Zanim zaczniemy rozważać, czy terapia polem magnetycznym może być szkodliwa dla niektórych pacjentów, warto powiedzieć czym dokładnie jest to leczenie, kiedy może być stosowane, a także, jakie są przeciwskazania. Magneterapia to zabieg, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, a dzięki rozwojowi technologii – można go przeprowadzać również w domowym zaciszu.

Magnetoterapia – na czym polega?

Magnetoterapia to leczenie z wykorzystaniem pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Organizm człowieka, a dokładnie jego część ze schorzeniem, poddawane jest działaniu tego pola, w celu przemieszczenia jonów i wytworzeniu hiperpolaryzacji, czyli nadmiernej polaryzacji błony komórkowej. Pole magnetyczne ma bardzo dużą przenikliwość, dzięki czemu dociera do głęboko położonych tkanek. W wyniku tego działania wzmacnia się przemiana materii w organizmie człowieka.

Sposób przeprowadzania zabiegu magnetoterapii zawsze dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb i stanu pacjenta. Specjalista powinien w odpowiedni sposób dobrać dawki, natężenie oraz częstotliwość wykorzystywanego pola magnetycznego. Terapia składa się zazwyczaj z 10 sesji, a każda z nich trwa od 20 do 45 minut. Leczenie może być przeprowadzane przez ubranie, a nawet opatrunki, w tym również opatrunki gipsowe, co niweluje ograniczenia przy urazach ortopedycznych. Ważnym jest, aby do sesji terapeutycznej zdjąć przedmioty metalowe takie, jak biżuteria, czy pasek, a pobliżu nie znajdowały się urządzenia elektroniczne, na przykład telefony komórkowe.

Magnetoterapia – jakie są wskazania do zabiegu?

Magnetoterapia jest tak popularnym zabiegiem terapeutycznym, ponieważ ma zastosowanie w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Pozwala, przede wszystkim, na szybszą regenerację i powrót do zdrowia w komfortowy sposób. Działanie polem magnetycznym polecane jest pacjentom borykającym się z chorobami neurologicznymi, układu krążenia, przewodu pokarmowego, owrzodzeniami, czy urazami ortopedycznymi. Co więcej, sprawdza się w przypadku zwyrodnień stawów, osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, ubytków kości, czy zaników mięśni. Kobiety mogą wykorzystać leczenie polem magnetycznym, gdy chorują na zapalenie jajników.

Czy leczenie polem magnetycznym ma przeciwskazania?

Magnetoterapia, jak większość przeprowadzanych w medycynie zabiegów terapeutycznych, ma również przeciwskazania i w niektórych przypadkach nie powinna być ona wykonywana. U kobiet jest to, przede wszystkim, czas ciąży, a także okres menstruacji. Terapia nie może być stosowany u osób młodych cierpiących na cukrzycę, a także u pacjentów onkologicznych. Innymi ograniczeniami są: ostra niewydolność wieńcowa, nadczynność tarczycy, rozrusznik serca, gruźlica, choroby przewodu pokarmowego z pojawiającym się krwawieniem, padaczka, czy przeprowadzone wcześniej przeszczepy narządów.

Dlatego też, niezwykle istotnym jest, aby przed rozpoczęciem leczenia, nawet we własnym domu, udać się na konsultację lekarską. Nieodpowiednio dobrany zabieg i przeprowadzony przy niektórych chorobach, czy schorzeniach, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wszystkie osoby, które nie są pewne zastosowania tej terapii, powinny wykonywać ją pod okiem specjalisty, na przykład fizjoterapeuty.

Magnetoterapia – czy ma skutki uboczne?

To, co jest niewątpliwie największą zaletą magnetoterapii, obok szerokiego zastosowania, to brak skutków ubocznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu niskich wartości pola magnetycznego, w odpowiednio dobranych dawkach. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort polegający na zaburzeniu ostrości widzenia, bezsenności, spadkach ciśnienia tętniczego, rozdrażnieniu, czy kłopotach z koncentracją. Badania wskazują jednakże, że dolegliwości te pojawiają się u znikomej ilości pacjentów. Warto również wspomnieć, że leczenie polem magnetycznym nie ma ograniczeń wiekowych i może być stosowane zarówno u młodych, jak i dojrzałych osób. Aby uniknąć jakichkolwiek negatywnych skutków magnetoterapii, dawkę leczenia należy zawsze skonsultować ze specjalistą, a samo zastosowanie terapii – z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny post

Czym jest terapia ultradźwiękami?

śr. lip 21 , 2021
Ultradźwięki to jedna z popularnych metod terapeutycznych, do której wykorzystuje się fale mechaniczne podłużne. Terapia ta jest bezbolesna, nie powoduje dyskomfortu, a może pomóc z […]