Ultradźwięki to jedna z popularnych metod terapeutycznych, do której wykorzystuje się fale mechaniczne podłużne. Terapia ta jest bezbolesna, nie powoduje dyskomfortu, a może pomóc z usunięciu niektórych dolegliwości, gdy tylko zabiegi są przeprowadzane regularnie, w odpowiedni sposób. Kiedy i dlaczego powinno się stosować tę metodę?

Terapia ultradźwiękami – na czym polega?

Jak już wiemy, w metodzie tej wykorzystuje się fale. Są to fale akustyczne, które charakteryzuje wysoka częstotliwość drgań, znacznie wyższa niż zakres słyszalności ludzkiego ucha. Podłużne fale mechaniczne powstają w wyniku pojawienia się drgania i przenoszenia go z jednej cząsteczki na drugą. W ten właśnie sposób otrzymujemy mikromasaż tkanek. Dodatkowo, pojawia się również efekt cieplny, który wywołuje dyfuzję w przestrzeniach międzykomórkowych oraz wewnątrz samych komórek. Do pozytywnych rezultatów działania ultradźwięków możemy zaliczyć poprawienie ukrwienia i nasilenie procesów utleniania.

Terapia ultradźwiękami ma wiele właściwości, a dzięki działaniu wielopłaszczyznowemu, przynosi pacjentom ulgę.

Wskazaniami do zastosowania tej metody są:

 • stany pourazowe,
 • choroby reumatyczne,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa,
 • ostroga piętowa,
 • obrzęki o charakterze limfatycznym.

Korzystanie z terapii ultradźwiękami zmniejsza, przede wszystkim, dolegliwości bólowe, a także działa przeciwzapalnie. Sprawdza się również u sportowców, którzy chcą zadziałać rozluźniająco na swoje mięśnie.

Magnetoterapia – alternatywa o bogatszym zastosowaniu

Równie popularną metodą wykorzystywaną w rehabilitacji, jest niewątpliwie magnetoterapia, używana w wielu działach współczesnej medycyny. Pole magnetyczne, wykorzystywane w tej terapii, ma zdolność przenikania ludzkiego ciała, dzięki czemu z łatwością trafia do każdej komórki organizmu. Tym samym ułatwia docieranie do nich tlenu i substancji odżywczych. Co więcej, pole magnetyczne znacznie przyspiesza rozwój tkanki łącznej oraz wytwarzanie blizny kostnej. Ma ono działanie nie tylko przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Zabieg magnetoterapii

Zabieg magnetoterapii jest prosty, krótki i całkowicie bezbolesny. Nie wymaga również specjalnego przygotowania. Wystarczy zdjąć metalowe przedmioty takie, jak pasek, czy biżuteria. Warto, na czas przeprowadzania zabiegu, wyłączyć telefon komórkowy lub zostawić go w innym pomieszczeniu. Co więcej, dzięki rozwojowi współczesnej medycyny i technologii, zabieg magnetoterapii można już przeprowadzać samodzielnie, we własnym domu, wykorzystując do tego specjalne urządzenie.

Zabieg magnetoterapii można wykonywać przez ubranie, a nawet przez opatrunki, w tym opatrunek gipsowy. Tę część ciała, która wymaga leczenia, umieszcza się w specjalnej cewce, podczas gdy pacjent jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Standardowa terapia to 10 zabiegów, które trwają od 10 do 20 minut. Przy czym sugerowany czas trwania zabiegu powinien wynosić 20 minut lub dłużej, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. Natężenie i dawki pola magnetycznego dobierane są indywidualnie, do potrzeb każdego pacjenta.

Magnetoterapia – jakich efektów możemy się spodziewać?

Do podstawowych efektów działania magnetoterapii zaliczamy:

 • silne działanie przeciwbólowe – np. ból kręgosłupa, artretyzm, reumatyzm, lumbago,
 • wzmocnienie układu odpornościowego –np. infekcje, zakażenia,
 • zmniejszanie obrzęków – ból stóp, żylaki, obrzęk limfatyczny po mastektomii,
 • przyspieszenie procesu gojenia –  stopa cukrzycowa,
 • poprawę ukrwienia – uelastycznia naczynia krwionośne, miażdżyca,
 • działanie przeciwzapalne – szybka regeneracja organizmu,
 • przyspieszone leczenie złamań – przyspiesza proces tworzenia zrostów kostnych,
 • redukcję napięcia mięśniowego – choroba Parkinsona, udar, przewlekły stres, bezsenność,
 • regenerację tkanki nerwowej – polineuropatia, porażenie nerwu trójdzielnego,
 • detoksykację organizmu – przyspieszenie procesów metabolicznych.

Mówiąc ogólnie, pole magnetyczne ma ogromny wpływ na normalizację spoczynkowego potencjału błony komórkowej. To zaś działa na poprawę dynamiki jonów, które przez ową błonę przechodzą. Idąc dalej, pole magnetyczne zwiększa zdolność komórek do wykorzystywania tlenu i wpływa na energetyczne przemiany w organizmie.

Jak widać, terapia polem magnetycznym ma bardzo szerokie możliwości i spektrum zastosowań. Dlatego też, jest to leczenie bardzo chętnie wykorzystywane w medycynie i rehabilitacji. Co ciekawe, może również poprawiać komfort życia w przypadku chorób przewlekłych. Magnetoterapia nie ma właściwie skutków ubocznych, może być to jedynie bardzo delikatny dyskomfort podczas przeprowadzania zabiegu lub zaraz po nim. Leczenie polem magnetycznym to również bardzo krótka lista przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny post

Maty do magnetoterapii i materace magnetyczne – co jest dostępne na rynku?

wt. lip 27 , 2021
Maty do magnetoterapii i materace magnetyczne – co jest dostępne na rynku? Ponad 30 lat pracy nad rozwojem magnetoterapii oraz liczne badania kliniczne potwierdzające skuteczność […]