Magnetoterapia to, inaczej mówiąc, terapia stałymi magnesami lub zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. W ostatnich czasach łatwo zauważyć znaczny rozwój oraz rosnącą popularność terapeutycznego zastosowania pól magnetycznych. Wpływa na to wiele czynników, ale do najważniejszych możemy zaliczyć niewielką liczbę przeciwskazań do zabiegu oraz brak jego działań ubocznych. Skuteczność pola magnetycznego jako metody samodzielnej i wspomagającej w terapiach terapeutycznych została potwierdzona w wielu pracach klinicznych.

W magnetoterapii stosuje się dwa rodzaje pola magnetycznego: stałe i zmienne. Jednak najważniejszym jest to, aby wszelkie tego typu metody lecznicze posiadały podstawy naukowe, a ich zastosowanie zawsze spełniało kryteria opartej na faktach medycyny. Wykorzystanie stałego oraz zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości ma na celu wywołanie konkretnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, a tym samym osiągnięcie pobudzenia, stymulacji i efektów fizjologicznych, co w konsekwencji daje nam poprawę oraz utrzymanie zdrowia.

Magnetoterapia a magnetostymulacja

Rozważając metody terapeutyczne dostępne obecnie w medycynie, warto rozróżnić dwa typy terapii: magnetoretapię i magnetostymulację. Magnetoterapia polega na wykorzystaniu pola magnetycznego o wyższej wartości indukcji magnetycznej, czyli większej sile działania. To właśnie te parametry odróżniają ją od magnetostumulacji, w której używane jest pole o mniejszej intensywności.  Jak sama nazwa wskazuje magnetostymulacja  stymuluje a magnetoterapia to terapia magnetyczna, która nie tylko stymuluje, ale także regeneruje, detoksykuje i usprawnia organizm do samoleczenia.

Magnatoterapia ma swoje ogromne zastosowanie, między innymi, w gojeniu ran i zrostów kostnych, a także ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Magnetoterapia ze względu na swoją siłę działania przechodzi przez skórę, układ krążenia, mięśnie, oraz układ kostno -stawowy co daje ogromne korzyści ze względu na kompleksowe działania. Zadaniem magnetostymulacji natomiast jest poprawa i normalizacja funkcjonowania organizmu, na przykład w ogólnym osłabieniu spowodowanym stanami chorobowymi, czy wysiłkiem fizycznym. Siła magnetostymulacji dociera do skóry i układu krążenia, nie przechodzi przez mięśnie czy też układ kostno-stawowy. Zabieg magnetoterapii trwa zazwyczaj 20 minut, to jest minimalny czas, aby osiągnąć rezultaty, zaleca się indywidualne ustawiania programów, które trwają nawet do 60 minut, co daje wykorzystanie w 100% tej technologii,  Magnetostymulacja jest krótsza i nie powinna przekraczać 8 minut.

Wskazania do magnetoterapii

Magnetoterapii mogą poddawać się różni pacjenci, u których przeprowadzenie terapii przyniesie zamierzony skutek. Jednakże najczęstsze wskazania do leczenia zmiennym polem magnetycznym to:

  • stwardnienie rozsiane
  • zapalenie płuc
  • bóle krzyża
  • stany po złamaniach kości
  • przewlekłe choroby zwyrodnieniowe stawów
  • stany po udarach mózgu
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • patologiczne stany związane z występowaniem stanów zapalnych, bólu i zaburzeń krążenia.

Pole magnetyczne ma bardzo mało przeciwskazań. Do głównych zaliczamy ciążę oraz choroby nowotworowe. Co więcej, magnetoterapia nie powinna być stosowana u pacjentów posiadających wszczepione elektroniczne urządzenia stymulujące takie, jak na przykład stymulator serca, a także osoby korzystające z aparatów słuchowych i elektronicznych urządzeń pomocniczych.

Magnetoterapia w zasięgu ręki

Dzięki niezwykłemu rozwojowi technologii w medycynie, wykorzystanie pola magnetycznego w terapii, jest możliwe nawet we własnym domu. Urządzenie Biomag Lumina z technologią 3D pozwala na zastosowanie leczniczego działania pola magnetycznego w warunkach domowych,  bez konieczności częstego odwiedzania gabinetów rehabilitacyjnych. To urządzenie jest idealne dla tych osób, które chcą szybciej regenerować się po intensywnych treningach, pracy fizycznej, czy po prostu pozbyć się uciążliwego bólu, zregenerować się, usprawnić krążenie, usunąć stany zapalne czy też poprawić metabolizm . Co więcej, terapia z wykorzystaniem BIOMAG Lumina wpływa korzystnie na wydajność i wydolność organizmu, a także poprawia krążenie. Dzięki temu dotleniamy nasz organizm, substancje odżywcze docierają do naszych komórek i następuje samo naprawa naszego organizmu.

Magnetoterapia to zabieg łatwy i bezpieczny do przeprowadzenia samodzielnie w domu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie wysokiej jakości. Terapia ta jest wygodna i praktyczna, można ją wykonywać przez ubranie, bandaże i opatrunki, również te gipsowe. Taki zabieg przeprowadzamy w dowolnym, wybranym przez siebie momencie, podczas czytania książki, czy oglądania telewizji. Samo korzystanie jest bardzo prostę i bezpieczne, wystarczy ustawić odpowiedni program np. przeciwzapalny lub przeciwbólowy i uruchomić urządzenie.  Aby odpowiednio przygotować się do terapii, należy zdjąć wszelkie metalowe elementy ubioru, a także protezy zębowe. Warto, aby przedmioty zawierające metal takie, jak na przykład telefon komórkowy, nie znajdowały się w pobliżu podczas przeprowadzania zabiegu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny post

Pulsacyjne pole magnetyczne 3D – co to jest?

pon. lip 5 , 2021
Magnetoterapia pulsacyjna to typ leczenia, który wykorzystuje impulsy elektromagnetyczne. Poza wcześniej wspomnianymi nazwami tej terapii, możemy spotkać się również ze skrótem PEMF, pochodzącym od słów […]