tego, że jest zabiegiem bezpiecznym, ma również pewne przeciwwskazania. Należą do nich, między innymi:

 • ciąża
 • choroby zakaźne
 • implanty elektroniczne
 • krwawienia
 • infekcje
 • schorzenia układu sercowo-naczyniowego

Jakie efekty zapewnia magnetoterapia?

Odpowiednio przeprowadzony zabieg magnetoterapii niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta. Metoda ta usprawnia metabolizm, przyspiesza gojenie ran i skraca okres regeneracji organizmu. W przypadku złamań kości i osteoporozy wspomaga proces osteogenezy, czyli tworzenia się kości. Energia wykorzystywana w zabiegu redukuje krwiaki, zmniejsza opuchliznę, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Skutki uboczne w przypadku magnetoterapii zdarzają się rzadko, jednak jak w przypadku każdej metody leczniczej, musimy się liczyć z ich pojawieniem. Pole magnetyczne może spowodować bezsenność, chwilowe zaburzenia ostrości widzenia, a także spadki ciśnienia tętniczego. Jednak odsetek pacjentów skarżących się na te skutki uboczne jest bardzo znikomy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny post

Magnetoterapia, czyli zastosowanie pola magnetycznego niskiej częstotliwości w medycynie

śr. cze 30 , 2021
Magnetoterapia to, inaczej mówiąc, terapia stałymi magnesami lub zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. W ostatnich czasach łatwo zauważyć znaczny rozwój oraz rosnącą popularność terapeutycznego […]